Ailesi Olmayan Çocukların Beyinleri Olumsuz Etkileniyor

0
431

Çin’de bazı çocuklar anne ve babaları işe seyahatine çıktığında akrabalarına bırakılıyorlar.Anne babaları olmadan yaşayan çocuklarda yeni bir araştırmaya göre beyin gelişimlerinde bir gecikme oluyor.

Çin’de yapılan bu araştırmada aileleri iş seyahatine giden ve akrabalarına bırakılan Çinli çocuklar incelendi.

Bazı anne babalar çocuklarını aylar boyunca yalnız bırakabilirken, bazılar için bu süre yıllar olabiliyor.

Bu durumun Çin’de bu kadar yaygın olmasının sebebi çalışanların daha iyi iş imkânları için başka yerlere gitmeleri.

Araştırmayı yürütenlerden Yuan Xiao:

“Biz geride kalan bu çocukların beyin yapısını incelemek istedik. Bir önceki çalışmalar bize anne baba bakımının çocukların beyin gelişimini nasıl etkilediğini gösteriyordu. Ancak bu çalışmaların çoğu daha çok yetimhanelerdeki çocuklarla, yani durumları daha ağır olanlarla yapılmıştı.Biz ise aileleri iş için göç eden ve geride akrabalarıyla kalan bu çocuklardaki beyin gelişimini incelemek istedik.”

anne babanın yokluğu çocuklardaki beyin gelişimine doğrudan olumsuz bir şekilde etki ediyor
anne babanın yokluğu çocuklardaki beyin gelişimine doğrudan olumsuz bir şekilde etki ediyor

Çalışma doğrultusunda yaşları 7 ve 13 arasında değişen geride bırakılmış 38 çocuğun beyin taramaları incelendi.

Bu sonuçlar aileleriyle birlikte yaşayan çocukların beyin taraması sonuçlarıyla karşılaştırıldı.

Geride bırakılan çocuklarda, beynin duygularla ve hafızayla ilgisi olan bölgelerde gri maddenin daha çok olduğu bulundu.

Araştırmacılar bunun sebebinin nöronlar arasındaki bağlantılarda sinaps budama denilen durumun yetersiz şekilde gerçekleşmesi olduğunu düşünüyorlar.

Sinaps budama ise özellikle ergenlerde çok önemli bir gelişim aşamasıdır.

Araştırmacıların bulgularına göre, beynin bu bölgelerinde daha fazla gri maddenin bulunması çocuklarda düşük IQ seviyelerinin olmasına yol açabiliyor.

Yuan Xiao:

“Çalışmamızın sonuçları gösteriyor ki bilimsel olarak anne babanın yokluğu çocuklardaki beyin gelişimine doğrudan olumsuz bir şekilde etki ediyor. Bu yüzden toplum sağlığı uzmanları tarafından geride bırakılmış bu çocuklara entelektüel ve duygusal açıdan destek sağlanması gerekiyor.”

KAYNAKhipokampus
PAYLAŞ
Önceki İçerik2016’ya Girmeden 2015’in Güzel İnsanlarını Hatırlayalım
Sonraki İçerikRehberlik Çizgi Romanı: Uzun bir öğrenme gecesi
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir