Beyin hasarı sanatçı yapıyor!

1
115

Eğer daha önce sanatsal yönleri olmayan kişiler, beyin hasarı sonrası iyi şarkı söylemeye ve resim yapmaya başlarsa şaşırmayın!

Geçtiğimiz günlerde, St. Petersburg’da yaşayan Taisia Sidorova adlı kişinin haberi basına yansıdı.

Üç yıl önce korkunç bir trafik kazası geçiren ve ölümden dönen Sidorova’nın kafatası öyle hasar gördü ki beyninin yarısını kaybetti.

Ama inanılmaz bir olay gerçekleşti ve kaza sonrası Sidorova , çok yetenekli bir ressam kadar iyi resimler yapmaya başladı.

Bu olay akla beyin hasarı sonrası bu tür yeteneklerin gelişip gelişmediğini getirdi.

Prof.Dr. Cengiz Kuday, beynin hala sırlarını sakladığını vurguluyor:

“Konuşma, yazma, resim,müzik merkezleri beynin sol tarafındadır. Mesela hasta bir piyanist düşünün. Ve beynin müzik merkezinde iyi huylu bir tümör var diyelim. O tümörü alırsanız hasta piyano çalamaz.”

Prof. Cengiz Kuday, beynin sol tarafında meydana gelen bir hasarın sanatçıların yaratıcı özellikleri üzerindeki olumlu etkilerinin iyi bilindiğini kaydediyor:

“İyi bilinmeyen ise beyin hasarından muzdarip daha önce sanatsal yaratıcılığı olmayan kişilerdir. Bu durum çok değişik nörolojik bozukluklarda ortaya çıkabilir ve en az üç farklı sanatsal biçimde görülür. Görsel sanat, müzik ve resim.”

Prof. Dr. Cengiz Kuday, özellikle 60’lı yaşlarda kişilik bozukluğu ve ilerleyici dil fonksiyon bozukluğu ile seyreden demansın (Frontotemporal) çoğunlukla yeni sanatsal davranışların ortaya çıkmasına neden olduğunu vurguluyor:

“Bu hastalık ,beyin hasarındaki artışın tam aksine resim yapma, heykeltıraşlık veya fotoğrafik yetenekler ortaya çıkarmaktadır. Pek çok hasta ileri takiplerde daha önce olmamasına rağmen müzik yeteneği kazanmış, iyi şarkı söylemeye,ıslık çalmaya ve sınırlı eğitimi olmasına rağmen klasik müzik bestelemeye başlamıştır.”

Prof. Dr. Cengiz Kuday, beynin sol tarafında meydana gelen hasarın daha önceden saklı sağ taraflı resim yeteneği üzerindeki baskıyı ortadan kaldırabileceğini ve bunun da sanatsal yetenek olarak ortaya çıkabileceğini kaydediyor.

Prof. Dr. Kuday sözlerini şöyle tamamlıyor: “Beyin hasarlı kişiler tarafından yapılan düşük teknikli eserler aile bireyleri, arkadaşlar klinik çalışanları tarafından sanatsal değerde görülmediğinden literatürde bu tip vaka sayılarının göreceli azlığı bu şekilde açıklanabilir”

Habertürk

PAYLAŞ
Önceki İçerikSen ile başlayan cümleler kurduğunuzda
Sonraki İçerikDil Öğrenmek Zekayı Geliştiriyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • canan ısıyel

    seminerler hakkında bilgi almak istiyorum.iletişime geçerseniz sevinirim.