Beynin Kişisel Gelişim Sporu Eğlenceli Mantık Soruları

1

Zeka soruları beynin geliştiren ve çalışma gücünü artıran önemli bir etken. Bu yazıda beynin kişisel gelişim olarak gelişmesini sağlayacak 3 mantık sorusu var.

SORU 1: Bombacı!

Özel kuvvetlerde görevlisiniz ve ajan olarak düşman ülkeye sızmışsınız. Göreviniz, düşman kuvvetlerin mühimmat taşırken geçtiği köprüyü havaya uçurmak!

Bu yüzden özel kimyasal bileşenlerle bir bomba yapıyorsunuz ve köprüye yerleştiriyorsunuz. Tam bu sırada mühimmat taşıyan araçların geldiğini görüyorsunuz ve araçlar tam da köprünün üstündeyken patlatmaya karar veriyorsunuz!

Yaptığınız hesaplamalara göre bombayı patlatmak için, ilk araç köprüye çıktıktan sonra tam 45 saniye beklemeniz gerekiyor. Böylece tüm araçlar köprünün üstünde bulunacak, ama en hızlıları bile patlama anında güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaşmaktan hala çok uzakta olacak…

Hayat ya, o kadar ileri teknoloji bombanızın üstünde bir zamanlama devresi yok. Bu yüzden 45 saniyeyi kendinizin hesaplaması lazım.

Yanınızda bombaya bağlanacak 2 tane eski usul bomba fitili var. Her fitil toplam 60 saniyede bombayı patlatacak uzunlukta. Dahası bu fitiller düzensiz, yani fitilin boyunu kısaltarak tam 45 saniyeyi ayarlayamıyorsunuz!

Peki bu iki fitili kullanarak 45 saniyeyi nasıl ayarlayabilirsiniz?

Bunları Unutmayın!

– İki adet 60 saniyelik bomba fitili var

– Fitiller düzensiz (Yani tam ortadan ikiye bölseniz fitili 30 saniyeden daha kısa süre de çıkabilir, daha uzun da)

– Yanınızda kibritiniz var

– Şimdi sıra sizde! 45 Saniyelik süreyi ayarlayın!

İsterseniz 1 İpucu verelim... Alt Bölümdeki sayfalardan devam ediniz..
İlgini Çekebilir:   Isaac Newton Başarı Öyküsü (video)