“Alt Islatma”nın Ardındaki Korkunç Gerçek

0

"Alt Islatma"nın Ardındaki Korkunç Gerçek Çocuk Psikolojisi Psikoloji  anne baba
Altını ıslatan çocuklarla ile ilgili yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Bu durumdaki çocukların %56’sı cezalandırılıyor.
Çocuklarda alt ıslatma, yaygın görülen bir problem… Kız çocuklarda 5, erkek çocuklarda 6 yaşından sonra görülmesi ise bunun bir hastalık olduğunu gösteriyor.

İstanbul’da altını ıslatan 208 çocuğun aileleri ile yapılan araştırmanın sonuçları ise çarpıcı… Aileler alt ıslatmayı sağlık sorunu olarak değil, çocuğun tembelliği ve umursamazlığı olarak görülüyor. Çare olarak da cezalandırmaya başvuruyor.

Haydarpaşa Numune Hastanesi Üroloji uzmanı Prof.Dr. İhsan Karaman, “208 çocuk üzerinde yapılan araştırmada yüzde 56’sına bir şekilde ceza verildiğii ortaya çıktı. Ceza nedir? Hafif olanı var, ağır olanı var. Hafif olanlar kınama, ayıplama bağırma çağırma, başkalarının yanında mahçup etme istediği bir şeyi almayıp mahrum bırakma gibi hafif cezalar var.” dedi.

Ağır ceza uygulama oranı ise yüzde 35. Uzmanlar, bazı anne ve babaların çocuklarına sözde eğitim adı altında aslında işkence yaptıklarını belirtiyor.

Prof.Dr. İhsan Karaman, “Ağır ceza dediğimiz poposuna şaplak atma, tekme tokat dövme, sopa ile dövme, çocuğu odaya hapsetme, altını sabaha kadar ıslak bırakma, en uç noktada da pipisini ya da poposunu kibrit çöpü ile süpürge sapı ile yakma şeklinde cezaların da olduğunu tespit ettik.” şeklinde konuştu.

Tedavisi Var

Alt ıslatmanın bir hastalık olduğunu ve tedavisinin de bulunduğunu söyleyen Prof.Dr. İhsan Karaman, şunları kaydetti:

“Ailelerimize anne babalara şunu öneriyoruz. Çocuğunuzda elinizde olmayan böyle bir hastalık var ise çare aramak için üroloji uzmanlarına başvurun ve yapılan araştırmalar sonucunda doğru tedavi ile doğru sonuca ulaşılsın.”

trthaber

İlgini Çekebilir:   Hava Durumu Bahane Mi?