Türk öğretmenleri biliyoruz, görüyoruz. Peki ya dünyanın bir ucundaki farklı ülkelerde öğretmenler neler yapıyor, nasıl bir eğitim ortamında çalışıyor. İşte 12 ülkeden öğretmenlerin hayatını anlatan fotoğraflar.

Eğer durup şöyle bir düşünseniz ve kendinize bugün olduğunuz kişi olmanızda size kimlerin yardım ettiğini sorsanız, sanırım bir ya da iki öğretmenin adı aklınıza gelecektir. Benim için bu sorunun cevabı, “Havai Gömlekleri Cuması”nın yaratıcısı olan ve cebir öncesi derslerini eğlenceli hale getirmenin her zaman bir yolunu bulan Bay Reynolds’dır.

Zamanını bir grup huysuz ve ergenliğe yaklaşan çocukla geçirmeyi tercih eden pek fazla yetişkin tanımıyorum. Ama Bay Reynolds daha iyi öğrenmemiz konusunda bize güvenli bir ortam yaratmak için fazla mesai yapardı. Hatta ekstra kredi almak isteyenlerimiz için öğle tatilinde sınıfını bile açardı. Onun yalnız olmadığını biliyorum. Tıpkı onun gibi, dünyanın birçok yerindeki öğretmen, kendi ihtiyaçlarını bile ikinci plana atarak, öğrencilerinin düşünceli ve eğitimli yetişkinler olması için yorulmaksızın çalışıyorlar.
İşte dünyanın farklı yerlerinden günümüz gençlerinin zihinlerini şekillendiren öğretmen manzaraları:

1. Assam, Hindistan
Flickr: Michael Foley
Flickr: Michael Foley
Bir grup Assamlı öğretmen yağmurdan korunmak için geleneksel Assam kıyafetleriyle yürürken.
2. Sana’a, Yemen
Fotoğraf: Bill Lyons / Dünya Bankası
Fotoğraf: Bill Lyons / Dünya Bankası
Yemenli bir öğretmen bir sokak çocukları merkezinde sanat dersleri veriyor.
3. Gansu Bölgesi, Çin
Fotoğraf: Liang Qiang / Dünya Bankası
Fotoğraf: Liang Qiang / Dünya Bankası
Heping Köyü İlkokulu’nda bir öğretmen öğrencilerine yardım ediyor.
4. Cape Sahili, Gana
Fotoğraf: © Jonathan Ernst / Dünya Bankası
Fotoğraf: © Jonathan Ernst / Dünya Bankası
Winston Mills-Compton, Mfantsipim Erkek Okulu’nda bir matematik sınıfına ders veriyor. Mfantsipim, ülkenin akademik merkezi olması dolayısıyla gurur duyulan Cape Sahilindeki en eski okullardan bir tanesi. Okulun eski mezunlarından birisi de Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan.
5. Nepal
Fotoğraf © Aisha faquir / Dünya Bankası
Fotoğraf © Aisha faquir / Dünya Bankası
Nepal’in bir kırsal bölgesinde bir öğretmen, sınıfa İngilizce alfabenin nasıl okunduğunu öğretirken harfleri gösteriyor.
6. Bangladeş
Video Still: Stephan Bachenheimer / World Bank
Video Still: Stephan Bachenheimer / World Bank
Bir öğretmen ve öğrencileri, Bangladeş kırsalında bir kasırga barınağındalar.
7. Mali
Fotoğraf: © Curt Carnemark / Dünya Bankası
Fotoğraf: © Curt Carnemark / Dünya Bankası
Bir öğretmen öğrencilerinden ödevlerini topluyor.
8. Nashville, Georgia, Amerika
Flickr: BESM
Flickr: BESM
Berrien İlköğretim Okulu’nda bir öğretmen, öğrencileriyle yazı yazma sürecindeki üç adım üzerinde (yazı öncesi, yazma ve düzenleme) çalışıyor.
9. Yuanzhu, Ningxia, Çin
Flickr: Peter Morgan
Flickr: Peter Morgan
Bir ilkokul matematik öğretmeni okulun hazırlık odasında öğrencilerinin ödevlerini gözden geçiriyor.
10. Nepal
Flickr: Artis Rams
Flickr: Artis Rams
Budist bir öğretmen manastırdan çıkıyor.
11. Jamaika
Flickr: jake bira
Flickr: jake bira
İlkokulun yanındaki sınıfında bir anaokulu öğretmeni
12. Guarat, Hindistan
Flickr: DFATD-MAECD / Stephanie Colvey
Flickr: DFATD-MAECD / Stephanie Colvey
Anaokulu öğretmeni Madhu Ben Balu Sing Chohan, öğrencileriyle birlikte oturuyor. Madhu sadece 6 yıl okula gitmiş, ancak çocuklara öğretmenin kendi topluluğunun gelişimine katkıda bulunmanın bir yolu olduğunu söylüyor.

Bay Reynolds gibi kendini eğitime adayan öğretmenler olmasaydı, bugün olduğum kişi olamayacaktım. Ancak bugün öğretmenler ciddi zorluklar yaşıyorlar. Aşırı kalabalık sınıflar, yetersiz okul malzemeleri ve kitap eksikliği, pek çok öğretmenin işlerini yapmalarını zorlaştıran ve her gün uğraşmak zorunda kaldıkları engellerden sadece bazıları.

KAYNAKegitimpedia
PAYLAŞ
Önceki İçerik18 Kişisel Gelişim Kitabından 47 Altı Çizili Öneri
Sonraki İçerikTesadüflerin Görebilene Başarı Getirdiğini Gösteren Buluşlar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir