Aşk Antidepresan Etkisi Yapıyor

0
185

Aşık mısınız, değil mi? Ruh sağlığından koku alma duyusuna kadar pek çok şeyi etkileyen aşkın kıvılcımları, sizde var mı, yok mu, araştırmaya göz atmakta fayda var.

ABD üniversitelerinin aşk hakkındaki derleme çalışmalarındani. Buna göre aşk, evlilik, evlat sevgisi, hayvan beslemek; insanları sağlıklı, mutlu, dinç ve kırışıksız tutmaya yetiyor.

– Rutgers Üniversitesi’ne göre aşk da tıpkı çikolata gibi, beynin dopamin salgılamasını sağlıyor. Bu salgı da ruh halini, enerji seviyesini yükseltiyor, odaklanmayı kolaylaştırıyor.

-Aşk, koku alma duyusunu keskinleştiriyor.

-Evlilik ve aşk ikilisi, akıl sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Chicago Üniversitesi’nin bulgularına göre, evli çiftlerde psikiyatrik vakalar daha az görülüyor.

-Brown Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre evliler, bekarlara oranla daha nadir hastalanıyor. Ömür ortalama 8 yıl uzuyor.

-Dartmouth Üniversitesi’ne göre iyi bir evlilik yılda fazladan 100 bin dolar kazanmaktan daha fazla mutluluk veriyor.

-Baba olmak, erkekleri daha ılımlı yapıyor.

-Missouri-Columbia Üniversitesi uzmanları, hayvan sevgisinin ve evde hayvan beslemenin depresyonu azalttığı görüşünde.

-Evlilik aynı zamanda insanı gençleştiriyor, hücreler hızlı yenileniyor.

-Michigan Üniversitesi uzmanlarına göre, romantik film izleyen erkeklerde progesteron seviyesi artıyor ve uysallaşıyorlar.

-John Hopkins Üniversitesi ise çiftler arasındaki fiziksel temas, antidepresan etkisi yapıyor.

Kaynak: Takvim

PAYLAŞ
Önceki İçerikPuzzle Yaparak Ruhunuzu ‘Tamamlayın’
Sonraki İçerikCinselliği Arzuyu Sabote Eden Şeyler!
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir