Beklemek, Kazanmaktır

0
312

Bazen beklemek o kadar zor gelir ki insana, o an yanlış bulduğu bir konuya hemen itiraz etmek ister.

Bir konferanstasınız. Konuşmacı bir konuda yanlış bir şey söyledi. O an sizin iki seçeneğiniz var. Konuşmacıya hata yaptığını söylemek ya da konuşmacının konuşmasını bitirmesini beklemek. İkinci seçenek çoğu kez daha isabetlidir. Çünkü siz hata yaptığını düşündüğünüz kişiyi uyarmayı düşünürken, birkaç dakika sonra, konuşmacı söylediğini düzeltecek bir şeyler söyleyecektir. İşte o an beklemeyerek belki de bir doğrunun söylenmesinin önüne geçeceksiniz. Hayattaki birçok şey de bunun gibidir. Bütün büyük gelişmeler, alınan kararlar hep bir dakika erken ya da bir dakika geç söylenmiş sözlerin eseridir.

Birkaç yıldır aynı işte çalışıyorsunuz. Çalıştığınız yerde aldığınız ücret geçiminizi sağlamanıza yetmiyor. Sizde işyerinizden memnun olmanıza rağmen işten çıkmayı düşünüyorsunuz. Siz, sorumlu kişiye işten çıkmak istediğinizi artık burada çalışmak istemediğinizi söylüyorsunuz. Hâlbuki birkaç ay daha bekleseniz belki de istediğiniz ücreti alacaksınız!

Ya da birbirinizi seven, ileride de evlenmeyi düşünen bir çiftsiniz. Fakat evlenmeyi düşündüğünüz kişi sigara içiyor. Bu da sizin onunla bir yuva kurmanız ile ilgili kafanızda soru işaretleri bırakıyor. Siz ona sigarayı bırakmadığı için evlenmekten vazgeçtiğinizi söylüyorsunuz. Hâlbuki birkaç hafta daha bekleseniz, ondan sigarayı bırakacağını duyacaktınız. Bir kaç ay daha bekleyemediğiniz için belki de doğru kararı veremediniz.

Evlisiniz; eşiniz ile bazı konularda anlaşamıyorsunuz. O geceleri çok geç geldiğinizi düşünüyor. Sizde onun sizi bazı konularda çok sıktığını düşünüyorsunuz. Bu yüzden de boşanmak istiyorsunuz. Boşanma kararınızı açıklamadan önce, aslında eşiniz artık eve geç gelmenizi sorun yapmayacağına dair kendi kendine söz veriyor. Hatta bu konuda da sizi sıkmayacak artık. İşlerinizin yoğunluğu onun sıkılmasına neden olmuş. Bu kararı da uygulamayı düşünüyor. Siz o karardan birkaç gün önce boşanmak istediğinizi açıklıyorsunuz!

Şirketinizde son aylarda yolunda gitmeyen bir şeyler var. Gün geçtikçe ürününüzü satmakta zorlanıyorsunuz. Böyle giderse batacağınız düşünüyorsunuz. Bunun yerine şirketi satmayı ya da kapatmayı düşünüyorsunuz. Satma kararını verdikten sonra çok büyük miktarda sipariş alıyorsunuz. Bir kaç günlük karar, belki de geleceğinizi etkiliyor.

Beklemek belki bir saniye ile hayatınızı değiştirecek, belki de verdiğiniz kararları pozitif yönde etkileyecek. “Ah keşke biraz daha düşünseydim”, ya da “Çok mu erken karar verdim?” demek yerine beklemek daha uygun gibi.
Beklemek çoğu kez hayatı güzelleştiriyor. Güzelleşmeyi beklemek gerek!

Yalçın Arı

PAYLAŞ
Önceki İçerikGözünü Nereye Diktin? Hedefin Var Mı?
Sonraki İçerikYa Hayatın İçindeyiz, Ya da…
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir