Âşık Olmak İçin Saniyenin Beşte Biri Yeterli

0
185

ABD’deki Syracuse Üniversitesi’nden Prof. Stephanie Ortigue başkanlığında bir ekip tarafından yürütülen çalışmaya göre, âşık olmak saniyenin beşte biri kadar sürüyor.

Âşık olmak sandığımızdan daha ‘bilimsel’ bir süreçmiş meğer. ABD’deki Syracuse Üniversitesi’nden Prof. Stephanie Ortigue başkanlığında bir ekip tarafından yürütülen çalışmaya göre, âşık olmak saniyenin beşte biri kadar sürüyor. Ayrıca âşık olan kişinin beynindeki 12 bölge, mutluluk yaratan dopamin, oksitosin, adrenalin ve vazopresin gibi hormonlar salgılamak için aynı anda çalışıyor. Bulgular ‘Akıl mı âşık olur, beyin mi?’ sorusunu da beraberinde getiriyor. Ortigue, “Bu karmaşık bir soru” diyor, “Ben beyin derim ama kalp de etkili çünkü karmaşık aşk konsepti hem beyni, hem kalbi ilgilendiren bir süreçle oluşuyor. Mesela beynin bazı bölümleri kalpte çarpıntılar yaratabiliyor. Kalbin yarattığını sandığımız bazı şeylerse beyinden geliyor olabilir.”

Çalışma, nöroloji bilimi ve zihinsel sağlık araştırmaları açısından da önemli çünkü aşk iyi gitmediğinde duygusal stres ve depresyonun önemli bir kaynağı olabiliyor. Ortigue, “Bu, beynin içine ve hastanın aklına dair yeni bir araştırma. Nasıl âşık olup kalplerinin nasıl kırıldığını anlayarak yeni terapiler geliştirebiliriz” diyor.

Kaynak: The Guardian & Radikal

PAYLAŞ
Önceki İçerikBir Hayata Neler Sığar?
Sonraki İçerikSaç Şeklimiz Ruh Halimizi Yansıtıyor!
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir