Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin (Video)

0

Sunucu Dr. Daniel G. Amen ve o ödüllü bir psikiyatrist, beyin imajlama uzmanı, araştırmacı ve çok satan yazar. O bugün beyninizi değiştirmenize, hayatınızı değiştirmenize yardımcı olmak için burada. Teşekkür ederim.

Ben Dr. Daniel Amen. Sizinle birlikte olmaktan çok heyecanlıyım. Amen Klinik’teki beyin imajlama işimiz sayesinde,
son yirmi yıldan fazladır 62 ülkeden onlarca binlerce hastayla, gerçekten beyninizi değiştirebileceğinizi ve hayatınızı değiştirebileceğinizi kendi gözlerimle görmeye geldim. Bu, tıptaki en heyecanlı büyük buluşlardan bir tanesi.
Çünkü, daha iyi bir beyinle her zaman daha iyi bir hayat gelir. Eğer beni dikkatle dinlerseniz, beyninizin ön kısmını
kullanırsanız, böylelikle odaklanabilirsiniz ve eğer duygusal beyninize dokunabilirsem, böylece ne dediğimi hatırlarsınız.
Ve eğer beyniniz yeni şeyleri öğrenmek için yeterince esnekse, öyleyse tedavidesiniz.

Doğru şeyleri yaparak beyninizi daha iyi hale getirdiğinizde, hayatınızı geliştiriyorsunuz. Yanlış şeyleri yaptığınızda ve
beyninize hasar verdiğinizde, hayatınızı daha zor hale getiriyorsunuz. Her gün sabahtan akşama kadar. Hergün.
Ya beyninize yardım ediyorsunuz ya da hasar veriyorsunuz. Böğürtlenlerin; avokadolar, cevizler, somon ve
yeşil çayla birlikte gezegendeki en iyi beyin gıdalarından bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz?
Fakat yeteri kadar uyku almamak beyninize kan akışını azaltır ve hafızanıza ve konsantre olma yeteneğinize zarar verir.

Beyninize kan akışını arttırmanın gerçekten gençliğin kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Fakat nikotin, çok fazla kafein,
alkol gibi kan akışını azaltan şeyleri yapmak, toksik dumanları solumak beyni zamanından önce yaşlandırır. Bu program üç bölüme ayrılacak. Birinci bölümde size beyninizi değiştirmeniz ve hayatınızı değiştirmeniz için yedi basit prensip vereceğim.
Eğer hayatınızda gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, kendinize her gün sormanız gereken bir soruyu da size vereceğim.

İkinci bölümde üç önemli ve çok ilginç beyin sistemini dengeleyerek nasıl daha mutlu olunur, daha fazla odaklanılır, daha az endişelenilir ve daha az can sıkkınlığı yaşanılır, size göstereceğim. Hayatınızdaki zor insanları idare etmenize yardımcı olmak için beyin-merkezli gizli bir stratejiyi de size öğreteceğim. Ve üçüncü bölümde beyninizi nasıl muhteşem yapmayı size göstereceğim.

Sahip olduğunuz beyinle mahsur kalmış değilsiniz, onu daha iyi hale getirebilirsiniz. Ve ben size Alzheimer hastalığını önleme
de dahil, nasıl olduğunu göstereceğim. Ve şaka yapmıyorum. Bu program size beyini iyileştirmedeki yeni bir anlayışla beraber, insanların neden mücadele ettikleri hakkında yeni bir örneği de verecek.

Örneğin evlilik terapisi başarısızlıkla sonuçlanan bir çifti size anlatmak istiyorum. Bu doğru. Terapistleri onlara ‘’F’’ verdi. Şimdi, evlilik terapisinde nasıl ‘’F’’ alırsınız? Pekala, üç yıl geçirdikten ve $ 25,000 harcadıktan sonra terapist onlara boşanmalarını söylemiş. Şey, bu çifti çok üzdü. Çünkü onlar evli olmak istiyorlardı. Televizyonda iki beyin spek taraması görüyorsunuz. Bunlar kliniğimizde yaptığımız taramalar. Fonksiyonel taramalar olarak adlandırılıyorlar, çünkü beynin nasıl çalıştığını, fonksiyon gösterdiğini gösteriyorlar. Ölçtükleri, beyindeki kan akışı ve aktivite modelleri. Şimdi, soldaki tarama sağlıklı bir tarama ve gördüğünüz dolu, eşit, simetrik aktivite. Şimdi, sağdaki imaj kocanın taraması. Ve o isviçre çikolatası görünümü ayrıntılı, ciddi olarak beynindeki düşük aktiviteye işaret ediyor.

Şimdi, bu model çoğunlukla uyuşturucu ve alkol bağımlılarında gördüğümüz model. Fakat tarama onun geçmişine uymadı. Çünkü o hiçbir zaman uyuşturucular kullanmadığını ve içki içmediğini söyledi. Şimdi, ben uzun zamandır bir psikiyatristim.
Ve uyuşturucu ve alkol bağımlılarını tanıyorum. Onlar yalan söylerler. Ve çok yalan söylerler. Doğru mu?
Bunda hatalı mıyım? Çok yalan söylerler… Bu nedenle, karısının önünde ona ilk sorularımdan bir tanesi
‘’Emin misin? Çok içmiyorsun ve hiçbir zaman uyuşturucular kullanmadın’’dı. O, ‘’Dr. Amen, çok problemim var
ama bu o değil,’’ dedi. Böylece daha sonra karısına döndüm ve ona bunun doğru olup olmadığını sordum.

Ve o, ‘’Oh, evet Dr.Amen, o içki içmez. Uyuşturucular kullanmaz. O yalnızca bir pisliktir’’ dedi. Yoruma kıkır kıkır güldüm.
Fakat daha sonra zihnimde ‘’Neden onun beyni o kadar kötü görünüyor?’’ diye merak ettim. Bu nedenle kafamdaki
potansiyel nedenleri gözden geçirdim. Bir beyin enfeksiyonu? Neredeyse bir boğulma beyninizin bunun gibi gözükmesini sağlayabilir. Düşük tiroit? Anemik olma? Bir çeşit çevresel toksine maruz kalma? Böylelikle ona bir sonraki sorum ‘’Nerede çalışıyorsun?’’du. O, ‘’Mobilya fabrikasında çalışıyorum’’ dedi. Ben, ‘’Ne yapıyorsun?’’ dedim.

O, ‘’Tüm gün boyunca mobilya cilalıyorum’’ dedi. Uyuşturucular kullanıyordu! Aslında, beyniniz için en kötü uyuşturucuyu, organik çözücüleri soluyarak kullanıyordu. Böylelikle karısına bir sonraki sorum ‘’Öyleyse, ne zaman bir pislik oldu?’’ idi. Ve o, ‘’Ne demek istiyorsunuz?’’ dedi. Ben, ‘’Bu şekilde mi onunla evlendin?’’ Çözmeyi denediğiniz baba baskılarınız var mı? dedim. O, ‘’Hayır, ilk evlendiğimizde o fevkaladeydi’’ dedi. Beş yıl öncesine kadar bir problem yaşamaya başlamamıştı.

Ve daha sonra elini ağzının üzerine koydu. Ve, ‘’Aman tanrım, bu neredeyse mobilya fabrikasında çalışmaya başladığı zaman, kişiliğinin değişiminin işiyle bir alakası olduğunu düşünüyor musunuz? dedi. Böylece, düşüneceğiniz gibi ilk yapmam gereken
şey onu o toksik çevreden ayırmaktı. Bu nedenle, onu şirketinde başka bir konuma geçirttim. Ve daha sonra onu bir sağlıklı beyin programına koydum. Doğru tedavide evliliği gibi, davranışı da daha iyi oldu. Kaç tane evliliğin kötüye gittiğini merak ediyorum. Çünkü bir partner hiç kimsenin farkında olmadığı bir beyin problemine sahip.

Evlilik terapisini bu beyinle nasıl yaparsınız? Onun beynini değiştirene kadar o hiçbir zaman işe yaramayacak.
Şimdi, beyine bakma hayatımın en heyecanlı maceralarından bir tanesi olmuştur. Geçen birkaç yıl içinde işimizi yedi
çok kolay prensibe ayrıştırdım. Ve eğer beni takip ederseniz, birincisi, bunların ne kadar basit olduğunun farkına
varacaksınız. Fakat onlar benimkini değiştirdiği gibi sizin de hayatınızı değiştirecek.

İlk prensip, beyninizin her yaptığınız şeyle alakalı olduğu. Beyniniz nasıl düşündüğünüzle, nasıl hissettiğinizle, nasıl davrandığınızla ve diğer insanlarla nasıl geçindiğinizle alakadardır. 40,000 taramaya baktıktan sonra beyninizin ne tip bir insan olduğunuzu aşırı derecede etkilediğine inandım. Beyniniz; kişiliğinizin, karakterinizin, zekanızın ve ruhunuzun organıdır.

Ben aslında beyini ruhun donanımı olarak adlandırdım. Şimdi bu bizi iki numaralı prensibe yönlendiriyor. Ve bu da:
Beyniniz doğru çalıştığında, siz doğru çalışıyorsunuz. Ve beyniniz probleme sahip olduğunda, hayatınızda probleme sahipsiniz. Bu sebeple burada iki tane daha spek tarama var. Soldaki tarama sağlıklı bir insanın. Sağdaki tarama eroin bağımlısının
beyni. Uyuşturucular beyninize zarar verir. Eroin bağımlısının potansiyeline ulaşmasının herhangi bir olasılığı olduğunu düşünüyor musunuz? Ben düşünmüyorum. Beyninin donanımı kesinlikle doğru çalışmıyor. Beyniniz sağlıklı olduğunda odaklanma,
mutlu olma, rahatlamış, sevgi dolu, etkili olma eğiliminde olursunuz. Beyniniz her ne sebeple olursa olsun hastalıklı olduğunda, kolaylıkla dengesiz olma eğiliminde olursunuz. Üzgünsünüzdür. Endişelisinizdir. Sinirlisinizdir. O kadar etkili değilsinizdir.
Bu da bizi bir sonraki prensibe getiriyor.

Çok ilginç bir prensibe. VE BEYNİNİZİN EVRENDEKİ EN KARMAŞIK ORGAN OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? İnsan beyni kadar karmaşık hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey. Beynimizde 100 milyar sinir hücresine sahip olduğumuz ve evrende olan yıldızlardan daha fazla bağlantıya sahip olduğumuz hesaplanmıştır. Beyninizdeki bilgi saatte
268 mil kadar seyahat eder, tabii ki siz sarhoş olmadıkça. Ve daha sonra, şeyler gerçekten yavaşlar. Eğer beyninizi korumazsanız, ortalama olarak günde 85,000 beyin hücresini kaybedersiniz. Bu, neredeyse bir saniyede bir beyin hücresidir.

Yaşlanmaya yol açan da budur. Şimdi, uygun sağduyuyla o eğilimi tersine döndürebilirsiniz ve çarpıcı biçimde yaşlanma
sürecini yavaşlatabilirsiniz. Şimdi, bu büyük bir söz. Fakat eğer bana dikkatinizi verirseniz, bunu nasıl yapacağımızı tam olarak
konuşacağız. Şimdi, bir sonraki prensip, dört numaralı prensip kesinlikle kritiktir.

Fakat eğer bana dikkatinizi verirseniz, tam olarak bunu nasıl yapacağımızı konuşacağız. Şimdi, bir sonraki prensip, dört numaralı prensip, kesinlikle kritik. Ama aslında onu kimse bilmez veya en azından kesinlikle toplumumuzda biliyormuşuz gibi davranmıyoruz. Ve bu da beyninizin çok yumuşak olduğudur. Ve o, gerçekten sert bir kafatasının içine yerleştirilmiştir.

Beyniniz yumuşak tereyağ, tofu, krema, yumurta beyazı ve jöle arası kıvamındadır. Ve o, pek çok keskin, kemiksi çıkıntılara sahip olan, gerçekten sert bir kafatasının içine yerleştirilmiştir. Beyin yaralanmaları önem taşımaktadır. Onlar beyine
zarar verirler ve hayatınızı mahvedebilirler. Beyinlerimize bakmada çok daha iyi bir iş çıkarmaya ihtiyacımız var.
Bir sonraki prensip, pek çok şeyin beyninize zarar verebileceğidir. Ve, pek çok şey beyninize yardımcı olabilir.

Öyleyse, bunun hakkında konuşalım. Çünkü ne olduğunu bilmek istiyorsunuzdur. Öyleyse, beyninize zarar verebilecek şeyler nelerdir? Pekala, iki tanesi hakkında daha önce konuşmuştuk. Uyuşturucular, beyin fonsiyonu için çok kötüdürler, toksik dumanlar, baş yaralanmaları. Alkol, sağlık gıdası değildir. Şimdi, pek çoğunuzun orada ‘Günde bir kadeh kırmızı şarabımı içmeliyim’, ‘Doktor bunu yapmam gerektiğini söylüyor’, ‘Bu benim için iyi’ gibi düşündüğünü biliyorum.

Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır. Araştırma aslında sizin için haftada bir veya iki kadehin faydalı olabileceğini söylüyor.
Çünkü küçük miktarda, bir nebze alkol kolesterol düzeylerini dengeleme eğilimi gösterir. Hergün içki içen insanlar daha küçük bir beyine sahiptirler. Ve ben size, yalnızca beyine gelince büyüklüğün önemli olduğunu iddia edeceğim!

Daha küçük bir beyini istemezsiniz. Ve alkol, beyin fonksiyonuna direkt olarak toksiktir. Egzersiz eksikliği. Eğer düzenli
olarak egzersiz yapmazsanız, o kan dolaşımını azaltmadır, çok kötüdür. Farkedeceksiniz, egzersiz hakkında çok konuşacağız.
İyi uyku almama. Gecede altı saatten az uyku alan insanlar beyinlerinde, bir uçtan bir uca, daha düşük bir kan akışına sahiptirler. Ve bununla beraber her tür problemler gelir. Kronik stres. Demek istediğim, biz bu hızlı toplumda,
çoğu kez birçok stres altında, yaşıyoruz. Ve eğer bir stres-yönetme tekniğine sahip değilseniz, bu beyninizi
vaktinden evvel yaşlandırmaktadır.

Sigara içme. Sigara içme beyin fonksiyonunuz için bir felakettir. Şimdi, sigara içenin cildini ayırt edebilir misiniz? Nasıl?
Kuru. Kuru, kırış kırış, sağlıklı görünmez, neden? Çünkü, sigara içme cildinize olan kan akışını daraltır, beyninize tamamen
aynı şeyi yapar ve onu vaktinden evvel yaşlandırır. Ve biliyor muydunuz, çok fazla kafein de aynı şeyleri yapabilir? Şimdi, şimdiden bazılarınızın ‘Tamam doktor, ne kadar içebilirim?’ dediğini biliyorum. Ve size söylemeliyim, günde bir veya iki fincan.
O kadarı beyniniz için kötü değil. Bundan daha fazlası beyin fonksiyonu için bir kabus. Çünkü o, kan akışını daraltır ve size
su da kaybettirir. Ve sizi uykuya ihtiyacınız olmadığı düşüncesiyle aldatır. Bu nedenden dolayı uyanır uyanmaz
‘Sabahleyin bir fincan kahvemi içmeliyim’ diye düşünürsünüz. Doğru mu? Bu, sizin için iyi değildir. Onsuz yapabilirsiniz.

Negatif düşünme, beyin fonksiyonu için çok kötüdür. Bu, ilginç değil mi? Eğer hayatınızda nefret ettiğiniz şeye odaklanırsanız, duygusal beyniniz ateşlenir, fakat düşünceli beyniniz daha soğuk hale gelir. Böylece mutsuz hale gelirsiniz ve kötü kararlar verirsiniz. Böylelikle, an be an nasıl düşündüğünüz beyninizin nasıl çalıştığını kısmen belirler. Tamam. Şimdi bunlar beyninize zarar veren şeyler. Beyninize yardımcı olan bazı şeyleri konuşalım. Yeni öğrenme. Bu akşam gibi. Ne zaman yeni birşey öğrendiğinizde, beyniniz yeni bir bağlantıyı yapar. Öğrenmeyi durdurduğunuzda, beyniniz aslında kendisiyle bağlanmamaya başlar. Siz her zaman yeni bir projeye sahip olmak istersiniz, yeni birşey öğrendiğiniz yeni bir proje.

Sağlıklı bir diyet. Siz, ne yediğinizsinizdir. Son bölümde sağlıklı beyin gıdalarını bahsetmeye çok zaman harcayacağız. Günlük vitaminler ve balık yağı, bunun hakkında konuşacağız. Egzersiz yapacağımız gibi. Egzersiz, gerçekten gençliğin kaynağıdır. Ve ben neden olduğunu size açıklayacağım. Fevkalade uyku almak önemlidir. Sosyal bağlantılar. Diğer insanlarla birlikte olma, özellikle sizin için iyiyseler… Ama kiliseye gitme, bir ailenin parçası olma, bir hobi kulübünün parçası olma, tüm bunlar önemlidir. Çünkü siz diğer insanlarla birlikteyken, beyniniz çalışmak zorundadır. Doğru mu? Onların isimlerini hatırlamak zorundasınız. Ve, onların çocukları var mı?.. Ve o bakış, ne manaya geliyor?.. Tüm bunlar beyninizi çalıştırıyor.

Pozitif düşünme, bilhassa şükür. Hayatınızdaki sevdiğiniz şeye odaklandığınızda, beyniniz daha iyi çalışır. Duygusal beyin bir tür sakinleşir, düşünceli beyin yukarı tırmanır. Hayatınızdaki sevdiğiniz şeye odaklandığınızda, siz aslında daha koordinelisinizdir. Böylelikle bu, eve götürebileceğiniz çok basit bir egzersiz. Ve bunun, klinik depresyona sahip olan kişilerde depresyonu azalttığını keşfettiler. Bu, sadece hergün yazmak. Bugün için memnun olduğum beş şey. Bugün için memnun olduğum beş şey. Bu sağlığınız için, aileniz için, işiniz için, her tür şey için olabilir. Bu, köpeğiniz için olabilir. Her tür şey için. Ona odaklanın.

Çünkü, dikkatinizi şüküre getirdiğinizde, çok daha iyi hissedersiniz. İlginç bir şekilde, meditasyon da beyin fonksiyonu için hayrete düşürücüdür. Ve meditasyon bizi kandırdı. Beyin imajlama doktoru olanlarımız, meditasyonun yaptığı şeyin
beyni sakinleştirmek olabileceğini düşündüler. O, kesinlikle bunu yapmıyor. Meditasyonun yaptığı şey, onun,
beyninizin en düşünceli kısmını aktif hale getirmesidir. Böylelikle daha iyi kararlar verirsiniz,
böylelikle daha mutlu olursunuz, böylelikle siz aslında daha akıllısınızdır.

Ve seks yapmanın, beyniniz için iyi olduğunu biliyor muydunuz? Düzenli seksüel aktivitenin azalmış depresyonla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Öyleyse o, ruhsal durumunuza yardımcı olur, hafızanıza yardımcı olur, ağrıdan kurtulmada yardımcı olur.
Böylece o, ‘Hayatım, bu gece olmaz, başım ağrıyor’ dediğinde, ‘Migren başağrısından muzdarip olanlarla alakalı, orgazm olmanın, ağrı frekansını yüzde 50 azalttığını söyleyen iki çalışma var’ diyebilirsiniz.

Ben sadece size yardımcı olmak için buradayım. Ve İngiltere’den haftada üç defa olduğunu söyleyen bir çalışma var.
Haftada üç defanın kalp krizi ve felç riskinin yüzde 50 azalmasıyla ilişkili. Bunu yapabilen hiçbir ilaca sahip değiliz.
Doğru mu? Öyleyse, pek çok şey beyninize zarar verebilir, pek çok şey beyninize yardımcı olabilir. Bu bir sonraki prensip gerçekten önemli. Ve o da, bir boyun herkese uymadığı. A-D-D gibi pek çok psikiyatrik problemler, endişe veya depresyon.

Bunlar, tek veya basit bozukluklar değildirler. Birine endişe tanısını koyma, kesinlikle ona göğüs ağrısının tanısını koyma gibidir. Şimdi, neden doktorlar göğüs ağrısının tanısını insanlara koymuyorlar? Çünkü, o bir semptom. Ortada pek çok neden var.
Aynı şey, depresyon için doğru. O, pek çok sebeple olan bir semptomdur. Kronik stres, ilişki problemleri, finansal kayıplar, baş yaralanmaları, uyuşturucu bağımlılığı, düşük tiroid, kimyasal dengesizlikler, hatta üzüntü. Amen Klinik’teki araştırmamız, onun en azından yedi farklı şey olduğunu göstermiştir. Ve, herkese bu semptom için aynı tedaviyi uygulama, felaketi davet eder.

Bir sonraki bölümde size devrim niteliğindeki beyin-kaynaklı, depresyon veya A-D-D gibi problemleri tedavi etmemize yardımcı olan bir yaklaşımdan söz edeceğim. Biz onu daha çabuk olarak ve çoğunlukla doğal tedavilerle yapıyoruz.
Çünkü biz beynin hangi kısmıyla ilgilendiğimizi biliyoruz. Şimdi, son prensip, size anlatacağım en heyecanlı şey, beyninizi değiştirebileceğiniz ve hayatınızı değiştirebileceğiniz. Beyniniz değişebilir. Televizyonda iki spek taraması görüyorsunuz.

Bu, beni görmeye gelen bir hasta, çünkü o asabilik problemlerine sahipti. Soldaki imaj, bir uçtan bir uca olan düşük aktiviteyi gösteriyor. Sağdaki imaj, tedaviden yalnızca iki ay sonra, çok daha iyi görünüyor. Ve beyni daha iyi oldukça, hayatındaki herşey de daha iyi oluyor. Bu ne kadar heyecanlı? Siz gerçekten beyninizi daha iyi yapabilirsiniz. O problemli olsa bile,
sahip olduğunuz beyinle çıkmazda değilsiniz. Şimdi, buradaki sağlıklı bir beyinin imajı.

Öyleyse, bu bizim çok nadir olan sağlıklı insanlar grubumuzdan. Biliyorsunuz, 90 kadar sağlıklı beyini bulmak için, neredeyse 3,000 kişinin beynine tarama yaptık. Öyleyse, eğer beyniniz mücadele ediyorsa, normale hoşgeldiniz. Tamam, normal
sağlıklı değildir, tamam, bu bir tanesi. Bu, muhteşem olarak ruhunu teslim eden, 82 yaşındaki bir beyin.
Ve hayatına uyuyor. Hâlâ kilisede, ailesiyle çok aktif, evli, 57 senedir iyi bir evliliği var. Bu, felci olan
biriyle karşılaştırıldığında, sağlıklı bir beyinin nasıl göründüğü. Felçler beyin fonksiyonu için bir felakettir.

Bu sebeple, sigara içmemelisiniz. Sigara içmenin felçlerin bir numaralı sebebi olduğunu biliyor muydunuz?

Bu, Alzheimer hastalığının nasıl göründüğü. Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonunu tahrip eder.
Şimdi, beyin taramalarımız siz semptomlara sahip olmadan 5 ila 10 yıl önceden gösterebilir….

Felç geçiren biriyle karşılaştırıldığında bu, sağlıklı bir beynin nasıl göründüğü. Felçler beyin fonksiyonu için bir felakettir.
Bu nedenden dolayı, sigara içmemelisiniz. Sigara içmenin felçlerin bir numaralı nedeni olduğunu biliyor muydunuz?
Bu, Alzheimer hastalığının nasıl göründüğü. Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonunu tahrip eder.

Şimdi, beyin taramalarımız, siz semptomlara sahip olmadan 5 ila 10 yıl öncesinden sizin o hastalığa yakalanıp yakalanmayacağınızı söyleyebilir. Fakat, Alzheimer hastalığını önlemek için erken harekete geçmeyi istersiniz.
Çünkü o, beyin fonksiyonu için bir kabustur. Uyuşturucuları kullanmamanın gerçek nedeni nedir?
Onlar beyninize zarar verirler. Ve eğer beyninize zarar verirlerse, hayatınıza zarar verirler.

Öyleyse, buradaki, benim kendi hastalarımdan. Bu, bir kokain beyni. Bir Methamphetamine beyni. Bir alkolik beyni.
Ve bir eroin beyni. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, kendinize daima sormak isteyeceğiniz bir soru, hangi beyine
sahip olmak istediğinizdir. Hergün sabahtan akşama kadarki, hergünkü davranışınız beyninize yardım mı
ediyor yoksa beyninize zarar mı veriyor?

Bu soruyu hergün kendinize sormak istersiniz. Şimdi, geri döndüğümüzde ben beyninizdeki bu çok ilginç üç sistemi dengeleyerek nasıl daha fazla mutlu olunur, daha fazla odaklanılır, daha az endişeli ve daha az morali bozuk olunur,
size göstereceğim. Ben hayatınızdaki zor insanlarla başa çıkabilmeniz için çok gizli yolu da size göstereceğim.

Bizi izlemeye devam edin. “Beyninizi Değiştirin’in” daha fazlasını gördüğünüzde, Hayatınızı Değiştirin.Teşekkürler.
Teşekkür ederim. Tekrar hoşgeldiniz. Bu bölümü seviyorum, çünkü size hayatınızı iyileştirmek için Pratik Beyin
Bilimi diye adlandırdığımı öğreteceğim. Göreceğiniz üzere, beyin bilimi, tehdit oluşturabilecek şekilde, pratiktir.

Çünkü beyniniz yaptığınız herşeyle ilişkilidir. Gelecek birkaç dakika içerisinde size, davranışınızı büyük ölçüde yönlendiren beyninizin üç kısmını tanıtacağım. Beyninizin Prefrontal Korteks diye adlandırılan bir bölgesi hakkında konuşacağız.
O, kafanızın içinde patron gibi çalışır. Ve Singulat’ınız hakkında konuşacağız. O, beynin vites değiştiricisidir.

Ve daha sonra, Limbik’iniz hakkında veya duygusal beyniniz hakkında konuşacağız. Göreceğiniz gibi, bu sistemleri nasıl
en uygun şekilde kullanmayı bilme, hayatınızdaki herşeyi geliştirecek. Diğer insanları bile. Ne zaman insanları tartışsak, konuşmak zorunda olduğumuz beynin ilk bölümü Prefrontal Korteks’tir. O, herhangi bir hayvandakinden büyük bir farkla, insanlarda en büyüktür. Bu, beyninizin aslında sizi insan yapan kısmıdır. O, insan beyninin yüzde 30’udur, şempanze
beyninin yüzde 11’idir, köpeğinizin beyninin yüzde 7’sidir. Bu benim köpeğim Frasier. Sevimli, değil mi? Frasier’i seviyorum.

İlgini Çekebilir:   Bebeğinizin zekasını geliştirin!

Ve kaçınız kedilere sahip? Kedisini seviyor? Pekala, bu benim kedim, Annabell. Ve kediler aslında hiçbir Prefrontal Korteks’e sahip değillerdir. Kediler hiçbir önseziye sahip değillerdir, çok ufak dürtü kontrolü. Annabell tamamen anda yaşar, geçmişi düşünmez, gelecek hakkında endişelenmez, o yalnızca şimdidir. Şimdi, önem taşıyan tek şeydir. Öyleyse, Prefrontal
Korteks beynin yönetici kısmıdır. O, beyninizde işteki patron gibi çalışır. Odaklanma ve önsezi, muhakeme etme,
dürtü kontrolü, empati, yaptığınız hatalardan öğrenme gibi şeyler. Bu, beyninizin olgunlaşma ile ilgili olan kısmıdır.
Beynin bu kısmında problemler olduğunda bir kedi gibi davranırsınız. Yani, ona kaç defa söyledim, ‘Bunu yapma’
diye, farketmez. Tamam. Beynin bu kısmında problemler olduğunda, gördüğümüz şey kısa dikkat süresi,
dürtü kontrol problemleri, işleri ağırdan alırlar, sonraya bırakırlar, kötü muhakemeye sahiptirler,
pek fazla empatiye sahip değildirler ve yaptıkları hatalardan öğrenmezler.

Şimdiye kadar kendiniz hakkında veya bir başkası hakkında hiç merak etmediniz mi? ‘Neden öğrenmiyorlar?’,
‘Neden anlamıyorlar?’ gibi ve o, beynin bu kısmının iyi fonksiyon görmemesinden dolayı olabilir. Böylece,
beynin bu kısmında düşük aktivite gördüğümüzde, kötü kafa yapılarına sahip insanlarla ilişkilidir.

İşe her zaman büyük bir fincan kahveyle 10 dakika geç gelen o kişiyi tanıyor musunuz, tuhaf olanlar. Düşük aktivite beynin
bu kısmındadır, veya sigara içen insanlar veyahut internet kumarı oynayan insanlar. Düşük aktivite. Onlar onu uyarmaya bakıyorlar. İnsanlar dikkat eksikliği hastalığına sahipler. A-D-D hakkında duydunuz. Çocuklarda çok sık tanısı
konulan bir hastalık. Fakat yetişkinlerde de çok sık rastlanan olduğunu biliyor muydunuz? O hastalığa sahip
olan pek çok çocuk büyüyor ve ona aynı derecede sahip.

Ve bizim araştırma çalışmalarımız ve diğer insanların araştırması da beynin bu kısmında düşük aktivite göstermiştir.
Zayıf bir bilince sahip insanlar, kararlar veren insanlardır. Bu ‘Neden bunu yaptın?’ gibi. Düşük kararlılık,
onlar şeylere katlanamazlar. Depresyonun bazı biçimleri, özellikle depresyonun düşük enerji biçimleri.
Ve heyecanlı olan veya fikir ayrılığı arayışı içinde olan insanlar. Böyle birini tanıyor musunuz? Bu insanlar benim ‘Hadi, probleme sahip olalım’ diye adlandırdığım oyunu oynayan insanlardır. Bu, onların konsantre olabilmek için üzgün olmaya ihtiyaçları olması gibi. Üzgün olma aslında beyinlerini uyarıyor ve onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor gibi.

Çocuklar da öyle. Erkek kardeşleriyle uğraşırlar. Eşler de öyle. Eşleriyle uğraşabilirler. Doğru mu? Veya onu işte uyandırabilirler. Öyleyse, ne yaparsınız? Beynin bu kısmında çok sıradan olan problemlere sahipseniz, bunu nasıl
tedavi edersiniz? Pekala, çok faydalı bulduğumuz şeylerden bir tanesi onların hedeflerini yazmalarını sağlamaktır.
O, bir sayfa mucize olarak adlandırdığımız bir egzersiz. Bir parça kağıdın üzerine ilişkilerinizde ne istediğinizi yazın.

İşte ne istiyorsunuz? Hedefiniz nedir? Paranız için ne istiyorsunuz? Ve fiziksel ve duygusal ve ruhsal sağlığınız için ne istiyorsunuz? Ne istiyorsunuz? Yazın. Ve daha sonra ona hergün bakın ve gidin. ‘Davranışım bana ne istediğimi getiriyor mu?’ İkinci şey egzersiz. Egzersiz aslında beynin bu kısmına kan akışını arttırır. Şimdi, dikkat eksikliği hastalığı olan insanlara
bir spesiyalitem var. Ve pek çok insan bana sorar ‘Tamam. Ben gerçekten ilaç almak istemiyorum.

A-D-D için en iyi doğal tedavi nedir? Ve o, nedir? O, yüksek bir protein, düşük karbonhidrat diyetiyle birlikte yoğun aerobik egzersizidir. Şimdi, bu diyet herkes için iyi değildir, ama A-D-D’si olan veya beyinlerinin ön kısmında düşük aktiviteye sahip olan insanlar için iyidir. Ve onların konsantrasyonla problemi vardır, ve onlar dağınıktırlar ve işleri daha sonraya bırakırlar.
Bu onlar için harika bir diyettir. Çünkü bu, onların enerjilerine yardım eder ve konsantre olmalarına yardımcı olur.
Balık yağı, balık yağı çok yardımcıdır. Şimdi, onun hakkında daha sonra konuşacağız. Fakat şimdi için,
yalnızca bilin, o enerjinizi ve konsantrasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olur. Ve ihtiyaç olduğunda
çok yardımcı olabilen belirli doğal takviyeler ve belirli tedaviler var.

Ve kitabım ‘Beyninizi Değiştirin Hayatınızı Değiştirin’de onların ne olduğundan bahsediyorum. Size öğretmek istediğim veyahut hakkında konuşmak istediğim beynin bir sonraki kısmı Singulat Gyrus olarak adlandırılır. Öyleki burada,
beyine sol taraftan bakıyoruz. Öyleyse, burası arka, sağa doğru, burası ön. Ve öndeki, tam buradaki bu alan,
Singulat Gyrus olarak adlandırılır ve o çok ilginçtir. Şimdi, Singulat, bu sanki büyük bir kelime gibi.
Fakat temel olarak ne manaya geldiği, bu, beynin vites değiştiricisidir.O, dikkatinizi değiştirmenize izin verir.
Doğru mu? Bir fikirden bir fikire veya bir görevden bir göreve. O sizin esnek olmanıza da yardımcı olur.
Akışla gitmek için, şeylere istediğiniz şekilde sahip olmak zorunda değilsiniz. O, aşırı derecede opsiyonlarda
görmeyle alakalıdır. Biliyorsunuz, sabit olan insanlar, o onların istediği şekilde olmalıdır, hiçbir opsiyon yoktur.

Doğru işlediğinde, pek çok farklı opsiyonlar görebilirsiniz, bu da onun size işbirliği yapmanıza yardım etmesi, kafanızın dışındakini ve diğer insanların kafasının içindekileri anlamanız manasına gelir. O, dev gibidir, hatayı ortaya çıkarmayla da ilgilidir. Böylelikle, eğer odanın içerisine yürürseniz ve uygunsuz bir şey görürseniz, onun uygunsuz olduğunu size söyleyen Singulat Gyrus’dur. Ve o, çok çalıştığında, eğer o insanları çılgına çevirmek isterseniz, bir şeyin yerini değiştirmeniz gibi.
Biliyorsunuz, resmi birazcık döndür, birşeye müdahale et, ve onlar yalnızca ‘Biliyorum, o yanlış, birşey yanlış, birşey yanlış’.
Şimdi, beynin bu kısmında problemler olduğunda, çoğunlukla Nörotransmitter Serotonin’de eksiklik olduğundan dolayı,
o çok çalıştığında …

‘Birşey yanlış.’ Şimdi, beynin bu kısmında problemler olduğunda, çoğunlukla Nörotransmitter Serotonin’de eksiklik olduğundan dolayı o çok çalıştığında ve serotonin düzeyleri düşük olduğunda, Singulat öfkelenir ve insanlar işin içinden çıkamazlar, bir endişenin içinden çıkamayabilirler. Bir endişe nedir?

O, onların serbest bırakamadığı endişeli bir düşüncedir. Doğru mu? Veya onlar sabit bir fikre sahip olabilirler.
Biliyorsunuz, onlar yalnızca, serbest bırakamadıkları bu şeyi yapmak için yönlendirilmişlerdir, kırgınlıkların içinden
çıkamazlar ve kin tutarlar. Belirli davranışların içinden çıkamazlar ve dürtülere veya bağımlılıklara sahip olabilirler.

Kendi durumlarının içinden çıkamazlar, o çok sinir bozucudur, çünkü muhalif ve tartışmacı gibi sonuçlandırırlar.
Bu probleme sahip olan insanlar, bu sanki, onlara ne söylerseniz söyleyin, sizinle tartışırlar. Böyle insanların arasında
hiç bulundunuz mu? Yalnızca ben miyim? Şunu demek istiyorum ki, eğer onlara ‘Bugün güzel bir gün’ derseniz, yani,
zararsız gibi birşey, o güzel… anında gideceklerdir, ‘Oh, o kadar güzel değil, o, dün daha güzeldi.’ Çok fazla hata görürler, böylelikle onlar her zaman eleştiricidirler, ne doğru değilse, onu hep farkediyorlardır. Onlar evde ve işte mikro-müdürler eğiliminde olurlar ve sabit ve esnek olmayan eğilimi gösterirler ve şeyler onların istediği şekilde gitmezse, üzülürler.

Ve yüzeyde bencil olarak gözükürler, çünkü o, onların istediği şekilde olmalıdır. Fakat, onu nörobilim bakış açısından anladığınızda, onlar gerçekten bencil değillerdir, onların olduğu şey, esnek olmamaktır. Bu sisteme yardım etmek için
pek çok yol vardır ve bu çok ilginç bir sistemdir. Öyleyse, ilk şey, eğer bu probleme sahipseniz ve bir düşüncenin
kafanıza üç defadan daha fazla geldiğini farkediyorsanız, ben, sizin fiziksel olarak doğrulmanızı ve başka birşey yapmaya devam etmenizi istiyorum. Dikkatinizi başka tarafa çekme hareketi, bu düşüncelerin kafanızdan dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Yüksek Singulat’a sahip olan insanlar, opsiyonlarla düzelirler. Öyleyse, eğer böyle bir kişiyle evliyseniz, asla ‘Tamam, biz burada yemek yiyeceğiz’ diye gitmeyin, ‘’burası’’ onların favori restoranları olsa bile. Bunu yapmayın, her zaman, ‘Biliyorsun, biz buraya gidebilirdik veya buraya gidebilirdik’ diye gitmek daha iyidir. ‘Ne istersin?’ Ve onlara eğer opsiyonlar verirseniz, onlar çok daha iyi düzelirler. Ters psikoloji. Şimdi, ters psikoloji herkes için etkili olmaz, fakat o, bu insanlarla gerçekten etkili olur. Böylece, eğer zor Singulat bir kişiyle yaşıyorsanız, etkili olan bir gizli strateji, onlara, sizin yapmalarını istediğinizin tersini sormaktır. Bu bir nevi, iki yaşındakiyle yaşamak gibidir. Ve iki yaşındakinden bir öpücük istediyseniz, hiçbir zaman ‘Bana bir öpücük ver’ demezsiniz, çünkü ‘Bana bir öpücük ver’ der demez, ‘Ben istemiyorum’. Eğer gerçekten bir öpücük isterseniz, söylediğiniz, ‘Bugün bir öpücük istemiyorum, bugün öpüşmüyoruz’dur. ‘Hayır, asla, bugün öpüşmüyoruz’ ve 30 saniye içerisinde size bir öpücük vermeliler veya ölecekler! Singulat bir kişiyle yaşam bir nevi aynı şeydir ve egzersiz.

Egzersiz, beynin bu kısmı için hayrete düşürücüdür, çünkü egzersizin yaptığı şey, beyne serotonin düzeylerini arttırmaktır
ve o, insanları daha esnek yapar. Öyleyse, eğer Singulat bir kişiyle kavgalıysanız, yapabileceğiniz en iyi şey, onları uzun
bir yürüyüşe çıkarmaktır. Şimdi, ilk 15 dakika için, hassas olan hiçbirşey hakkında konuşmayın, yaklaşık 15 dakika sonra, farkedeceğiniz şey, onlarla çok daha kolay geçinildiğidir. Ve sizin anlatmak istediğiniz şeyi görmeleri daha muhtemeldir.

Şimdi, eğer bu insanlara yüksek bir protein, düşük karbonhidrat diyeti verirseniz, onları rahatsız eden şeylere daha iyi konsantre olacaklardır, daha asabi olurlar. Singulat insanlar için en iyi diyet, daha yüksek bir karbonhidrat, daha düşük protein diyetidir. Çünkü ekmek ve makarna gibi şeyler, onlar için ‘huysuzluk’ gıdalarıdır. Şimdi, eğer gerekirse, 5-HTP veya beynin bu kısmını dengelemeye yardım eden ilaçlar gibi belirli bazı doğal takviyeler de var. Kitapta onlardan bahsediyorum. Fakat, yapmak istediğim şey, derslerimden bir tanesinde beni görmeye gelen bir adamın hikayesinden size bahsetmek istiyorum.

Ve o, ‘Dr.Amen, bana öğrettiğiniz herşey için size minnettarım, gerçekten o, yaşadığım hayatın şeklini değiştirdi, özellikle
benim evliliğimi’ dedi. ‘Cehennemden gelen Singulat’a sahip bir kadınla evliyim’ dedi. ‘Ne söylersem söyleyeyim, o, tersini söyler. Bu, çok sinir bozucu. Yıllardır beni sevmediğini düşündüm, fakat şimdi biliyorum bu, onun beyninin nasıl çalıştığıyla alakalı. Böylelikle, ben ona dükkana gitmek için sorduğumda, bana hep kızgın olurdu.

Bu sanki, ‘Bunu yapamam. Ne kadar meşgul olduğumu göremez misin?’ Ve böylece, benimle birşey yapmasını sormayı durdurdum. Fakat şimdi, sizi dinledikten sonra, farkettiğim şey, şeyleri tersinden sormalıyım. Öyleyse, eğer onun benimle birlikte dükkana gitmesini istediysem, ‘Hayatım, ben dükkana gideceğim. Sen herhalde benimle birlikte gelmek istemezsin’ diyorum. ‘Ne demek istiyorsun? Ben seninle birlikte gelmek istemiyorum? Tabii ki, ben seninle gitmek istiyorum.
Biz zar zor zaman geçiriyoruz… Senin derdin ne?’ ‘Biliyorsunuz, size çok minnettarım, fakat hâlâ sizin bana yardım edebileceğinizi umduğum bir probleme sahibim’ dedi. Ben, ‘Bu nedir?’ dedim. O, ‘Bu seks şeyi’ dedi.
Ben ‘Ne demek istiyorsunuz?’ dedim. O ‘Pekala, bunu söylemek doğru gelmiyor’ dedi.
‘Ben seks yapacağım, sen herhalde benimle birlikte gelmek istemezsin.’ ‘Benim için herhangi fikriniz var mı?’ dedi.

Ve size söylemeliyim, o soruyu seviyorum, çünkü o, bizi anlatıyor. Beyin biliminin ne kadar pratik olabileceğini bize gösteriyor. Ve böylece ben, ‘Tamam, bunu yap, onu bir makarna akşam yemeği için dışarı çıkar’ dedim. Doğru mu? Basit
karbonhidratlar beyne Serotonin düzeylerini arttırırlar. Bundan sonra, onu göl kenarında uzun bir yürüyüşe
çıkar, nerede yaşıyorlarsa. Egzersiz, beyne Serotonin düzeylerini arttırır. Ve daha sonra onu eve getirdiğinde,
ona küçük bir parça bitter çikolata ver. Bitter çikolata, beyinde eğlenceli birşeyin olmak üzere olduğunun
uyarı cevabını çoğaltan Feniletilaminler adı verilen bir kimyasalı beynimizde arttırır.

Daha sonra, banyoya girin ve kulaklarınızın arkasına yalnızca birazcık bebek pudrası koyun. Neden? Bebek pudrası kadınlar için gezegende en güçlü afrodizyaktır. Kadınlar, bilinçli olmadan, bebek pudrasını kokladıklarında ne düşünürler?
Bebekleri, altı yeni değiştirilmiş, sevimli, küçük bebekleri. Ve daha sonra, onlar bir tane isterler. Ve daha sonra,
banyodan çıktığınızda, omuzlarına masaj yapın ve direkt olarak hiçbirşey sormayın. Yaklaşık üç hafta sonra,
e-posta kutumda, 1000 ‘teşekkür ederim’ cümleli bir e-posta aldım.

Beyniniz hakkında bilme, hayatınıza daha fazla sevgiyi getirmenize yardım eder. Bu, pratiktir. Şimdi, hakkında konuşacağımız bir tane daha sistem, beyninizin derininde Limbik Sistem adı verilen beynin çok ilginç bir kısmı. O, sizin duygusal beyniniz.
Ve o, insanın hayatta kalması için kritiktir. Çünkü, bizi sevme ve çalışmaya yönlendiren duygularımızdır.
Böylelikle, Limbik beynimiz ruhsal durumumuzla ilişkilidir. Ne kadar mutluyuz veya ne kadar üzgünüz,
o, bizim duygusal tonumuzu anlatır, ne kadar pozitifiz veya negatifiz.

Diğer insanlarla bağlantı kurmak için olan yeteneğimize bağlanmayla ilişkilidir. O, ağrıyı işlemden geçirmeyle de ilişkilidir.
O, koklama hissinizi ve sizin sekse olan ilginizi işlemden geçirir, veya cinsel dürtünüzü. Kokuların ve seksin beraber
olduğu ilginç, değil mi? Bütün parfüm endüstrisi bu faktöre dayanmıştır. Şimdi, bebek pudrasının kadınlar
için güçlü bir afrodizyak olduğu hakkında zaten konuşmuştum. Ama, bu tarçının erkekler için güçlü bir
afrodizyak olduğunu biliyor muydunuz? Anneme bunu söylediğim zaman, alnına vurdu ve ‘
Bu yüzden, yedi çocuğum var!’ dedi. ‘Beni asla yalnız bırakmazdı!’ Lübnanlı olarak, çok tarçınla yemek pişirir.

Şimdi, beynin bu kısmında problemler olduğunda, çoğunlukla, o, çok çalıştığında, insanlar üzgün ve morali bozuk hale gelirler, negatif, çoğunlukla umutsuz veya çaresiz hissederler, suçluluk duygusuyla kendilerine eziyet ederler, onların sahip olduğu, ‘yüksek bir karınca nüfusu’ diye adlandırdığım şeydir. Şimdi, bu neyin nesidir? ANT, Otomatik Negatif Düşünceler’i
temsil eder. Zihninize otomatik olarak gelen ve gününüzü mahveden düşünceler. Pek çok insanın bilmediği,
düşüncelerin yalan söylediğidir. Bir hayli. Eğer gerçekten iyi olmak istiyorsanız, yalnızca kafanızdan geçen
negatif düşüncelere nasıl kafa tutacağınızı veya onları nasıl düzelteceğinizi öğrenmek zorunda olduğunuzdur.

Sahip olduğunuz her düşünceye inanmak zorunda değilsiniz.
Beynin bu kısmında problemleri olan insanlar kendilerini soyutlama eğilimindedirler.
Bu, iyi değildir….


Sahip olduğunuz her düşünceye inanmak zorunda değilsiniz. Beynin bu kısmında problemlere sahip olan insanlar, kendilerini soyutlama eğilimindedirler. Bu, iyi değildir. Onlar, seks dahil, genellikle eğlenceli olan şeylerle daha az ilgilidirler.
Ve, çok ağrıları vardır. Ve o, çok ilginçtir ki, ağrı sendromları olan insanlar, çoğu kez depresyona sahiptirler.
Ve, depresyonlarını tedavi etme, çoğu kez onların ağrısına yardımcı olur. Sık sık tavsiye ettiğim harika
takviyelerden bir tanesi, Sam-e diye adlandırılan, yalnızca depresyon için değil, ağrı için de işe yarar.

Bu, ilginç değil mi? Öyleyse, beynin bu kısmına nasıl yardımcı oluyorsunuz? Pekala, buna takıldığımı biliyorum, fakat egzersiz
ve egzersiz hakikaten hayrete düşürücü. Yakın zamanda, kafa kafaya giden bir çalışma vardı, harika anti depresanlarımızdan
bir tanesi olan Zoloft’la, o gerçekten iyi bir anti depresandır, egzersizi karşılaştırma. Egzersizle, 12 hafta sonunda, onlar eşit olarak etkiliydiler. Bu, çok harika! 10 ayın sonunda, egzersiz, Zoloft’un pabucunu dama attı! Şimdi, benimle bir dakika
için düşünün. Bir anti depresan aldıktan 12 hafta sonra, tamam, eğer iş görüyorsa, moraliniz daha az bozuktur.

Fakat ayrıca, insanların yüzde 60 ila yüzde 80’i şimdi seksüel yan etkilere sahipler. Doğru mu? Yani diyorum ki, bu ilaçlar yan etkilere sahipler. 12 haftanın sonunda, sizin moraliniz daha az bozuk ve daha iyi bir bedene sahipsiniz, böylece, siz aslında birazcık daha fazla seksüel hissediyorsunuz. Egzersiz kritiktir, eğer moraliniz bozuksa, en azından haftada dört defa.
Ve siz, ‘Oh, ben bunu yapamam’ gibisiniz, fakat, onu ne kadar daha fazla yaparsanız, onu o kadar daha fazla yapabilirsiniz.

Balık yağı, o bu grup için hayret vericidir. Çünkü balık yağı, içinde, depresyonda ve intihara kalkışan insanlarda az bulunan, Omega-3 yağ asitleri denilen birşeye sahiptir. Birkaç çalışmada, balık yağı almanın, ruh halinizi dengelemeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Ve en çok balığı yiyen ülkelerde yaşayan insanlar, depresyonun en düşük etkisine sahiptirler. Bu, ilginç değil mi? Ve, o otomatik negatif düşüncelerden kurtulmak istiyorsunuz, sahip olduğunuz her düşünceye inanmak zorunda değilsiniz.

Ve böylelikle, ofisimde, ben aslında, karınca yiyenleri topluyorum, doğru, sadece kendime hatırlatmak için, biliyorsunuz, eğer kendimi üzgün hissediyorsam, eğer kendimi kızgın hissediyorsam, eğer kendimi sinirli hissediyorsam, onu yazıyorum.
Ve daha sonra, ona cevap veriyorum, doğru, sahip olduğunuz her düşünceye inanmak zorunda değilsiniz. 13-19 yaş arasındayken, kaçınız ebeveynlerine yanıt vermede iyiydi? Ben, mükemmeldim. Fakat o kafanızdan geçen çılgın, aptalca,
çarpık düşüncelere yanıt vermede iyi olmanız gerekiyor. Ve bir tanesi o kadar basit ki, kafanızdan bir düşünce geçiyor,
sadece kendinize sorun, ‘Bu, doğru mu?’, ‘Bunun doğru olduğunu kesinlikle bilebilir miyim?’ Ve, sık sık, kendinizi
kötü hissettiğinizde, düşünceleriniz size çok yalan söylüyor. Şimdi, eğer gerekirse, yardımcı olabilecek, kitapta bahsettiğim doğal takviyeler veya ilaçlar var. Şimdi, bu bölümde, benim yaklaşımımın gerçekten farklı olduğunu görebilirsiniz.

Beyninizin bir kısmının yardıma ihtiyacı olduğunu bilme, en hızlı iyileşmede kısa yoldur, mümkün olan en etkili yoldur.
Geri döndüğümde, beyninizi harika yapmanın nasıl olduğunu size göstereceğim. Sahip olduğunuz beyinle çıkmazda
değilsiniz, onu iyileştirebilirsiniz ve ben, Alzheimer hastalığının nasıl önlendiği dahil, nasıl olduğunu size göstereceğim.

Ve şaka yapmıyorum, bir dakika içinde görüşürüz. Çünkü, beyninizi en uygun hale getirme, ona yakalanma risklerini azaltır.
Ve şu anda almakta olduğunuz bilgi bu. Ve bize fonları sağladığınız için size teşekkür ederiz, böylelikle onu herkese kazandırabiliriz. Bu müthiş programa üye desteğinden dolayı, şimdi tekrar geri dönüyoruz.

‘Beyninizi Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin.’ Çok teşekkürler. Tekrar hoşgeldiniz. Öyleyse, şimdiye kadar kimse beyine gıpta etmeyi arttırdı mı? Daha iyi bir beyine sahip olmayı isteyen kimse var mı? -Evet. Bu son bölümde, beyninizi harika yapmak için size beş reçete vereceğim. Beyninizi koruma hakkında konuşacağız, beyninizi besleme, beyninizi çalıştırma, beyninize egzersiz yaptırma ve Alzheimer hastalığını önleme. Öyleyse, başlayalım. Beyninizi koruma, baş yaralanmaları önem taşır, tüm hayatınızı mahvedebilirler, öyleyse, emniyet kemerinizi bağlayın. Güvenli araçlarda araba kullanın, uyan kasklar takın.

Golf iyidir, tenis olağanüstüdür, masa tenisi dünyanın en iyi sporudur ki, göreceğiz. Baş yaralanmaları önem taşır, başınızı koruyun. Toksik maddelerden sakının, alkol, uyuşturucular, nikotin, çok fazla kafein, toksik dumanlar ve pek çok ilaç tedavileri. Özellikle ağrı ilaçları ve anti anksiyete ilaçları beyniniz için çok iyi değiller. Ve, yeterli uykuyu aldığınıza emin olun.

Hatırlayın, bir gecede altı saatten az, beyninize olan azalmış kan dolaşımıyla ilgilidir. Ve beyninize kan dolaşımını azaltan herhangi bir şey, beyninizi vaktinden evvel yaşlandırır. Beyninizi doğru beslemek istersiniz, ben bunu ‘Doğru düşünmek için, doğru yiyin’ diye adlandırıyorum. Siz, gerçekten, ne yediğinizsiniz. Beyniniz kendini her iki ayda bir yeni yapar.

İlgini Çekebilir:   Beyninin Tamamını Kullanırsan Nasıl Bir Hayat Yaşarsın?

Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir beyin fonksiyonu için birinci derecede önemlidir. Şimdi, en iyi beyin diyeti, yağsız proteinden oluşmuştur, iyi karbonhidratlar. Ben bu kompleks karbonhidratları düşük glisemik olarak da adlandırıyorum. Siz, muhtemelen Düşük Glisemik terimini duymuşsunuzdur, kan şekerinizi yükseltmeyen karbonhidratlar demektir. Öyleyse, yeşil yapraklı sebzeleri düşünün veya genel olarak sebzeleri. Ve kötü yağı azaltın, trans yağlar gibi, fakat yağın hepsini değil.

Beyninizin bütün ağırlığının yüzde 60’ının yağ olduğunu biliyor muydunuz? Şu halde, eğer birisi sizi ‘yağkafalı’ diye çağırırsa… ‘Teşekkür ederim’ deyin. Öyleyse, diyetinizde sağlıklı yağa ihtiyacınız var, sahip olduğunuz 100 milyar beyin hücresi dolayısıyla, özellikle Omega-3 yağ asitlerine. Onların hücre kaplaması, uzun zincir yağ asitlerinden oluşmuştur ve siz onları balık vasıtasıyla alırsınız, somon ve ton gibi, avokadolar ve cevizler ve su da beyninize kritiktir. Hatırlayın, beynin yüzde 80’i sudur. Size su kaybettiren herhangi bir şey onun için kötüdür. Ve siz, gün boyunca yeteri kadar su içtiğinizden emin olmak istersiniz.

Öyleyse, bazı sağlıklı beyin gıdaları nelerdir? Favorilerimden 12 tanesini hep birlikte sizin için bir listeye koydum. İlki, avokadolar. Neden? Omega-3 yağ asitleri dolayısıyla. Fakat bu, sizin bir ton guacamole (avokado ve domatesle
yapılan meksika mezesi) yiyebileceğiniz manasına gelmiyor. Çünkü, avokadolar epeyce yoğun kalorilidirler, doğru mu?

Ve obezite, Alzheimer hastalığı için olan riskinizi iki katına çıkartır, obezite sizin için kötüdür, tamam, fakat birazcık avokado sizin için harikadır, böğürtlenler (yabanmersinleri) de öyle. Aslında, ben bunları ‘beynin yumuşak meyveleri’ olarak adlandırıyorum. Çünkü, onlar antioksidanlarla yüklüler. Ve, life sahipler. Brokoli, çünkü o, folik asite sahip, beyniniz için
önemli bir vitamin. Yeşil çay, şimdi, kafeinsiz olan yeşil çay daha iyidir. Fakat, yeşil çay, hayret vericidir. Çünkü o, içinde, Theanine adı verilen bir maddeye sahiptir. Ve Theanine, rahatlamanıza ve aynı zamanda da konsantre olmanıza yardımcı olur.

Öyleyse o, bir tür mükemmel takviye gibidir. Ve, yeşil çayı düzenli olarak içen insanlar, Alzheimer hastalığının daha düşük olasılığına sahiptirler. Yulaf ezmesi, çünkü o, kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur. Portakallar, C vitamini için.
Kırmızı paprika biberler, kırmızı paprika biberlerin yeşil biberlerden üç katı kadar C vitamini seviyesine sahip
olduğunu biliyor muydunuz?

Somon, Omega-3 yağ asitleri ve harika protein için. Ispanak, B vitaminleri için ve sisteminizi dengelemeye yardımcı olur.
Ton balığı, hindi ve cevizler. Cevizlerin bademlerden üç kat daha fazla Omega-3 yağ asitleri seviyesine sahip olduklarını biliyor muydunuz? Fakat bu, cevizli, çifte yumuşak çikolata parçalı kurabiyeler manasına gelmiyor. Hastalarıma, gökkuşağından yeyin, diyorum. Bunun manası şudur: Diyetinize pek çok farklı renkten olan yiyecekler koyun. Çünkü bu, doğal olarak, bedeninizin ve beyninizin genç kalmasını korumaya yardım etmek için, bedeninizdeki antioksidanların miktarını arttırır. Fakat, gökkuşağından yeme, meyveli bonibon şekerleri manasına gelmez.

Hastalarıma hergün yüzde yüz multivitamin almalarını da tavsiye ediyorum. Neden? Dengeli diyetlerimiz yok. Ayak üstü yemek diyetlerimiz var. Amerikan Tıp Birliği’ne göre, insanlar multivitaminleri kanser, kalp hastalığı, bunama gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için hergün almalılar.

Amerikan Tıp Birliği’ne göre insanlar, kanser, kalp hastalığı ve bunama gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için multivitaminleri hergün almalılar. Hemen hemen yüzde 80’imiz meyve sebzelerden günde en azından beş porsiyon yemiyor. Biliyorsunuz, bu tavsiye edilen doz. Aynı şekilde, hepimizin balık yağı takviyesini hergün alması gerektiğine inanıyorum.
Neden?
Balık yağındaki ana içeriklerden bir tanesi, söylediğim gibi, Omega-3 yağ asitleridir, depresyonda, bunamada, dikkat eksikliğine sahip insanlarda ve intihara kalkışan insanlarda düşük olduğu bulunmuştur. Düzenli olarak hergün balık yağı
almanın, kalbiniz için iyi, cildiniz için iyi, gözleriniz için iyi, eklemleriniz için iyi, saçınız için iyi olduğu keşfedilmiştir,
açıkçası, ben geç başladım. Ve, beyniniz için iyidir. Benim düşünceme göre, hepimiz, günde taban çizgisi olarak
1 ila 2 gram arası yüksek kalite balık yağı almalıyız. Tabii ki, doktorunuzla konuşmalısınız ve eğer vejetaryansanız
ve balık yağı almak istemiyorsanız, keten tohumu yağı alabilirsiniz. Şimdi, bir sonraki yapılacak şey, beyninizi çalıştırmaktır.
Neden?
Çünkü, yeni öğrenme, beyninizin genç kalmasını koruma için birinci derecede önemlidir. Her ne zaman yeni bir şey öğrendiğinizde, beyniniz aslında, yeni bir fiziksel bağlantı yapar. Öğrenmeyi durdurduğunuzda, beyniniz aslında, kendisiyle
olan bağlantıyı kesmeye başlamaktadır. Şimdi, bu stratejinin etkili olması için, sizin için yeni ve farklı olan şeyleri öğrenmeye ihtiyacınız var. Öyleyse, örneğin, eğer siz gurme şefseniz ve yeni bir yemek tarifi öğrendiyseniz, pekala, bu sizin için iyi değildir.
Neden?
Çünkü, nasıl yemek pişirildiğini zaten biliyorsunuz, bu sanki, ikinci tabiat veya bir parça pasta gibidir. Fakat, yeni bir dil öğrenme veya yeni bir ülke hakkında öğrenme veya piyano çalmayı öğrenme, yalnızca o denli çok yardımcı olabilir,
ve o, çok zaman almaz, günde 15 dakika, hepsi bu kadar. Egzersizinizi değiştirin, beyninizi değiştirin. Egzersiz,
gerçekten, gençlik kaynağıdır. Düzenli olarak egzersiz yapan insanlar, daha iyi kavramsal yeteneklere sahiptirler,
daha iyi düşünürler, konsantrasyonları daha iyidir ve hafızaları daha iyidir. Egzersiz, beyne kan akışını arttırır.
Egzersiz, beyinde yeni nöronları artırmanıza yardımcı olan büyüme faktörlerini de arttırır.
Ne?
Ben, sahip olabileceğimiz tüm beyin hücreleriyle doğduğumuzu düşünmüştüm.
Yanlış!
10 yıl kadar önce, beynin yaşam süresince yeni nöronlar yapmaya devam ettiğini keşfettiler. Bu, ne kadar heyecanlı, değil mi? Öyleyse, siz aslında, sadece egzersiz yaparak, yeni beyin hücresi artışını teşvik edebilirsiniz. Şimdi, beyniniz için en iyi egzersizlerin ikisi, hem kalp atışınızı arttırdığınız aerobik, o, beyninize kan akışını arttırmadır ve hem de, koordinasyon egzersizleridir. Doğru, sadece koşu bandında olma, onunla fazla koordinasyon yoktur, o, beyniniz için illaki iyi değildir.

Fakat, dans etme gibi birşey, özellikle yeni adımları öğrendiğiniz. Şimdi, bu, beyniniz için harikadır, tabii ki siz dans ederken
içki içmediğiniz sürece. Bir sonraki harika beyin egzersizi ve şaka yapmıyorum, masa tenisidir. Çünkü, gözlerinizi, ellerinizi
ve ayaklarınızı, toptaki dönüşleri düşünürken, hep beraber aynı zamanda çalıştırmak için, ayarlamalısınız. Bu, Japonya’dan gelen, insanları aslında masa tenisi oynamadan önce ve oynadıktan sonra 10 dakika taradıkları hayret verici çalışma ve buldukları şey, onların Serebellum’larının (Beyinciklerinin) ve Prefrontal Korteks’lerinin daha iyi çalıştığı. Onu hatırladınız mı?

Beyninizin en insan olan, düşünceli kısmı da daha iyi çalıştı. Masa tenisi beyniniz için harikadır, öyleyse, daha çok masa tenisi, daha az futbol ve boks. Boksun iyi beyin sporu olduğunu düşünüyor musunuz? –Hayır, o, kötü beyin sporu! Hadi, bunun hakkında düşünceli olalım. Pekala, aranızda kimler 85 veya ötesi yaşamayı ister? Tamam, şimdi dikkatinizi vermek istersiniz. Neden? Çünkü, 85 yaşına kadar yaşayan insanların yüzde 50’sine Alzheimer hastalığı teşhisi konulacak.

Ooo, pekala, bu, sizin dikkatinizi vermeniz gerektiği manasına gelir ve siz, Alzheimer hastalığı için risktesiniz, eğer o hastalığı olan bir aile üyesine sahipseniz, eğer bir baş yaralanmasının kişisel bir tarihçesine sahipseniz, kalp hastalığı, bir felç, şeker hastalığı, kanser, A-D-D veya depresyon. Eğer haftada iki kez egzersiz yapmazsanız, Alzheimer hastalığı için risktesiniz.
Eğer düzenli yaşamboyu öğrenmeyle meşgul değilseniz, Alzheimer hastalığı için risktesiniz ve eğer bana dikkatinizi verirseniz, onun nasıl önleneceğini size öğreteceğim, konuşacağım bu stratejilerle 6 yıl veya daha fazla kadar Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirebilirsiniz. Fakat, bu müdahaleleri şimdi, hayatınızın bir parçası yapmaya ihtiyacınız var.

Böylece, şimdi yapacağım şey, Alzheimer hastalığı için olan her bir risk faktörü hakkında size konuşacağım. Tamam, öyleyse, ilk risk faktörü genetiktir. Ona ailenizde sahipsiniz ve Alzheimer hastalığı için riskinizi arttıran belirli genler var. Öyleyse, genetik bir riskiniz varsa, bu riski nasıl azaltırsınız? Pekala, farklı anne babaya sahip olamazsınız, öyleyse, bunun ne manaya geldiği, ciddi olarak önlem almak zorunda olduğunuzdur, mümkün olabildiği kadar erken. Bir sonraki risk, bir beyin yaralanmasıdır. Eğer bir beyin yaralanması geçirdiyseniz, daha yüksek bir riske sahipsiniz, özellikle eğer ailenizde Alzheimer’a sahipseniz.

Şimdi, bir beyin yaralanmasını nasıl önlersiniz? Emniyet kemerinizi bağlayın, güvenli bir araç sürün, uyan kasklar takın, beyninizle oynamayın. Ve, eğer bir baş yaralanması geçirdiyseniz, bilin ki, daha yüksek bir risktesiniz ve önlemi ciddi olarak almalısınız. Eğer çok fazla alkol alırsanız, siz şimdi Alzheimer hastalığı için daha yüksek bir riske sahipsiniz. Bu riski nasıl azaltır veya ortadan kaldırırsınız? İçki içmeyi durdurun, bu o kadar zor değil, daha az için. Eğer kardiyovasküler hastalığınız varsa, hipertansiyon veya yüksek kolesterol seviyeleri dahil, bu, Alzheimer hastalığı için olan riskinizi arttırır. Bu riski nasıl azaltırsınız?

O, diyet ve egzersizdir ve eğer kalp hastalığınız veya vasküler hastalığınız varsa, onunla oyun oynamayın, tedavi ettirin. Çünkü, bu şeyler sizi paniklettiğinde, çıldırmış olmanız çok olası muhtemeldir. Eğer haftada iki kezden daha az egzersiz yaparsanız, siz şimdi Alzheimer hastalığı için daha yüksek bir riske sahipsiniz. Öyleyse, bu riski nasıl azaltırsınız? Daha fazla egzersiz yapın. Eğer okuldan atılırsanız, eğer yaşamboyu öğrenmeyi gerektirmeyen işlerdeyseniz, daha yüksek bir riske sahipsiniz. Öyleyse, bu riski nasıl azaltırsınız? Düzenli yaşamboyu öğrenme, her zaman bir tür eğitimsel aktiviteye kaydolun.

Eğer şeker hastalığınız varsa, bu riskinizi arttırır, öyleyse, şeker hastalığı riskini nasıl azaltırsınız? Diyet ve egzersiz. Ve eğer şeker hastalığınız varsa, onun sıkıca kontrol edildiğinden emin olmak istersiniz. Aksi takdirde, o, bir kan damarı hastalığıdır ve beyninizde hastalığa neden olur. Sigara içme, sigara içme beyin fonksiyonu için bir kabustur. Şimdi, ilginç olarak, sigara içme ve Alzheimer hastalığı hakkındaki ilk çalışmalar, sigara içmenin sizi Alzheimer hastalığından koruduğunu söyledi. Fakat, aslında veriye baktıklarında sizi Alzheimer hastalığından nasıl koruduğunu anladılar.

Sizi Alzheimer hastalığından nasıl koruduğunu biliyor musunuz? Siz ölüsünüz! Ölü insanlar Alzheimer hastalığına yakalanmazlar. Ölü insanlar için düzelttiklerinde, buldukları şey, onun sizin riskinizi arttırdığıydı. Tabii ki, çünkü o, beyine kan akışını daraltmaktadır ve o, sizi zehirlemektedir. Tedavi edilmeyen depresyon, tedavi edilmeyen dikkat eksikliği bozukluğu,
Alzheimer hastalığı için risk faktörleridir. Öyleyse, bunu nasıl önlersiniz? Onları tedavi eden sizsiniz. Bunlar, beyin bozuklukları.

Kanser tedavisi, o, ne kadar adaletsiz? Kanser oluyorsunuz ve kemoterapi olmak zorundasınız. Fakat, kemoterapi, kanser hücrelerini öldürdükçe, o, normal hücreleri de öldürür. Öyleyse, eğer kemoterapi olduysanız, mümkün olan en erken şekilde, sağlıklı beyin programında olmak istersiniz. Doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Uyku Apnesi’ne sahip insanlar,
bunun ne olduğunu biliyor musunuz? Yüksek sesle horlayan insanlar, gecede çok defa soluk almayı durdururlar,
gün boyunca kronik olarak yorgundurlar, tedavi edilmeyen Uyku Apne’si, Alzheimer hastalığı için olan
riskinizi iki katına çıkartır, onu tedavi ettirmelisiniz.

Eğer çok sık tırnaklarınızı yaptırırsanız veya saçınızı yaptırırsanız, bu, riskinizi arttırır. Biliyorsunuz, Alzheimer hastalığı için en yüksek riskte olan mesleklerden bir tanesi, kozmetik uzmanlarıdır. Ve, benim düşünceme göre, bu, onlar zehirlendiği içindir. Tırnaklarınızı yaptırırken veya saçınızı yaptırırken, gittiğiniz yerin fevkalade havalandırmaya sahip olduğuna emin olun.
Alzheimer hastalığı için olan tedavilerimiz erken işe yarar, gerçekten erken. Onlar geç işe yaramazlar, öyleyse,
bilmek istersiniz…

Alzheimer hastalığı için en yüksek riskte olan mesleklerden bir tanesi, kozmetik uzmanlarıdır. Ve, benim düşünceme göre, bu, onlar zehirlendiği içindir. Tırnaklarınızı yaptırırken veya saçınızı yaptırırken, gittiğiniz yerin fevkalade havalandırmaya sahip olduğuna emin olun. Alzheimer hastalığı için olan tedavilerimiz erken işe yarar, gerçekten erken, onlar geç işe
yaramazlar, öyleyse, eğer eğilimliyseniz, mümkün olduğu kadar erken bilmek istersiniz.

UCLA’dan gelen bir çalışmada, Alzheimer hastalığı olan insanların yüzde 95’ine, bu hastalığın orta ila şiddetli evrelerine gelmelerine kadar teşhis konulmadığını gösterdi. Kumda başınızı koyma ve söyleme, ‘Hayır, hayır, bu, yalnızca normal yaşlanma’, o, işlemez, çünkü, bu şeyin eğer sizden kaçmasına izin verirseniz, o, beyninizi tahrip edecek ve hayatınızı mahvedecek. Şimdi, yaptığımız beyin imajlama işi, aslında, insanlar, ilk semptomlarına sahip o
lmadan yıllar önce, bizim söyleyebileceğimizi göstermekte. Şimdi bu, o, en etkili şekilde tedavi edildiğindedir.

Fakat, ilginç olan şey, erken de test edebilen, çok basit bir koku belirleme testi de olmasıdır. Çünkü, beyindeki koku merkezi, beyindeki hafıza merkezinin yakınındadır. Öyleyse, belirli kokularla sorun yaşıyorsanız, çilek, ananas, limon veya doğal gaz gibi, bu durumda siz, daha yüksek risktesiniz. Böylece, bunlar yıllık olarak kolay test edilir. Gerçi, doğalgaz
olanına baktım ve bahse girdim, ‘Eğer doğalgaz koklamayla ilgili probleminiz varsa, siz, muhtemelen Alzheimer hastalığına yakalanmayacaksınız, çünkü patlamada ölmüş olacaksınız!’

Görebildiğiniz gibi, heyecanlı haber, Alzheimer hastalığını önlemek için ve beyninizi sağlıklı tutmak için, şimdiden başlayarak, pek çok şeyi yapabileceğinizin olması. Bu, o kadar zor değil. Fakat, siz bu stratejileri, en kısa zamanda, yaptığınız herşeyin bir parçası haline getirin, beyin sağlığı önem taşır.

Alzheimer hastalığı, akıl sağlığınızı yitirmenize neden olur, onu önlemek için beyninizi kullanmanız önemlidir. Öyleyse şimdi, sona geliyoruz ve benim sizin için temennim, onun gerçekten tek kelimeyle, beyniniz ve hayatınız hakkında düşünmek için, yeni bir yolun başlangıcı olması. Başarı, sağlıklı bir beyinle başlar. Başarısızlık, çoğu kez, sağlıksız
giden bir beynin sonucudur. İyi haber, beyninize ne kadar kötü davranmış olursanız olun, beyninizi değiştirmeniz ve hayatınızı değiştirmeniz için gerçekten asla geç olmaması. Tanrı sizi kutsasın, ben Dr. Daniel Amen. 50 Dolar’lık üyelik düzeyinde, ‘’Hızlı Daha İyi Hisset’’ CD’sini göndereceğiz.

Dr.Amen’in, o, Otomatik Negatif Düşünceler hakkında konuştuklarını duydunuz. Onlardan kurtulmak isteriz ve hayatımıza pozitif düşünceleri getirmeyi isteriz. O bakımdan Dr.Amen, size kendimizi hızlı nasıl daha iyi hissedeceğimizi gösteriyor.
90 Dolar’lık üyelik düzeyinde, devrim niteliğindeki kitap ‘Beyninizi Değiştirin Hayatınızı Değiştirin’in bir kopyasına sahibiz. Sadece bugün programda gördüğünüz bu kadar bilgi değil, orada çok daha fazlası var.

Siz, tekniklerde çok özelliklisiniz, orada pratiğinizde görmüş olduğunuz bazı fıkra tarzında hikayeler var, orada tekrar tekrar dönmek isteyeceğiniz çok daha fazlası var ve bunun hakkında hemen şimdi konuşacağız. 120 Dolar’lık üyelik düzeyinde, sizinle paylaşacağımız programın bir kopyası bonus görüntüyle orada. Gücü yetenleriniz olsa bile, ve her düzeyde
bütçenizi takdir ediyoruz, fakat, bu istasyonu destekleyebilenleriniz için, günde sadece 1 Dolar’a. Belki, yerel halk televizyon istasyonunuza ayarlısınız, bu halk televizyon istasyonu, sabahtan akşama kadar, o harika çocuk programları veya bilim ve doğa üzerine veya haber ve bilgi veya kişisel gelişim programları için, o aramayı şu anda yaptığınız zaman, yaptığınız şey bu.

Günde 1 Dolar düzeyinde, çok özel bazı hediyelere sahibiz. Yalnızca CD ‘Hızlı Kendini Daha İyi Hisset’ değil, Dr.Amen’in getirmiş olduğu ‘Beyninizi Değiştirin Hayatınızı Değiştirin’ kitabını da dahil edeceğiz, o kitapta çığır açan, devrim niteliğinde bilgi var. Bonus görüntüyle birlikte programın DVD’sine de sahibiz ve o soru ve cevap oturumuna da.

Fakat Dr. Amen, siz bazı ekstra çok özel ‘Teşekkür ederim’ hediyeleri de dahil ettiniz, oradaki hayatboyu öğrenme olasılıklarıyla, bir gün süren, hayret verici bir ders olan bir 6 CD seti. Pekala, eğer insanlar şovu beğeniyorlarsa, onlar altı saatlik CD setini de sevecekler, çünkü o, bu bilginin genişlemişi ve onu sizinle birlikte arabanıza götürebilirsiniz, makyajınızı yaparken dinleyebilirsiniz. O, çok önemli ve o, şov gibi heyecan verici, eğlenceli.

Böylece, beyin bilimi eğlenceli ve pratik oldu, çünkü, şovda gördüğümüz gibi, beyniniz yaptığınız herşeyle alakalı. Eğer o doğru çalışırsa, siz doğru çalışırsınız ve o mücadele ettiğinde, siz mücadele etmezsiniz ve 6 saatlik CD eğlenceli ve orada ana noktaları özetleyen, cevap veren bir kitapçık var ve orada bir sayfalık sihir-egzersiz ve diğer birkaç
egzersiz de var. Bir hayatboyu sürecek olan egzersiz, sadece dinlediğiniz 2 saat için değil. Fakat, Dr. Amen, size daha iyi için bir faklılık getirecek, beyninizi değiştiren ve hayatınızı değiştiren, o basit, eğlenceli teknikleri getiriyor.

Odaklanma ve rahatlama ve çok anahtar olan hafıza eğitiminden de bahsettiğiniz mükemmel bir CD de oluşturmuşsunuz. Pekala, pekçok insan, hafızaları ve odaklanma yetenekleri hakkında endişeliler. Ve, bu CD, araştırmamıza dayanmakta. İnsanları, egzersiz serileri arasında, aslında odaklanmalarını, konsantre olma yeteneklerini ve hafızalarını arttırmaya yardımcı olmak için denemekle beraber, aynı zamanda onların rahatlamalarına da yardımcı oluyorum.

Böylelikle bu, tekrar tekrar dinleyeceğiniz bir CD. Aslında insanlara tekrar tekrar dinlemelerini tavsiye ediyorum, beyninizi o hale getirmek için. Böylelikle, hafızanız, odaklanma ve rahatlamanız pekişmiş olur. Ve daha sonra, diğer günde bir dolar-365 ‘Teşekkür ederim’ hediyelerine ilaveten, çok özel bir çalışma kitabı metni de oluşturdunuz. Aslına bakılırsa,
orada, içinde sizin için çeşitli testler var. Biliyorsunuz, muhtemelen en önemli şey paketin içerisinde, çünkü beyninizin sağlığını test edebilirsiniz. 41,000 tarama yapmıştım ve pekçok insan kliniklerimizden birine gelemez ve taranamaz ve ben bunu uzun zamandan beri biliyordum. Böylece, bu soru formlarını insanların beyinlerini test etmelerine yardımcı olmak için geliştirdim. Pekala, sizin taramanız muhtemelen neye benzeyecek?

Böylece, orada beyninizin sağlığını test eden soru formu var. O, yapılması kolay, onu alabilirsiniz ve onu eşinize veya çocuklarınıza veya tüm arkadaşlarınıza verebilirsiniz. Alzheimer’ı önleme risk değerlendirme formu, sizin belirli riskiniz nedir? Ve, onu bilerek, onun hakkında sizin yapabileceğiniz ve yapmanız gereken şey nedir? Artı, orada hafızanızı test eden
soru formu da var. Hafızanız nasıl? Böylelikle siz şimdi yapabilirsiniz, biliyorsunuz, ‘Problemim var mı? veya ‘Hafızam gerçekten tamam mı ve bunun hakkında endişelenmeli miyim?’

Biz, sizin için hepsine sahibiz, artı, kredi kartınızı kullandığınızda, halk televizyon istasyonunuz desteğinde, halk televizyon destekçisi ve üyesi olarak, Dr. Amen’in yalnızca size özel oluşturduğu bir bonusumuz var, aylık e-posta haber bülteni.

Tekrar, kredi kartınızı kullandığınızda, bir bonus olarak o usta pakette, günde 1 Dolar-365 hediye düzeyinde, halk televizyon istasyonunuzu şu anda desteklediğinizde. Telefonların çok güzel bir şekilde çaldıklarını umuyoruz, bunun için çok teşekkürler. Tekrar, şov hakkında düşündüğünüz çok bilgiye sahibim, herşeyi yazmak istiyorum, fakat burada, bir bakıma, halk yayımcılığını desteklemek için.

Çeviri: Esin Tezer
Hazırlayan: Hakan Çakmak

Derleme Kaynak: www.ksisielbasari.com