Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı

1

HAYAT, KAFA KARIŞTIRICI seçenekler ve birbiriyle çatışan menfaatlerle doludur. Hayatınız, daha iyi veya daha kötü bağlamda yaptığınız seçimler ve aldığınız kararlar tarafından şekillenir. Aradaki ayrım anlam biliminin ötesine geçer.

Akıllı Seçimler Yapmak – W.Granville Brown

Bir tercih, seçenekler arasından yapılan bir tercihtir. Diğer taraftan bir karar bir sonuca ulaşmayı veya bir konuya dair bir yargıda bulunmayı gerektirir. Bu ayırımı anlamanız hayatınızı yönlendirmeniz konusunda size yardımcı olur. Bu konuda bir örnek verecek olursam; Lisa adında bir arkadaşım Las Vegas’da çalışıyor ve buranın yıl boyu süren güneşinin altında çalışmayı seviyordu. Ancak Lisa çalıştığı yerde yükselememekten, yükselmesine dair konan engellerden sürekli şikâyet ediyordu.

Sonunda, çalıştığı şirket ona bir terfi teklifinde bulundu: Boston’daki yeni şubeyi yönetmesini teklif etti. Bu üzerinde fazla düşünülmesine gerek olmayan, basit bir karar gibi görünmesine rağmen, sanki birçok seçeneği varmış gibi Lisa’nın aklı karıştı.

Bunun öncesinde, eğer Lisa’nın başka şehirlerde parlak bir kariyeri olmuş olsaydı, Lisa seçeneklerle karşı karşıya olabilirdi. Fakat seçenekler; bildiği şeyler olan güvenlik ve konfora karşın, geleceğe dair bilmediği bir fırsat arasındaydı. Lisa içinde kaldığı ikilemden dolayı bir karara varmak için kıvranıyordu. Her şeye rağmen, çoğu zaman seçeneklerle karşı karşıyasınızdır. Örneğin; sokağa çıkma yasağına uyar mısınız yoksa onu ihlal mi edersiniz?Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim Yazıları  yaşam koçu sorumluluk seçim yapmak seçim kişisel gelişim kariyer karar vermek güven genellikle arkadaş akıllı seçim

Kazancınızın tamamını harcamayı mı yoksa onun bir bölümünü biriktirmeyi mi tercih edersiniz?

Kısacası, hayatınızın içinde sahip olduğunuz seçenekleri bir kez fark ettiğinizde; bu seçeneklerin hepsinin bir değerlendirmesini yapabilir ve sizin için en doğrusuna karar verebilirsiniz. Ayrıca, bunun farkında olmanız ister istemez gerekecek çünkü tercihiniz ve tercihinizin getireceği sonuçlarla baş etmek, üstesinden gelmek zorundasınız. Kısacası seçimlerinizin sorumluluğunu kabul etmek zorundasınız. Kim olursanız olun, cazibenin, hırsın ve arzunun kurbanı olabilir ve imanınız ve inançlarınız sarsılmış olabilir. Fakat tüm bunlara rağmen, seçimler yapmak için özgür bir iradeye sahip olduğunuzu unutmayın.

İlgini Çekebilir:   Kişisel Gelişim Deyince

Yapmayı gerçekten istemediğiniz bir şeyi kimsenin size yaptıramayacağını kabul etmek zorundasınız. Bu tıpkı aynada kendine bakmak gibi, yansıyan bir gerçeklikle yüzleşmek gibidir ve kaçınılmazdır.Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim Yazıları  yaşam koçu sorumluluk seçim yapmak seçim kişisel gelişim kariyer karar vermek güven genellikle arkadaş akıllı seçim

Özellikle karşılaştığınız en çetin durumlarda dahi azimle devam etme konusunda kendinize inancınız varsa, özgür bir iradeye sahip olduğunuzu ve bunu siz istemedikçe başkalarının yönlendiremeyeceğini kabul etmek zor olmayacaktır. Günümüzde hemen herkes meşhur ya da kötü şöhretli olabilir. İdoller ve ünlüler genellikle insanlara mükemmel bir hayatın varlığını somutlaştırırlar. Bir idol hata yaptığında, ihanete uğramışsınız gibi hissedersiniz. Ancak bu duygu  geçtikten sonra sadistçe bir sevinç hissedebilirsiniz.

Buradaki psikoloji, onların (idollerin, ünlülerin) düşüşlerinin ya da hatalarının sizi yükselttiğini varsaymanızdır. Ama inanın bu doğru değil. Burada yükseliş basit bir şekilde içinizdeki ruhun yükselişini gösterir. Bu yükseliş ise ilk olarak kararlarınızla başlar. Seçenekleriniz; inançlarınız, paradigmalarınız, davranışlarınız ve sonuçlarla baş etme ya da edebilme kabiliyetiniz ile şekillenmiş bir nevi paketlenmişlerdir.

Kendi kararlarınızı kendiniz alabilirsiniz ancak bu hesap verebilirlik ve sorumluluk ölçüsüyle olmalıdır. Olumsuz bir sonuç elde ettiğinizde; bu sonuca dair bahaneler ve gerekçeler öne sürer ya da elde edilen mevcut olumsuz sonucu yaratan sebeplere dair bir dizi açıklama yapma eğiliminde olursunuz. Bazı durumlarda, hakkınız olduğu duygusu devreye girer. Bu duyguyu başarılarınıza bağlı olarak hissedebilirsiniz. Kısacası akıllıca olmayan kararlar almaya yetkiniz ve hakkınız olduğunu ve “ben bu hoşgörüyü hak ediyorum”

diye düşünürsünüz. Şunu unutmayın ki, karakteriniz; seçenekleriniz kolay olduğunda kendinize nasıl davrandığınızla değil, hayatınız zor olduğunda kendinize nasıl davrandığınızla belirlenir. Tabi ki zorluk ya da sıkıntı karakterinizi inşa eden şey değildir, fakat onu ortaya çıkaran şeydir. Bu nedenle kendinize şu soruyu sormanız çok önemlidir: Nasıl, hangi yolla hayatımda seçimler yapabilirim?Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim Yazıları  yaşam koçu sorumluluk seçim yapmak seçim kişisel gelişim kariyer karar vermek güven genellikle arkadaş akıllı seçim

Akıllıca seçimler yapmak için size aşağıda sıraladığım beş basamağı takip edin:

1) Mantık çerçevesinde ve tasarlayarak düşünün: Kendinize doğru soruları sorun. Örneğin; Bu yapılması gereken doğru şey mi? Bu beni ve/veya ailemi nasıl etkileyecek? Bunu niçin yapıyorum ya da yapacağım?

2) Sonuçlarla başa çıkın: Seçimlerinizle ortaya çıkacak sonuçları sahiplenin.

3) Eylemlerinizin sorumluluğunu kabul edin.

4) Eylemlerinizin veya yaptıklarınızın hesabını verebiliyor olun.

5) Kendinize karşı dürüst olun.

Yukarıda sıralanan beş adımı hakkıyla yerine getirirseniz, sizi ileriye taşıyacak, ilerlemenizi sağlayacak akıllıca seçeneklere hakim olursunuz. Böylece olduğunuz yerde kalmaz veya geriye dönmez ya da pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşamak zorunda kalmazsınız.

İlgini Çekebilir:   Kişisel Gelişime Dair Başarı Taktikleri

W. Granville Brown, sertifkalı bir yaşam koçu ve “5 Simple Steps to Choosing Your Path”in yazarı.

Günümüzde hemen herkes meşhur ya da kötü şöhretli olabilir. İdoller ve ünlüler genellikle insanlara mükemmel bir hayatın varlığını somutlaştırırlar. Bir idol hata yaptığında, ihanete uğramışsınız gibi hissedersiniz. Ancak bu duygu geçtikten sonra sadistçe bir sevinç hissedebilirsiniz. Buradaki psikoloji, onların (idollerin, ünlülerin) düşüşlerinin ya da hatalarının sizi yükselttiğini varsaymanızdır.