Beyin ve Nöroloji Alanında Yapılan Bu 5 Deney Çok İlginç

1
529

Bilimcilerin beyni ve düşünme yetisini anlamaya yönelik araştırma ve deneyleri çağlar boyu devam etmiştir. Ancak bunlar arasında beş tanesi var ki en tuhaf ve ilginç deneyler arasına girerek lüteratüede yerini aldı.

ZİHİN KONTROLÜ

CIA, 1953’ten 1960’ların sonuna kadar “MKULTRA” kod adıyla bir program yürüttü. Programın 150 alt projesi hakkında ayrıntılı bilgi yok, çünkü bilgilerin çoğu hâlâ çok gizli kabul ediliyor. Belgelerden birinde “bellek yitimine neden olan malzeme ve fiziksel tekniklerden” söz edilmesi, programın amaçlarından birinin beyni yıkanmış CIA gizli ajanları yetiştirmek olabileceğini akla getiriyor. MK-ULTRA’nın siviller üzerinde psikoaktif nitelikte ilaçlarla gizli denemeler yaptığı biliniyor.

BAŞ NAKLİ

1954’te Vladimir Demikhov, bir Alman kurdunun boynuna bir köpek yavrusunun başını ve ön bacaklarını yamayarak iki başlı bir köpek ‘yaratmıştı’. Rus bilimcinin bunu izleyen 15 yıl içinde

ortaya çıkardığı 20 tane çift başlı köpeğin hepsi de doku reddi nedeniyle bir ay içinde öldü. Demikhov’un deneylerinden ilham alan Amerikalı cerrah Robert White, 1970’te bir maymunun başını başka bir maymunun vücuduna nakletti, ameliyat komplikasyonları nedeniyle maymun ertesi gün öldü.

VÜCUT-DIŞI DENEYİMİ

Nörolog Olaf Blanke bir epilepsi hastasının beyninin sağ angular gyrus bölgesine 3,5 miliamperlik elektrik akımı verdiğinde, kadın kendisini “yatağın 2 metre üzerinde havada duruyormuş gibi” hissettiğini söylemişti. Elektrik akımı 5 miliampere çıkarıldığındaysa bu kez “kollarının ve bacaklarının kısaldığını” hissetmişti. Blanke’ye göre elektriksel uyarıyla ortaya çıkan bu yanılsamaların nedeni, angular gyrus bölgesinin vücudun konumunu algılamada rol oynayan sinirsel devrenin bir parçası oluşu.

BEYİN GÜCÜYLE ÇALIŞAN ROBOT

Gordon, biyolojik beyne sahip bir robot. Yarı makine yarı sıçan oluşu, onu teknik açıdan bir sayborg (sibernetik organizma) yapıyor. Sibernetik uzmanı Kevin Warwick, Gordon’u bir odanın içinde yuvarlanabilecek ve duvarlara çarpmamayı öğrenebilecek şekilde tasarlamış. Gordon’un uyum sağlama yeteneğinin kaynağı yapay zekâ değil: Robotun başında bulunan 50 ila 100 bin arası nöron, sıçan hücrelerinden mekanik motorlara sinyaller gönderen 60 elektroda bağlı.

ZİHİN MIKNATISLARI

Allan Snyder’in, sanat ve matematik becerilerini arttıracak “fikir şapkası”, beynin sol ön temporal lobuna, atımlar halinde manyetik uyarılar gönderiyor. Bu bölge, etrafımızdaki dünyayı sadeleştirerek çevremizde meydana gelen değişikliklere daha çabuk tepki verebilmemizi sağlıyor. Şapkanın etkisi kalıcı değil, ama birkaç dakika taktığınızda bile dâhice becerilere sahip olabiliyorsunuz. Michael Persinger’ın “Tanrı şapkası”nda da benzer şekilde mıknatıslar kullanılıyor ve takanlar, yakınlarında ruhani bir varlık hissediyorlar.

KAYNAKntvmsnb
PAYLAŞ
Önceki İçerikOnlar Vazgeçmediler ve Sonunda Başardılar
Sonraki İçerikKonuşmanın Duayenlerinden Etkili Konuşma Taktikleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir