Alkol anne karnındaki bebeğin yüzünü bile değiştiriyor

0
294

alkolHamileyken alınan alkol, çocuğun beyninde hasara yol açan ‘cenindeki alkol sendromu’na (FAS) yakalanmasına sebep oluyor.

Bu sendrom kısıtlı büyümeye sebep olurken, yüz hatları ve merkezi sinir sistemine de olumsuz etki ediyor. FAS tedavi edilemiyor. Ancak erken tedavide önemli ölçüde azaltılabiliyor. Uzmanlar, Almanya’da yılda 2 ila 4 bin bebeğin anne karnında alkol sendromuna uğradığını ifade ediyor. Bu sendromun sakat doğumların en önemli sebeplerinden olduğunu dile getiren Federal Hükümet’in Uyuşturucuyla Mücadele Sorumlusu Mechthild Dyckmans, “FAS tamamen ve kolayca hamilelik sırasında alkolden kaçınarak önlenebilir bir hastalık aslında.” diyor.

Kaynak: Zaman Gazetesi /TAYFUN GİRGİN – BERLİN

PAYLAŞ
Önceki İçerikYanlış beslenme panik atağa neden oluyor
Sonraki İçerikErkekleri Soğutma Yolları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir