Başarının Sırrı Beynin İçinde Saklı

1
865

Günümüz Dünyasında başarının sırrı her alanda kalıcı başarılara imza atmanın yegane yolu şüphesiz ki hafızanın iyi kullanılmasından geçer.

Günlük hayatta  isteyerek yada istemeyerek hafızamıza o kadar çok bilgi gönderiliyor ki ,bu bilgilerin çoğu kısa süreli bellekte kaldıktan sonra hemen unutulup gidiyor.Bir kısmı ise kalıcı olarak uzun süreli belleğe aktarılıyor.Konuştuğumuz dil,tanıdığımız  insanların siması, hatıralarımız, adresler, telefon numaraları, okuduğumuz kitaplara ait bilgiler, izlediğimiz filmler ve daha fazlası hafızamızda depolanmıştır.Bu bilgilerin günlerce, aylarca ,yıllarca unutulmaması için uzun süreli bellekte düzenli bir şekilde kayıtlı olması gerekir.

Hafızayı iyi kullanabilmek için; öncelikle hafızamızı iyi tanımalı ve  işleyişini iyi kavramamız gerekir.

Bilgiler, duyu organlarımız vasıtası ile beynin sinir ağlarına elektriksel kodlar olarak iletiliyor. farkında olduğumuz yada olmadığımız bilgiler gün boyu kesintisiz olarak beyne ulaşır.Bu bilgiler ilk önce çok kısa süreli hafıza dediğimiz bellekte depolanır.Burada yaklaşık 30 sn kaldıktan sonra,kısa süreli belleğe aktarılır.Burada 20 dk ile 24 saat arasında kalan bilgi,hızla  kaybolmaya başlar yada Uzun Süreli belleğe alınır ve burada kategorilendirilir ve istenildiğinde kısa sürede tekrar çağırılmak üzere kayıt edilir.Resimde gösterilen odalar bilgilerin düzenli bir şekilde kayıt edildiğini gösterir.Bu da bilgiyi çağırırken bize çok zaman kazandırır.

 

New-Map3

Bilgiler, kısa süreli belleğe alındıktan bir süre sonra yavaş yavaş kaybolmaya başlar.Kaybolmadan önce  Hafıza tekniklerini kullanarak uzun süreli bellekte düzenli ve kategorize edilmiş şekilde kalıcı olmasını sağlamak gerekir.

Eğer bu işleyişi iyi kavrarsak ve gerekli teknikleri kullanırsak(bu teknikleri ileriki günlerde sizlerle paylaşacağım) herkes tarafından sıkça bahsedilen aşağıda ki sorunları ortadan kaldırabiliriz.

  • Okuduğum kitabı hemen unutuyorum.
  • Tanıştığım insanların isimlerini unutuyorum.
  • Kısa süre önce öğrendiklerimi unutuyorum.
  • Öğrendiklerimi sürekli karıştırıyorum.

Bu yazımızda hafızamızın işleyişini görsel olarak anlatmaya çalıştım.Bir sonraki yazımızda bilgilerin nasıl uzun süreli belleğe kayıt edileceğinden bahsedip, birkaç tekniği sizlerle paylaşacağım.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikAldatılan Kadın Ne Yapmalı
Sonraki İçerikBeyin Fırtınası Nedir ve Ne zaman Uygulanır?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir