Başarının Sırrı Herzaman Çok Basittir: Sabır

0

Başarının Sırrı Herzaman Çok Basittir: Sabır Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim Yazıları  başarı Bambu Ağacı   Bir süre için çalışın, bir süre tahammül edin.

Her zaman inanın ve hiçbir zaman geri dönmeyin.

Çin Bambu ağacının yetişmesi,olumlu ısrar için güzel bir örnektir. Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir:

…önce ağacın tohumu ekilir,sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez.

Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur: Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı, Yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

Bu sorunun cevabı; Tabii ki beş yıldır. Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik?…

***

“Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur, onu seyrederim. belki yüz kere vurur taşa. Ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile Adam oluşturamaz. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. işte o zaman anlarım ki; taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir.” –  Jacob RIIS

İlgini Çekebilir:   Hikaye: E-Postanız Kariyerinizde Ne Kadar Etkili?