Aşk’a Adanmış İki Eser

0
223

Osmanlı sultanlar sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ ın 17 yaşındaki kızı Mihrimah ile evlenmek isteyenlerden biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Mimar Sinan’dır.Padişah Kızını Rüstem Paşa’ya verir.Koca Sinan Mihrimah sultana deli divane aşıktır.Ama aşkına bir türlü ulaşamamıştır, bu sevgiyi ve güzelliği onun yolunda en güzel sanat eserleriyle süslemeye karar vermiştir.

Mihrimah kelime anlamı ile Farsçada Mihr-ü Mah yani “Güneş ve Ay” anlamına gelmektedir.Bunu daha anlamlı hale getirmek için yola koyulan Koca Sinan ilk önce Üsküdar’da 1540 yılında yapımı 8 yıl süren Mihrimah Sultan Camii ni ,daha sonrada Edirnekapı’ da en yüksek tepelerden birine Küçük bir camii daha inşa eder.Bu camii nin 38 metrelik  tek minaresi bulunmaktadır.

Herşey güzel fakat işin güzemli ve çekici tarafı şudur:

Bu iki camiyi aynı anda görebilen bir yerden bakıldığında ,21 mart günü gece ile gündüzün eşit olduğu günde görülen manzara çok şaşırtıcıdır.Edirnekapı camiinin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’da ki caminin ardından Ay doğar! Akıllara zarar ve hayret verici bir olay değilmi?

Buradaki video’da ise hikayenin anlatımını izleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSağ ve Sol Beynin Şifreleri
Sonraki İçerikSevgi İle Aşılamayacak Engel Yoktur !
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir