Aile ve Bölge Çocuğun Zihinsel Gelişimini Etkiliyor

0

Aile ve Bölge Çocuğun Zihinsel Gelişimini Etkiliyor Çocuk Psikolojisi Psikoloji  zeka öğrenme çocuk

Aile ve bölge,  beslenme, eğitim, anne ve babanın eğitim seviyesi gibi birçok  faktör çocuğun zihinsel gelişimini etkiliyor.

Atatürk Üniversitesi Eğitim  Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başaran Gençdoğan, batıda yetişen ve  sosyo-ekonomik seviyesi yüksek bir çocukla Hakkari’de zor şartlarda yaşayan bir  ailenin çocuğunun zihinsel gelişimleri arasında farklılar olduğunu belirterek,  “Bu gelişimi beslenme, eğitim, anne ve babanın eğitim seviyesi gibi birçok  faktör etkiliyor. O yüzden farklı bölgelerdeki çocuklar bu eğitim sürecinden  farklı farklı etkilenecekler” dedi.

Gençdoğan,  ilkokula başlayan 66 aylık  çocukların zeka gelişimlerinin 6 yaşına kadar çok hızlı geliştiğini söyledi. 66  aylık bir çocuğun zihinsel gelişiminin bilgiyi kavramadan ziyade daha çok oyun  oynamaya eğilimli olduğunu belirten Gençdoğan, 6 yaşındaki bir çocuğun bilgiyi  kavrama noktasında dikkatini toplama süresinin daha uzun olduğuna dikkati çekti.

Zihinsel açıdan bakıldığında çocukların 6 yaşın sonuna kadar  dikkatlerinde artış görüldüğünü anlatan Gençdoğan, şöyle devam etti:

“Çocukların 5 yaşından 6 yaşına doğru dikkatlerinde daha uzun süreli bir  algılayış görülüyor. Ancak bu algılayışın en üst seviyesi 6 yaştır. Bu yaşta  dikkat toplamaları doruk noktasındadır. 5,5 yaş ile 6 yaş arasında bir süreç  vardır.

Bu süreçte dikkat farklılığı vardır. Çünkü ara bir dönem, bu gelişim hala  sürüyor. 6 yaşında zihinsel gelişim en üst düzeye ulaşırken 5,5 yaşındaki bir  çocuğun ders dinlemesi, derse yoğunlaşması biraz zor oluyor. 6 yaşındaki bir  çocuğa yarım saatte vereceğiniz dersi 5,5 yaşındaki çocuğa bir saatte ancak  verebilirsiniz. Çünkü bu yaştaki çocuğun zihin gelişimi, bilgiyi kavrama  seviyesine henüz ulaşamamıştır, dikkatini veremez. Çocuk bu yaşta daha çok  dramatik oyunlara yoğunlaşır. Bu yaşta çocuk büyüklük, uzunluk, kısalık, renkler  gibi özellikleri birbirinden ayırırlar.”

“ÇOCUKLARIN ZEKA GELİŞİMİNDE BÖLGELER ARASINDA FARKLILIK  GÖRÜLEBİLİR”

Türkiye’de doğu ile batıda yetişen, sosyo-ekonomik düzeyi farklı olan  çocuklar arasında zeka gelişimi noktasında büyük farklılık görülebildiğini ifade  eden Gençdoğan, şunları kaydetti:

İlgini Çekebilir:   Tabletin Yetenekleri Okumaya Zaman Bırakmıyor

“Batıda yetişen ve sosyo-ekonomik seviyesi yüksek bir çocukla Hakkari’de  zor şartlarda yaşayan bir ailenin çocuğu arasındaki zihinsel gelişim arasında  farklar var. Bu gelişimi beslenme, eğitim, anne ve babanın eğitim seviyesi gibi  birçok faktör etkiliyor. O yüzden farklı bölgelerdeki çocuklar bu eğitim  sürecinden farklı farklı etkilenecekler. Eğitim seviyesi yüksek anne ve babaların  çocukları bu eğitim sürecinde daha şanslılar. Yapılan uygulamada ilk etapta  çocuklarla oyun oynanacak, ilk 3 ay oyun eğitimi var. Okuma-yazma öğrenmede  zorlanacaklar. Bir de sınıf öğretmenleri bu derslere girecekler, bu da ayrı bir  sorun.”

Gençdoğan, son yapılan araştırmalarda şu anki çocukların zeka  seviyelerinin daha önceki kuşak çocuklarına göre 10-15 puan daha ileride  olduklarına dikkati çekerek, “5 yaşla 6 yaş çocukları bir arada okuyacaklar. Bu  da çocuğun psikolojisini etkileyebilir. Bu yaştaki çocuk açısından baktığımızda  objeleri kavramaya çalışırlar. Saat ve zaman kavramını çok algılayamazlar. Daha  çok 6 yaşında zaman kavramaya başlar, sezebilir ancak zaman kavramını tam  oturtamaz. İçinde, dışında, arkasında, önünde gibi kavramları algılarlar” dedi.

Bu yaştaki erkek çocukların daha hareketli, oyunlara eğilimli olduğunu  belirten Gençdoğan, “Bu çocukları 20 dakika sırada oturtamazsınız. Ailelerin de  çocuklarını evde desteklemeleri gerekiyor, ancak öğretmenleri yardımıyla”  ifadelerini kullandı.

E-psikiyatri