Başarı Psikolojisi

0
2536

Başarılı insanlar, işleri başarısız insanlardan farklı şekilde yapıyor görünmektedir. Başarı, başarıyı besler ve başarının sırlarının kilit parçası elbette ki tutumdur.

Başarı amaçlardır :

Amaçlar, hırs ve gayreti beraberinde getirir. Amaçlar, daha sıkı çalışmanızı sağlayan motive edicilerdir. Amaçlar, size işe gitmek ve ne istediğiniz hakkında net olmak için gerekli nedeni verir (sosyal hayat, araba, ev ya da hayat tarzı). Neyi başarmak istediğiniz konusunda net olun, odaklanma başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Amaçlar olmaksızın çok az şey yapabilirsiniz?

Kendinizi sınırlayan inançlar :

Hayal kurma yeteneğimiz, hayal gücümüzü özgün bırakma isteğimizle sınırlıdır. [quote_center]Başarısızlık korkusu, çoğumuzun kafasına daha erken yaşlarda sokulmuştur, bu nedenle en derin tutkularımızdan söz etmek bizi sinirlendirir.[/quote_center] Başarı korkusu da yapmaya istekli olduğunuz şeyin önünde başka bir sınırlayıcıdır.

Sorumluluğu kabul edin :

Başarılı olanlar, eylemlerin sonuçlarının sorumluluğunu kabul eder. Hatalarının kendi davranışlarının sonucu olduğunu ve başarılarının da kendi davranışlarına bağlanacağını kabul ederler. Başkalarını suçlamazlar.

Olumlu bir tutum geliştirin :

Eğer etrafınıza negatif insanlar toplarsanız, onların negatifliği size de geçer. Aslında çevrenizdekilerin tutumlarını absorbe edersiniz. [pull_quote_center]Çevrenize bira içen insanları toplayın, onlarla bira ve alkol hakkında konuşun, hızla aynı yola girersiniz. Çevrenize müzisyenleri toplayın, müzik hakkında konuşun, hızla onlardan biri haline gelirsiniz.[/pull_quote_center] Yani çevrenizi size uyaracak ve gelişmeye teşvik edecek insanlarla ve kitaplarla doldurun.

Kendinize inanın :

Öz inanç ve öz güven, belki de çocuklarımıza verebileceğimiz en önemli hediyedir. Özgüvenle yeni fikirleri denemeye ve gerçekleştirmeye istekli oluruz. Kendimiz başka insanların standartlarıyla ölçmeyiz.

Başarılı olmaya karar verin :

[quote_center]Başarı, size kendinizden gelmez. Üzerinde çalışırsınız. Başarı tanımınızın ne olduğuna karar verin. Ona nasıl ulaşacağınızı planlayın.[/quote_center]

Zamanınızı yönetin :

Zamanınızı etkin biçimde yönetin. Zaman israfı olan faaliyetleri kesin, neyin önemli olduğunu kararlaştırın ve size en fazla fayda sağlayan faaliyetlere yoğunlaşın.

Amaçlar koyun ve onlara ulaşın :

Neyi başaracağınız konusunda netlik ve vizyon, başarı kararlılığımızı pekiştirecektir. Başarınızı ne kadar görselleştirirseniz, daha fazla zafer provası yapabilir, böylece de önümüzdeki görev için daha fazla hazırlanırsınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGöz Okumayı Öğren: Okumasını Bilene Gözler Çok Şey Anlatır
Sonraki İçerikTarihteki En Başarılı Engelli İnsanlar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir