Başarılı Anne Baba Olmanın Altın Kuralları

0
659

Çocuk yetiştirmek büyük bir sınav. Öyle ki bu sınavı başarılı ile geçebilenlere ’süper baba’ ya da ’süper anne’ diyoruz. Bu gerçekten yola çıkan The Times gazetesi pedagog ve psikologlara danışarak oluşturduğu 20 maddelik ’çocuk yetiştirmede altın kurallar’ listesini yayınladı…

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 20 ALTIN KURAL

The Times gazetesi pedagog ve psikologlara danışarak oluşturduğu 20 maddelik ’çocuk yetiştirmede altın kurallar’ listesini yayınladı. Çocuklarınızı yetiştirirken dikkat etmeniz gereken 20 temel madde Pudra.com’da.

– Fazla vaktiniz yoksa, bunu çocuğunuza söyleyin. “20 dakikam var. Ne oynayalım?” gibi açıklayıcı bir ifade, birlikte bir aktiviteye başlayıp yarım bırakmaktan iyidir.

– Çocuğunuzla vakit geçirirken teknolojik aletlerden uzaklaşın. Toplantılarda telefonunuzu kapalı tutmuyor musunuz?

– Her çocuk gerçek ve yalanı ayırt eder. Dürüstlüğünüz, onları yalan alışkanlığından uzak tutar.

– Hayattan zevk alın. Çocuğunuz yetişkinliğin zor olduğunu hissederse gelecekten beklentisi düşer.

– Günde en az bir kez çocuğunuzu dinleyin. Yemek vakti ideal.

– Onun arkadaşı olmaya çalışmayın. Arkadaşı zaten var.

– Fazla oyuncağı olan, fazla TV izleyen, fazla kursa giden çocukların hayal kurmaya vakti kalmaz, eğlence ve aktivite bağımlısı olurlar.

– Çocuğunuz büyüdükçe ilginizde azalma olmasın. Okul gösterilerinde yanında olun.

– Kural ve ceza koyarken yaşına uygun hareket edin. 3 yaşında çocuk bütün öğle yemeği boyunca uslu durmaz ya da oyuncaklarını kendiliğinden toplamaz.

– Mızmızlanmasna aldırmayın.

– Çocuğunuz yemek seçiyorsa, sadece beş tane yemeyecekleri yiyecek seçme hakkı verin. Geri kalan her şeyi yemek zorunda olsun.

– Yemek için rüşvet yöntemini asla uygulamayın.

– Yapmasını istemediğiniz bir şey için “Hayır” demeyi tekrarlamayın. Çok sık “Hayır” demek, istenmeyen davranışlarına karşı çocuğu duyarsızlaştırır.

– Özür dilemek otoritenizi güçlendirir.

– Kardeş kavgaları genelde anne-babanın dikkatini çekmek içindir. Her kavga ettiklerinde size şikayet etmelerini önleyin.

– Arkadaşlarıyla karşılaştırmayın.

– Geçmişteki başarılarını hatırlatarak cesaret verin.

– Yatılı misafirliklerine ve arkadaşlarını ağırlamalarına izin verin.

– Özellikle büluğ çağında övgüye bayılırlar.

– Sınır ve yaptırımları netleştirin. Büyüdükçe kuralları zorlar ve kendi kurallarını koymak isterler.

Kaynak : pudra

PAYLAŞ
Önceki İçerikYöneticiyle Geçinmenin 5 Altın Kuralı
Sonraki İçerikBeyin Okumak -Araştırma Sonuçları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir