Beyninin yarısını kaybetti ressam oldu

0
105

St. Petersburg’da yaşayan Taisia Sidorova üç yıl önce korkunç bir trafik kazası geçirdi ve ölümden döndü. Ancak genç kızın hayatını değiştiren bu olay onun inanılmaz bir yeteneğinin gelişmesine de yol açtı. Sidorova kazadan sonra çok iyi resimler yapmaya başladı.

21 yaşındaki genç kızın üç yıl önce geçirdiği kazada kafatası öyle hasar gördü ki beyninin yarısını kaybetti. Bu trajik olayla Sidorova beynin mantık yürütme, analiz etme gibi görevlerinden sorumlu olan sol yanını kaybetti.

Ailesinin desteğiyle yeniden konuşmaya başlayan, ilerleme kaydetmeye çalışan Sidorova terapi amaçlı olarak resim kursuna gönderildi. Kazaya kadar sağ elini kullanan genç kadın beyninin sol yanını kaybettiği için artık sağ elini kullanamaz oldu. Sol eliyle kalem tutmayı öğrenen Sidorova, daha sonra herkesin beğenisini kazanan resimler yapmaya başladı.

John Hopkins Üniversitesi’nden nörolojist John Freeman böyle birçok hastanın olduğunu ve insan beyninin inanılmaz bir şey olduğunu söylüyor. Daha önce de benzer bir durum yaşayan hastasının kazadan sonra satrançta şampiyonluk kazandığını, bir diğerinin ise bowlingde başarılara imza attığını söylüyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSlayt: Yabancı Dil Öğretimi
Sonraki İçerikVücut Ağırlığının Kişilikle Bağlantısı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir