Beyin Jimlastiği

0
317

İş dünyası ””beyin jimnastiği”” kavramını, kısıtlamalar, engellemeler olmadan düşünmek ve yaratıcılığın özgür bırakılması anlamında kullanıyor. Şirketler, sorunlara çözüm ararken, beyin jimnastiği toplantılarını yönetmek için profesyonellerle çalışıyor ve özgün sonuçlar elde etmeyi deniyor.

Son günlerde bu kavrama yeni bir anlam daha yüklenmiş durumda. Amazon””da en çok satanlar listesinde yer alan ””The Brain Gym”” (Beyin Jimnastiği) kitabı, insanların beyinlerinin sorun çözme kapasitesini egzersiz yoluyla geliştirebileceğini öne sürüyor.

90 dakikada mucize

Kitabın yazarları Octavius Black ve Sebastian Bailey””e göre, insan beyninin tıpkı vücuttaki kaslar gibi çalıştırılarak geliştirilmesi mümkün. BBC, London Business School gibi önemli isimlerin de yer aldığı üçyüze yakın kuruluşun çalışanlarına beyin jimnastiği tekniklerini öğreten yazarlar, 90 dakikalık programla bir anlamda mucize yaratmayı vaad ediyorlar.

Black ve Bailey, seksenli yılların sağlıklı beslenme, spor yapma, fizik sağlığı geliştirme; doksanların yoga, feng-shui, meditasyon gibi tekniklerle ruh sağlığını düzeltme dönemleri olduğunu vurguluyorlar. Bu gelişmenin üçüncü basamağını, beyin sağlığı olarak tanımlıyor ve önümüzdeki yıllarda, bu alanda pek çok yeni çalışma yapılacağını öne sürüyorlar.

Beyin Jimnastiği kitabı beş bölümden oluşuyor. Beynin performansını artırmak için belli bir evrim programını uygulamak gerekiyor. Oldukça yalın bir dille anlatılan temel öneriler şöyle sıralanıyor; kazanmaya kararlı olmak, rakiple karşılaşmadan önce onu iyi incelemek, asla moral bozmamak ve hatalardan ders almak.

Başarıya ulaşmanın dört sırrı:

1. İstediğinizi net olarak tanımlayın
2. Çevrenizdekilere hoş görünün.
3. Kendinize saygı duyulmasını sağlayın.
4. Zorluklarla başa çıkmayı becerin.

Tartışmayı kazanmak için dokuz taktik:

1. Düşünün.
2. Karşınızdakini anlamaya çalışın.
3. Doğru sorular sorun
4. Karşı tarafa olumlu duygular iletin.
5. Pazarlık edin.
6. Bir kişisel istekte bulunuyormuş havasında konuşun.
7. Tezinizi desteklemek için bir araştırma veya istatistikten alıntı yapın
8. Otoritenizi kullanın
9. Ekstrem durumlarda gücünüzü kullanın

Beyninizin daha iyi çalışması için 5 formül:

1. Yaşamınızı kendiniz kontrol etmeye başlayın.
2. Kendiniz hakkında olumlu bir imaj yaratın.
3. Zor konuşmalar ve tartışmalardan kaçmayın.
4. Stresle başa çıkmayı ve gevşemeyi öğrenin.
5. Yaratıcılığınızı geliştirmeye çalışın.

Yazan : Fatoş Karahasan
Kaynak : Milliyet

PAYLAŞ
Önceki İçerikHer Şey Seninle Başlar 6 Yılda Rekorlar Kırdı
Sonraki İçerikDÜŞÜNCENİN GÜCÜ…
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir