Beyin Mi Yoksa Vücut Mu Önce Yaşlanıyor ?

0
152

Merak edilen sorunun cevabını Avustralyalı bilim adamları açıkladı.

Avustralyalı bilim adamlarının yaptığı araştırma vücut ve beynin yaşlılık sürecine giriş tarihini ortaya koydu.

Araştırmaya göre mental gerileme döneme 40’larda başlıyor. Ancak beyin yaşlanmasından önce vücudun 30’lu yaşlara gelmeden fonksiyonlarında gerilemeye geçiyor. bilim adamlarına göre 20’lerin sonlarına doğru metabolizma yavaşlıyor, besin intoleransı başlıyor, saçlarda ilk beyazlar ciltte ince çizgiler görülüyor. Tüm bunlar vücudun fonksiyonlarındaki düşüşün ilk belirtileri. Çünkü vücut artık bu süreçten itibaren adım adım yaşlılığa gidiyor. Araştırmaya katılan beslenme uzmanı Lola Berry, “Vücudun yaşlılığa geçiş sürecinde kişinin yaşam tarzının da ilişkisi var. Yeme ve uyku düzeni, alkol ve sigaradan uzak yaşamda vücut yaşlılığa geçiş sürecini bir süre daha erteleyebiliyor, ya da organlardaki gerilemeye bağlı olumsuzluklar daha rahat tolere ediliyor” dedi.

Önce kaslar kaybediliyor

İngiltere’deki Barts Üniversitesi’nden Prof. Tom MacDonald ise vücudun hormonal dengesindeki yavaşlama nedeniyle kas yapısının 30’lu yaşlarda kaybedilmeye başlandığını açıkladı. Canberra Üniversitesi’nden psikoloji uzmanı Ben Rattray’e göre, “Kaslar kullanılmazsa gerileme süreci hızlanıyor. Günümüzde modern yaşamın getirdiği en büyük olumsuzluk olan hareketsizlik nedeniyle kas yapımızı daha hızlı kaybediyoruz. Diğer bir deyişle yaşlılık süreci geçmişe oranla daha hızlı başlıyor. Kas yapısındaki gerileme yüzünden vücudun direnci daha hızlı düşüyor ve enfeksiyonlara daha açık hale geliyoruz. Organların işlevlerindeki yavaşlama yüzünden de hastalıkları daha ağır ve uzun sürede geçiriyoruz” dedi.(yedirenk)

Kaynak: Star Gazetesi

PAYLAŞ
Önceki İçerikErgenlik Bizim Bildiğimiz Gibi Mi?
Sonraki İçerikAşkın Riski: Ayrılık
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir