Cuma, Mart 27, 2020

Başarılı İnsanlar Başarı İçin Neleri Feda Ettiler

Başarılı bir insan olarak nitelendirdiğimiz ve aklımıza ilk gelen isimler "BAŞARILI" kelimesini hak etmek için büyük fedakarlıklar yaptılar. İşte onların başarı için vazgeçtikleri...

Editör Önerileri

Dersi Dinlerken Ana ve Ara Fikirlerin Yakalanması

Dersi Dinlerken Ana Ve Ara Fikirlerin Yakalanması Not almaya değer şeyleri teşhis etmek demek buğdayı kabuğundan ayırmak demektir. Bunu nasıl...

Bilim Dünyasının Başarılı Kadınları

Diğer birçok alanda olduğu gibi bilim dünyasında da geçmişte hep erkekler egemen olmuştur. Einstein, Newton veya da Vinci isimlerini...

Etkili Bellek Kullanımı

Çok Çalışıyorum Ama Bir Türlü Başarılı Olamıyorum Diyenler İçin Etkili Bellek Kullanımı konusunu araştırdık. Beyin ve bellek kullanımı konusunda...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Başarılı İnsanlar Başarı İçin Neleri Feda Ettiler
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Oyunda kazanan olmak ve istediğiniz başarı düzeyine erişmek için, kendinize özgü belli kurallar dizisi izlemeniz gerekir. Başarı kazara gelen bir şey değildir; eğer yeterince olumsuzluk isterseniz, mutlaka gelecektir.

Başarılarına ulaşmak için, başarılı insanların vazgeçtikleri alışkanlıklara bir göz atın?

1. “Konfor alanları”nda çalışmazlar.

Peki konfor alanı nedir? Konfor alanı “Bir insanın alışkın, rahat, kontrolü altında ve düşük kaygı yaşadığı bir psikolojik durum” (insanların %90’ı için bu alan aileleri, evleri, vazgeçemedikleri alışkanlıkları, risk taşımayan durumlardır) olarak tanımlanır. Kontrol bölgeniz dışına çıkmanız, sürekli bir endişe ve stres hali ile çabalamanız anlamına gelmiyor. En basit haliyle gelişmek için yeni şeyler denemek ve ufkunuzu genişletmek olarak tanımlayabiliriz. Ünlü motivasyonel konuşmacı Les Brown, “Kendinizi konfor alanınız dışına çekecek bir konuma getirdiğinizde, kendinizi zihninizi genişletmek zorunda bırakmış olursunuz.”

2. Öncelikle öğrenmeden hiçbir şey yapmazlar.

Öğrenmek yaptığımız en güzel şeydir. Öğrenmeyle ilgili en muhteşem şey ise hayatımızın her alanında fayda sağlamasıdır. Başarılı insanlar, yeni şeyler öğrenmek ve zaten bildikleri şeyleri daha da arttırmak için çabalarlar. Öğrenmeyi bırakırsak, yapabildiğimiz tek şey bildiklerimizle yaşamak, anlaşmak ve karar vermek olur; ki bu şekilde yaşarsak zihnimizi genişletmenin bir yolu olmayacaktır. Başarıya giden yolda gelişme ve ilerleme zorunludur. Zihinlerimizin gelişmesi için öğrenme gerektiğinden, yeni bilgi aramayı asla bırakmamalıyız. Eğer Bill Gates öğrenmeyi ve gelişmeyi bıraksaydı ne olacağını düşünün. İnternet bugünkü halinden çok daha ilkel olurdu. Fakat o hayallerinin ve gelişmenin peşinden gitti, dünyanın en büyük şirketlerinden birini kurdu ve bugün hala gelişiyor ve büyüyor.

3. Tavsiye istemekten korkmazlar.

Ünlü bir girişimci olan Richard Branson, “Keskin kararlar vermeniz gerektiğinde, fikirlerinizi benzer sorunları çözmüş girişimciler ve iş dünyası liderleri ile tartışabilmek çok büyük fark yaratır.” diyor. Tavsiye istemek her zaman kolay değildir. Herkesle aynı şartlarda olduğumuzu ve bazen de güvensiz ve bağımlı hissedeceğimizi düşünürüz, bundan dolayı da tavsiye istemekten vazgeçip kendimiz çözmeye karar veririz. Ancak bu en iyi sonuca ulaşmamıza önemli derecede engel olabilir, çünkü aradığımız tavsiye belki de birisinin çok iyi bildiği bir şeydir.

- Ba ar l   nsanlar Ba ar    in Neleri Feda Ettiler - Başarılı İnsanlar Başarı İçin Neleri Feda Ettiler - Ba C5 9Far C4 B1l C4 B1 C4 B0nsanlar Ba C5 9Far C4 B1 C4 B0 C3 A7in Neleri Feda Ettiler - Başarılı İnsanlar Başarı İçin Neleri Feda Ettiler
Başarılı bir insan olarak nitelendirdiğimiz ve aklımıza ilk gelen isimler “BAŞARILI” kelimesini hak etmek için büyük fedakarlıklar yaptılar. Çocuklara örnek oldular.

4. Küçük ayrıntılarda kaybolmazlar.

Hayat görünüşte sonsuz fırsatlar verdiğinde, küçük ayrıntılarda kaybolmak çok kolaydır. Küçük detaylar üzerinde odaklanmamız kolaydır, bu nedenle “büyük resim” olarak da bilinen genel görüşü gözden kaçırabiliriz. Daha küçük ayrıntılara çok fazla odaklanmak olayların nasıl birleştiğini görme becerimizi daraltır. Hayatımızın çoğu başkaları ve kendimizle olan ilişkilere bağlıdır. Küçük ayrıntılarda kaybolmak yapbozun parçalarını kaybetmek gibidir. Bu durumda yapbozu nasıl tamamlayabiliriz? Henry Ford’un sadece küçük detayları görseydi ne olacağını düşünün. Ford bugünkü şirketini kurarken, şirketinin başarısı için farklı bir şey yapması gerektiğini biliyordu. Birçok kişi ona yapamayacağını söylediği halde, doğruyu bulana kadar daha küçük detayları geliştirmeye devam etti. Henry Ford, yüzlerce kez başarısız oldukları küçük ayrıntılara daha fazla odaklanmadı; büyük hedefi gördü ve bunu başarılabileceğini biliyordu. Bunun gerçekleşmesi için daha büyük resmi görmek gerekiyordu.

5. Çoklu görev yapmazlar.

Çoklu görev, genellikle sadece bazı insanların sahip olduğu bir beceri olarak görülür. Ancak doğruyu söylemek gerekirse, hiç kimsenin gerçekte çoklu görev yeteneği yoktur. Çoklu görevin aslında verimliliği düşürdüğü bilinmektedir. Başarılı olanlar belirli bir göreve odaklanmakta ve bu görevi kesintisiz olarak ellerinden gelen en iyi şekilde yerine getirmektedir. Birden fazla işi aynı anda yaptığınızda, tek bir görev üzerinde tüm konsantrasyonunuzla çalışabilme becerinizi sınırlarsınız. Başarılı insanlar sahip oldukları yetenek ve güçleri, sadece ve tek bir göreve odaklanarak kullanırlar. Emma Watson, “iPhone umu çorbama düşürdüm ve anladım ki çoklu görevleri azaltmanın zamanı gelmiş.” Bu yıkıcı çoklu görevler, aynı anda birden fazla iş yapmanın kendimizi büyük ölçüde sınırladığımız gerçeğini kanıtlıyor.

6. Kendilerine yalan söylemezler.

Kendinize yalan söylemek sizin için en kolay şeylerden biridir. Sahip olduğumuz sorunları, mazeretler yaratmadan kabul etmek çok daha zordur. Başarılı insanlar hem dahili hem de harici olarak sorunlarla karşılaşabileceklerini anlamışlardır. Ancak hayatımızdaki problemleri kabul etmek, onlarla uğraşmaktan ve onlar hakkında kendimize yalan söylemekten çok daha fazla önemlidir. Steve Maraboli’nin de dediği gibi, “Kendinize yalan söylemeyi bırakın. Kendi gerçeğimizi inkar edersek, kendi potansiyelimizi inkar ederiz.”

7. Geribildirim istemeyi geciktirmezler.

Geribildirim önemlidir, çünkü size mevcut konumunuza farklı bakış açılarından bakmayı sağlar. Bazı zamanlar aslında önünüzde apaçık duran cevabı göremeyebilirsiniz. Ancak birisinin size geribildirim sağlaması, başkasının bakış açısı yardımıyla bir şeyleri görmenize sebep olabilir. Geribildirim istemekten vazgeçer ya da ertelerseniz, hayallerinizi gerçekleştirme yolunda zaman kaybedersiniz. Bu konuda ne kadar fazla beklerseniz, başkalarının size verebileceği tavsiyelerden istifade etmeniz o kadar zor olur.Girişimci Elon Musk, “Bence yaptıklarınızı ve nasıl daha iyi yapacağınızı düşündüğünüz yerde, geribildirm döngüsüne sahip olmak çok önemlidir.” diyor.

8. Takip eden değil, yol gösterendirler.

Muhtemelen “Yönet, takip et yada yoldan çekil.” ifadesini duymuşsunuzdur. Bu dünyada iki tür insan vardır: liderler ve takipçiler. Başarılı olanlar yönetenlerdir.Başarılı insanların sırrı şans değildir. Onlar bitiş çizgisine ulaşmak için birilerini takip etmezler. Olmaları gereken yere ulaşmak için hayatta kendi yollarını açarlar.Tıpkı Robert Frost’un dediği gibi; “Ağaçlık alanda yol ikiye ayrıldı ve ben daha az kullanılmış olanı seçtim ve işte tüm farkı bu seçim yarattı.”

9. Geçmişlerinin geleceklerini belirlemesine izin vermezler.

Geçmiş asla değiştiremeyeceğimiz bir şeydir, değiştirmek de istememeliyiz, çünkü o olmadan, öğrenmemiz gereken dersleri öğrenemezdik. Bu nedenle, hayatın bize öğretmeye çalıştığı dersi alana kadar aynı hataları tekrar tekrar yapmaya devam ederdik.Bir zamanlar, iş adamı Shahid Khan bulaşıkları saatte 1.20 dolara yıkıyordu. Alçak gönüllü yapısı, onun daha büyük düşünmesini engellemedi. Şimdi net değeri 3,8 milyar dolar olan, ABD’nin en büyük özel şirketlerinden biri Flex-N-Gate’e sahip.

10. Olumsuz insanların çevrelerinde bulunmazlar.

Başarı için olumsuz insanlar çok zararlıdır, çünkü hayatta bizi ya da bulunduğumuz durumu aşağı çekecek çok farklı durumlar söz konusudur. Fakat bazı insanlar çoğunlukla hayatın bu yönüne odaklanmak ister.Çok fazla olumsuz insanlarla birlikte olursanız, her şeyin olumsuz yönünü görmeye ve hayallerinizin görüşünü kaybetmeye başlarsınız. Başarı her şeyden öte zihinle ilgilidir ve sizin zihniniz daima negatif ise hayat sizi başa çıkmanız için olumsuz sonuçlar ile ödüllendirecektir.Joel Olsteen bir keresinde, “Olumsuz insanlarla takılmanız durumunda olumlu bir yaşam bekleyemezsiniz” demiştir. Öyleyse, başarılı olmayı umuyorsanız, başkalarının getirdiği olumsuzluklara odaklanmayın.Başarılı olmak, odaklanmayı ve kararlılığı gerektirir. Görünüşe göre her başarılı kişi benzer kalıpları izlemektedir. Yani aslında onların neden orada olduklarını görmek kolaydır. Hayallerine ulaşmak için ne yapacaklarını bilirler ve kimsenin ya da hiçbir şeyin oraya ulaşmalarını engellemesine izin vermezler.Unutmayın, hayran olduğunuz başarılı insanlardan biri olmak için o güç sizde zaten var!

KAYNAKozancorumlu
- Advertisement -

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - Başarılı İnsanlar Başarı İçin Neleri Feda Ettiler

Yeni İçerikler

Koronavirüs salgınında psikolojimizi korumak

Kaosa dönen medya bombardımanları, kaygısı yüksek, karamsar kişilerin daha fazla paylaşım yapması bizi objektif ve olumlu bilgilerden...

Duygusal Bir Deneyimdir “Öğrenme”

Öğrenme, karmaşık ve duygusal bir deneyimdir. Öğrenme yöntemimiz; daha bebeklik döneminde, okula başlamadan çok önce, başta annemizle, daha sonra da diğer aile bireyleri ile...

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece kendisi gibi kişilere satış yapabiliyor,...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -