Beyninin yarısını kaybetti ressam oldu

0

St. Petersburg’da yaşayan Taisia Sidorova üç yıl önce korkunç bir trafik kazası geçirdi ve ölümden döndü. Ancak genç kızın hayatını değiştiren bu olay onun inanılmaz bir yeteneğinin gelişmesine de yol açtı. Sidorova kazadan sonra çok iyi resimler yapmaya başladı.

21 yaşındaki genç kızın üç yıl önce geçirdiği kazada kafatası öyle hasar gördü ki beyninin yarısını kaybetti. Bu trajik olayla Sidorova beynin mantık yürütme, analiz etme gibi görevlerinden sorumlu olan sol yanını kaybetti.

Ailesinin desteğiyle yeniden konuşmaya başlayan, ilerleme kaydetmeye çalışan Sidorova terapi amaçlı olarak resim kursuna gönderildi. Kazaya kadar sağ elini kullanan genç kadın beyninin sol yanını kaybettiği için artık sağ elini kullanamaz oldu. Sol eliyle kalem tutmayı öğrenen Sidorova, daha sonra herkesin beğenisini kazanan resimler yapmaya başladı.

John Hopkins Üniversitesi’nden nörolojist John Freeman böyle birçok hastanın olduğunu ve insan beyninin inanılmaz bir şey olduğunu söylüyor. Daha önce de benzer bir durum yaşayan hastasının kazadan sonra satrançta şampiyonluk kazandığını, bir diğerinin ise bowlingde başarılara imza attığını söylüyor.

İlgini Çekebilir:   Liselere girişte okul sınavları etkili olacak