Beyni yavaşlatan anne-babalar

0
126


Aşırı koruyucu anne baba modeli, meğer sadece çocukların özgürlüklerini kısıtlamakla kalmıyor. Japon araştırmacılara göre beynin gelişimini de yavaşlatabiliyor!

New Scientist dergisinde okuduğum haber özetle şöyle diyor: Anne-babaları aşırı koruyucu veya ihmalkar olan çocuklarda psikiyatrik rahatsızlıklara daha sık rastlanıyor. Zira psikiyatrik rahatsızlıklar, beynin ‘prefrontal korteks’ denilen bölgesindeki bozukluklarla bağlantılı.

Araştırmayı Japonlar yapmış: Gunma Üniversitesi’nden Kosuke Narita, 20’li yaşlardaki 50 kişinin beynini incelemiş. Deneklere, ilk 16 yılda anne babalarıyla ilişkilerini sorgulayan bir anket de vermiş. ‘Parental Bonding’ adındaki bu anket, bütün dünyada kullanılan bir nevi ‘veli-çocuk ilişki ölçer’i. Değerlendirilmesi istenen maddeler arasında ‘Büyümemi istemezdi’ veya ‘Her şeyimi kontrol ederdi’ gibi yorumlar var.

Sevgi başka korumacılık başka
Narita, anne babalarını aşırı koruyucu olarak tanımlayan gençlerin beynindeki gri maddenin daha az olduğunu saptamış. İlginç olan bir başka bulgu da, annenin değil de babanın ihmalkar olduğu durumlarda da beyinde aynı bölgede gri maddenin az olması!

Araştırma şu nedenle bana özellikle ilginç geldi: Malum, Türkiye’de iyi anne babalık, çoğunlukla aşırı korumacılıkla karıştırılır. Çocuk her tökezlediğinde üzerine atlanır, kendi başına bir şey yapmasına izin verilmez, otorite kurmak için çocuğun psikolojisiyle oynanır.

İhmalkarlık ise, aşırı korumacılığın diğer ucunda yer alıyor: Yani çocukla vakit geçirmeme değil, ilgi göstermeme, ilişki kurmama, yokmuş gibi davranmak kast ediliyor. Bu da ne yazık ki babalarda yaygın rastlanan bir durum. İlgili, alakalı babalar bu yüzden paha biçilmez Hint kumaşı muamelesi görmüyor mu?
Elbette küçük bir araştırmadan yola çıkarak genellemeler yapmak mümkün değil. Psikiyatrlara göre ciddi rahatsızlıklara neden olan çok daha önemli faktörler var. Yine de ne olur, ne olmaz… Anne-babalar, çocuklarına karşı aşırı korumacı davranmayı, sevgiyle karıştırmaktan vazgeçse iyi olur!

HORMONUMLA OYNAMA ANNE
1- Beynin ön korteksindeki gri madde, çocukken gelişiyor. Buradaki anomaliler, ileride şizofreni gibi akıl rahatsızlıklarıyla bağlantılı.
2- Japonların tezine göre aşırı korumacı veya ihmalkarlık sonunucunda kortisol denen stres hormonu aşırı salgılanıyor. Kötü anne babalık, dopamin salgısının da azalmasına neden oluyor.
3- Avustralyalı bilim adamları, uzun dönemli çalışmalarla bu tezi araştıracak. “Çocukken beyinde oluşan hormonal değişiklikler, kalıcı olmayabilir” diyorlar.

Yazan : Mehveş Evin

PAYLAŞ
Önceki İçerikİşte Çalıştıklarınızı Unuturan Şeyler
Sonraki İçerikPeşin Hükum Kıskacında
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir