Altı Adımda Tatil Sonrası Motivasyon

1

Dokuz güne yayılan bir tatil sonrası haftaya, iş, eve… hayatın kendisine adapte olmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bir de hava yağmurlu olacaksa…

Dokuz güne yayılan bir tatil sonrası haftaya, iş, eve… hayatın kendisine adapte olmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Tatil tembelliği edindiyseniz, hareket etmekte, bir yerlere yetişmekte isteksiz, güçsüz, yetersiz hissedebilirsiniz. Eğer bu ruh halinde çıkmazsanız depresyona girmeniz söz konusu olabilir.

 

Üstelik İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde haftanın son günü sağanak yağış bekleniyor. Sonbahar yüzünü göstermeye başladı. Puslu bir havada, perdeleri çekmek, ofis camından dışarı bakmamak için direnmek, hafta sonu kapı dışarı çıkmamak kafanızı kuma gömmek gibi olur. Ve, en önemlisi, “an”ı, şimdiyi kaçırmanıza neden olur.

 

Ne yapmak gerek?

 

Büyüdüğünüz zaman, hayatın gerçekleri diye nitelendirilen bir dayatmayla karşılaştıysanız, duyduğunuz ilk söz “Pollyanna öldü!” olmuştur belki. Ne var ki olumlu düşünmeye çalışmadıkça, psikolojik açıdan daha iyi hissetmemiz pek mümkün değil.

 

1) Sabah yüzünüzü yıkarken, makyaj yaparken, tıraş olurken, dişinizi fırçalarken kullandığınız aynaya “GÜLÜMSE!” yazan bir not iliştirin. Emin olun gülümseyeceksiniz, hatta kendinize güleceksiniz. Daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

 

2) Tatil bitti. Bir kenara çekilmek yerine, eski rutine dönmek yerine biraz değişiklik yapmak gerek. İşe gidiyorsanız farklı bir yolu deneyin; asansör yerine merdiveni, sağ kola saat takmayı, bilgisayarın arka planını değiştirmeyi deneyin.

 

3) İşten eve koşmayın. Bir arkadaşınızla buluşun. Evliyseniz, ailenizle dışarıda bir şeyler yapın. Hava tahminleri doğruysa, açık havada olmanın tam zamanı!

 

4) Trafikten şikayetçiyseniz, sabah biraz daha erken, akşam biraz daha geç yola çıkın. Daha az yorulursunuz, depoladığınız enerjiyi uzun süreye yayarsınız. Hem ofiste ya da hemen yakınlarda biraz oturup bir şeyler okumak ne kadar iyi bir fikir değil mi!

İlgini Çekebilir:   Zaman Geçmeden Zamanı Yönetin

 

5) Eve çok yorgun döndüğünüz için yapacaklarınızı yapamıyorsanız, öncelikle ılık bir duş alıp 30 – 45 dakika kadar uyursanız zihniniz dinlenmiş olur. Açsanız çok hafif bir şeyler yiyebilirsiniz; biraz meyve, prebiyotik yoğurt, biraz kuruyemiş, salata ya da biraz sebze yemeği.

 

6) Eğer canınız sıkkınsa, bir de yağmur yağdığında fenalaşıyorsanız… Biraz dışarı çıkıp ya da bir pencere açıp yağmuru koklayın. Tazeleneceksiniz, tıpkı toprak gibi; hatta sakinleşince biraz yürüyün.

 

Depresyondan, sıkıntıdan, bıkkınlıktan kurtulmak için biraz gayret, hafif bir tebessüm, sıcak bir şeyler içerken hoş bir sohbet… yeterli olacaktır.

 

Siz sadece, iyi hissetmek isteyip istemediğinizden emin olun. Ve unutmayın, elinizde olanlar yerine olmayanlara odaklanırsanız, huzur da mutluluk da hep uzakta bir yerlerde, ertelenmiş olacaktır.