Bazı şeyleri söylemesi kolay fakat yapması çok zordur. Hepimiz zaman zaman öneriler duyarız. Bu önerileride duymuş olabilirsiniz. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamındaki ortak sınavlara hazırlanan 8’inci sınıf öğrencileri için de geri sayım başladı. Öğrenciler iyi bir liseye girmek için merkezi ortak sınavlara hazırlıklarını hızlandırırken, kaygı ve stres seviyesi de arttı. İşte öğrencilerin bildiği, fakat uymakta zorlandığı 10 rahatlama yöntemi.

1 Sınava gerçekten hazırlandığına emin ol

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Kendini sınava hazır hissedebilirsin. Fakat gerçekten hazır olup olmadığın konusunda kendini kandırma. Hazır olduğunu düşündüğün sınavlardan sıklıkla düşük not alıyorsan, muhtemelen doğru çalışmıyorsun demektir. Peki, hazır olduğumuzu ne zaman bileyeceğiz? Mesela kendine küçük mini sınavlar yapabilir, sınavda ne sorulabileceğini tahmin edebilirsin. Bu yöntem öğretmenlerin okulda yaptığı yazılılar için de kullanılabilir. Kendine acımasızca soru sormaktan çekinme. Cevabını versen bile doğru olup olmadığını mutlaka kontrol et.

2 Sınavdan önce iyi bir uyku çek

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Sabah erken saatlerde sınavın varsa ve sen gece geç saatlere kadar çalıştıysan, sabah kendini iyi hissetmeyebilirsin. Sınava girdiğinde zihin yorgunluğun sürdüğü için ‘ben dün gece ne çalışmıştım’ diye kendine sorabilirsin. Uyku kilit önemde.

3 Sabah ne giyeceğine, kalem ve silgine kadar her şeyi hazırla

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Sabah uyandığında sınav stresi hiç vakit kaybetmeden omuzlarına binebilir. Stres beklenmedik hatalara neden olabilir. Gece uyumadan önce her şey hazır olursa, sabah bir şeyleri unutma ihtimalin ortadan kalkar. Tabii bu hiç unutmayacağın anlamına gelmiyor.

4 Okula yürü

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Evin okula yakınsa yürüyerek gitmek rahatlamanı sağlayacak. Bu sayede zihnin sınav stresinden daha kolay sıyrılabilir. Sınav üzerine sürekli düşünmek daha başarılı olmanı sağlamaz.

5 Sınav salonuna biraz erken git

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Eğer oraya erken gidersen, sana en uygun sandalyeyi seçebilir, hazırlıklarını yapabilirsin. Fakat çok da erken gitmemekte fayda var. Yoksa sınav başlayıncaya kadar stres daha da artacak ve kendini kötü hissedeceksin.

6 Nefes al

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Doğru nefes almak çok önemli. Sınavdan önce burundan derin ve yavaş bir nefes al ve ağızdan 3-4 saniye boyunca ver. Eğer sınav esnasında paniklersen, bunu tekrar tekrar yap.

7 Bunun sadece bir sınav olduğunu hatırla

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Sınavlar önemli. Gelecek döneme dersin kalabilir, okulun bir dönem daha uzayabilir. Fakat sınav sadece sınavdır. İleride bugünleri hatırladığında zaman zaman yaptığın aşırı streslere güleceksin.

8 Sinirlerini kontrol et

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı
Sınavda en büyük tehlike sınav üzerine düşünmek. Bu nedenle sınav hakkında değil, sorular üzerine düşünmeye çalış. Zaman zaman nerden geldiği belli olmayan “Ben bu sınavda başarılı olamayacağım” düşüncesini aklından uzaklaştır. Başarılı olamayacağını düşünürsen, öyle olur.

9 Bilemediğin soruyu geç

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Hepimiz bunu söylemenin yapmaktan çok daha kolay olduğunu biliriz. Karşımıza bilemediğimiz bir soru çıktığında bu soru üzerinde fazla vakit kaybetmemek gerekiyor. Aklımız o soruda kalabilir ve kötü hissedebiliriz. Fakat o soruyu geride bırakmazsak gelecek sorular da tehlikeye girecek.

10 Sınıftaki tek kişi senmişsin gibi davran

10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji Stres ve Kaygı teog sınav stresi Merkezi Ortak Sınav kaygı  Sınav başladığında çevrendekiler hızlı bir şekilde soruları çözmeye başlayabilir. Bırak başlasınlar, hızlı cevaplamak doğru cevaplamak anlamına gelmiyor. Sen soru üzerine birkaç dakika düşün. Kendini olabildiğince çevreden soyutlamaya çalış. Gözlemci öğretmen etrafta dolaşarak dikkatini dağıtıyorsa sakinliğini koru.
İlgini Çekebilir:   TEOG Sonrası Lise Puanları Artar Mı, Düşer Mi?