Almanya´da Yüksek Lisans

1
1012

Almanya’da Master (Yüksek Lisans – MA / MSc)

Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Almanya’da klasik bilim dallarının yanında “Uygulamalı Kültür Bilimleri” vs. gibi yeni gelişmekte olan bilim dalları dahil 400’ü aşkın bilim dalında öğrenim görmek mümkündür. Artık her Bölümde (Türkiye’deki gibi) uluslararası “Lisans” ve “Yüksek Lisans” programları açılmıştır.

“Klasik” Alman Yüksek Öğrenim sisteminde yakın tarihe kadar Türkiye ve Amerika’daki Üniversitelerden farklı olarak ayrı bir “Master” ya da “Yüksek Lisans” programı yoktu. Öğrenci üniversiteye başlarken doğrudan Türkiye’deki Master ya da Yüksek Lisans programı denkliğindeki bölümlere kaydını yaptırmış olmaktaydı ve de Türkiye’de Lisans seviyesinde Üniversite bitirip (normal Üniversite mezunu) Almanya’ya okumaya gelenlerde denklik sorunları ortaya çıkmaktaydı. Bazen bu durum, Türkiye’de Üniversite bitirdiği halde Almanya’da 2. sınıftan itibaren üniversiteye başlatma şekline kadar dönüşmekteydi.

Almanya’da uygulanan bu sistemden dolayı hem dış ülkelerden Almanya’ya hem de Almanya’dan dış ülkelere giden öğrenciler denklik problemleriyle karşı karşıya kalmaktaydılar. Türkiye’den gelen öğrencilerin diplomaları kısmen kabul edilmekte ve bu öğrenciler çoğu derslerin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmaktaydılar. Bundan dolayı Almanya’daki eğitim ücretsiz olmasına rağmen Almanya, öğrenci değişiminde ABD ve İngiltere’ye nazaran çok gerideydi. Bu problem karşısında üniversiteler yeni bir yüksek öğrenim sistemini yürürlüğe koydular.

2000 yılı içerisinde ilk defa uygulamaya konulan bu sistemle üniversiteler değişik bölümlerde Master eğitimine başlamışlardır.

Bunun sonucunda son birkaç senedir Almanya Yüksek Öğrenim sistemini hızla değiştirmekte ve Türkiye’deki sistemin aynısını, yani Lisans / Yüksek Lisans (Bachelor / Master) sistemini uygulamaya başlamış bulunmaktadır. Bunun Türkiye’den giden öğrenciler için ayrı bir avantajı daha bulunmaktadır. Yani öğrenci 6 sömestir (3 yıl) sonunda “Bachelor” (Lisans) diplomasını alıp isterse iş hayatına atılabilir, isterse öğrenimine 4 sömestr (2 yıl) daha devam edip “Master” (Yüksek Lisans) diplomasını alabilir. Master yaptıktan sonra ise, öğrenci isterse direkt olarak “Doktora”ya başlayabilir. Türkiye’de Üniversite bitirip Almanya’ya Master için giden öğrenciler artık denklik sorunu yaşamamakta ve hemen Master’a başlayabilmektedirler. Bu sistemin bir diğer anlamı da, bütün Avrupa ve Türkiye bünyesinde geçerli, şeffaf ve anlaşılabilir bir değerlendirme sistemi oluşturmak ve bu şekilde de Avrupa’da değişik üniversitelerde görülen derslerin bütün üniversiteler tarafından tanınmasını sağlamaktır. Türk Üniversitelerinin de uygulamaya koyduğu ECTS (European Credit Transfer System) kredi sistemi ve Leonardo da Vinci (LDV), Sokrates / Erasmus programlarının amacı da budur.Alman Üniversitelerindeki yeni eğitim sistemine göre artık şu “Uluslararası” dereceler verilmektedir:
Undergraduate / Bachelor (B.A. / B.Sc.): Türkiye’deki “Lisans” Diplomasına denktir.

Graduate / Master (M.A. / M.Sc.): Türkiye’deki “Yüksek Lisans” Diplomasına denktir. Post-graduate / Promotion (Ph.D.): Türkiye’deki “Doktora”ya denktir.

Avantajları:

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora için sınav yoktur.

LES, ÜDS, GRE, GMAT, TOEFL vb. sınavları yoktur. Not ortalaması şartı yoktur.

Üniversite (Lisans) 3 yıldır. Master 2 yıldır. Çok farklı bir alanda Master yapmak mümkündür.

Eğitim ücretsizdir. Üniversite öğrencilerine her türlü ulaşım ücretsizdir.

Denklik sorunu yoktur. Alınan diplomalar Uluslararası nitelik taşırlar ve YÖK tarafından tanınırlar.

Çok miktarda yabancı öğrenci talebi var

Kaynak:www.avrupada.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikKayayı İtmek
Sonraki İçerikGrundtvig Egitim Programı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir