Beş Kişisel Gelişim Hikayesinden Beş Ders

1
8216

Hikâyeler insanlara o kadar güzel ve sevdirerek ders veriyor ki… İnsanlar okudukları bu hikâyeler ile kişisel gelişim elde ediyor, ibret alıyor, ders alıyor.

[dropcap]1.[/dropcap]

Birinci ve de en önemli ders.

Okuldaki ikinci ayımda, hocamız test sorularını dağıttı. Ben okulun en iyiogrencilerinden biriydim. Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım. Son soru şöyleydi:

Her gün okulu temizleyen hademe kadının ilk adi nedir?

temizlikçi kadın

Bu herhalde bir çeşit saka olmalıydı. Kadını yerleri silerken hemen hergün görüyordum. Uzun boylu, siyah saclı bir kadındı. 50’lerinde falan olmalıydı. Ama adini nereden bilecektim ki! Son soruyu yanıtsız bırakıp kâğıdı teslim ettim. Süre biterken bir öğrenci, son sorunun test sonuçlarına dahil olup olmadığını sordu.

“Tabii dahil” dedi, hocamız.

“Is yaşamınız boyunca insanlarla karşılaşacaksınız. Hepsi birbirinden farklı insanlar. Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hak eden insanlar bunlar. Onlara sadece gülümsemeniz ve `Merhaba’ demeniz gerekse bile.”

Bu dersi hayatim boyunca unutmadım. O hademenin adini da. Dorothy idi.

1
2
3
4
5
PAYLAŞ
Önceki İçerikHayatı Çekilmez Yapan İnsanlarla Mücadele Taktikleri
Sonraki İçerikBu Ünlü Yazarlar Yoksulluk İçinde Öldüler
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir