Aynı Bedende Birden Fazla Kişilik Görülebiliyor

0
1148

Travmalar Disssosyatif Kişilik Bozukluğunu Etkiliyor. Çocukluk çağında maruz kalınan taciz ve şiddet gibi unsurlar, bedeni olduğu gibi ruhu da yaralıyor. Bu durum, ilerleyen dönemlerde farklı kişiliklere bürünme hastalığı olan dissosiyatif kişilik bozukluğuna yol açıyor.

Uzman Psikolog Dr. Hakan Ertufan, dissosiyatif kişilik bozukluğunu, bir kişide 15 kadar farklı kişiliğin görülebileceğini belirterek açıklıyor. Selin Ç. de dissosiyatif kişilik bozukluğu tanısı konulan hastalardan biri.

Selin Ç. Polyanna, Sinirli, Mutlu, Tembel ve Çalışkan isimlerini verdiği kişiliklerini dönem dönem yaşıyor. Ertufan, hastalığın çocuklukta görülen şiddetle ilişkili olduğunu belirtiyor.Çocukluk çağında maruz kalınan taciz ve şiddet gibi unsurlar, bedeni olduğu gibi ruhu da yaralıyor.

Uzmanlar, ergenlik döneminden önceki yaşlarda çocuğa tutarlı davranılmamasının olumsuz sonuçlara yol açtığını belirtiyor. Bu yaşlarda çocuğun şiddet ve tacize maruz kalması, onun belirli bir kişilik geliştirmesini zorlaştırıyor. Bu durum, ilerleyen dönemlerde farklı kişiliklere bürünme hastalığı olan dissosiyatif kişilik bozukluğuna yol açıyor.disssosyatif-kisilik-bozuklugu

Doktor ve psikologlar, bu bozukluğun kişide kısa sürede kişilik ve karakter değişikliklerine yol açtığını söylüyor. Bir dönem uysal ve sakin bir görünüm sergileyen kişi, aradan zaman geçmesiyle sinirli, saldırgan bir insana dönüşebiliyor. Bu sorunu yaşayan kişilerin birçoğu içinde başka kişilerin bulunduğunu ifade ederken, kişisel hatıralarını ve kimliklerini unuttukları gözleniyor. İçinde var olduklarını iddia ettikleri kişiliklerin isimlerini, yaşlarını sayıp bir bölümünün seslerini kafalarının içinde net olarak duyduklarını belirtiyorlar.

Üzüntü ve huzursuzluk, bazen aşırı hareketli olma şikâyetiyle İstanbul’daki bir hastaneye başvuran Selin Ç. isimli hasta, bu sorunu yaşayanlardan. Psikiyatrlar, yaptıkları tetkikler sonucunda Selin Ç.’ye dissosiyatif kişilik bozukluğu tanısı koymuşlar. Kısa aralıklarla ağlama ve gülme krizine girdiğini söyleyen Selin, birkaç ayrı kişiliğin içinde var olduğunu anlatıyor. Polyanna, Sinirli, Mutlu, Tembel ve Çalışkan isimlerini verdiği kişiliklerini dönem dönem yaşayan Selin, farklı bir kişiliğiyle yaşamaya başlayınca öncekine dair bilgileri tamamen unutuyor.

Diğer ağır psikolojik hastalıkların aksine dissosiyatif bozuklukta kişinin algısı, gerçeği değerlendirme yeteneği bozulmuyor. Uzman Psikolog Dr. Hakan Ertufan, bu bozuklukta bir kişide 15 kadar farklı kişiliğin görülebileceğini belirtiyor. Kadınlarda, erkeklere nazaran daha fazla görülen sorunu yaşayanlarda kişilikler arası geçişler ani oluyor. Kahkahalarla gülen bir kişi aniden hıçkırıklara boğulabiliyor. Bu problemi yaşayan kişilerin kendi içerisinde oluşturduğu kimliklerden biri, o anki şartlara göre ortaya çıkıyor.

Hakan Ertufan, kişinin farklı kişilik oluşturma eylemi olarak görülen bu hastalığın çocukluk travmalarıyla ilişkili olduğunu belirtiyor. Ertufan, “Bu kişilerde kendi özel yaşantılarının bulunduğu hafızayı kaybetme durumları görülebiliyor. Geçiş yapılan yeni kişilik psikolojik olarak farklıyken dış görünüş ve fizyolojik olarak bile farklı olabiliyor.” diyor. Bir grup halinde yaşam süren bu kişilerin sözel ifadelerinin de farklı olduğunu belirten Ertufan, “Bu kimlik bozukluğuna sahip olan insanlar konuşmalarında genelde ‘ben’ öznesini kullanmazlar. Cümlelerine ‘biz’ ya da ‘o’ diyerek başlarlar.” diye konuşuyor. Tedavide travmatik yaşantılara odaklanarak iyileşme sağladıklarını anlatan Ertufan, tedavi sürecini “Ana kişiliğin keşfedilip diğer kişiliklerle bir bütün haline getirilmesi” olarak tanımlıyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKitap Okudum, İşe Bakışım Değişti!!
Sonraki İçerikFelsefe Konusunda Yapılmış En İyi 13 Film
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir