Bir Okuma Sanatı “Taşiyomi”

1

“Taşiyomi” ,okumayı çok seven ve ileri derecede hastalık haline getiren Japon halkının, Metro ve diğer toplu taşıma araçlarında “Ayakta Kitap Okuma” alışkanlıklarına verilen isimdir.

Bir eliyle kalabalığın içinde tutunacak yer ararken diğer eliyle kitap okumak için mücadele veren Japonlar ; haliyle dünyanın en çok kitap okuyan milleti oluyor. Bununda bir getirisi olarak teknoloji devi olmayı fazlasıyla hak ediyorlar.

Peki acaba Türklerin bu olaya bakış açısı ne ?

Hiç kitap okumayarak kendisini dünyanın en zeki insanı zanneden , boş işlerle uğraşma uğraşısını ilke edinmiş bazı zihniyetler; otobüste yada metroda ayakta okumayı bırakın , oturarak kitap okuyanları bile ilgi toplamak yada entel görünmek için okuduklarını ileri sürmektedirler. Hatta “memleketi sen mi kurtaracaksın?” klişeleri Zaten, ”Elalem ne der” lafını bilinçaltımıza kazımış bir millet olarak, otobüste o garip , şaşkın ve alaycı bakışları üzerimize çekmeyi göze alamadığımız için, bu alışkanlığı edinmemiz de biraz zor olacaktır.

Bir Okuma Sanatı “Taşiyomi” Kişisel Gelişim Kitap Dünyası  yaşam kitap okumak kitap okuma
Japonya’da 1 kişi yılda ortalama 25 kitap okuyor.

Ayakta kitap okuma sanatı taşiyomi ile ilgili birkaç sayısal veri ve hesaplama!

Japonya’da 1 kişi yılda ortalama 25 kitap okuyor.Türkiye’de ise 6 kişi 1 tane kitap okuyor, yani 150 kişi ancak bir Japon’un 1 yılda okuduğu kitap sayısına ulaşabiliyor.

Neden bu kadar az okuyoruz zaman mı yok?

Hemen Birkaç hesaplama yapalım :

Türkiye’de televizyonlarda yayınlanan bir dizinin reklamlar ile birlikte ortalama 2.5 saat sürdüğünü varsayalım. Her gün 1 tane dizi izleyen insan 150 dk gibi bir değerli zamanı boşa harcamış oluyor. Ortalama bir insanın 1 sayfayı 2 dk sürede okuduğunu var sayarsak ve bir kitabın ortalama 200 sayfa olduğunu düşünürsek , izleyici bu zaman içinde günde 75 sayfa olmak üzere 3 günde 1 kitabı bitirmiş oluyor. Aylık olarak ise 10 tane kitap okumuş oluyor. Gün içinde takip edilen diğer dizi ve programlar bu hesaba katılmamıştır.

İlgini Çekebilir:   Vedat Milor'un hayatının sırrı

Bir başka hesaplama ise:

Her gün işe , okula giderken hep aynı manzaraya bakıp hayaller kurarak harcanan zamanın bir kısmı değerlendirilebilir.

Varış noktasına kadar , sadece 10 sayfa kitap okuduğumuzda aylık olarak 300 sayfa okumuş oluruz, ve bu da en az 1 yada 2 kitap okumak anlamına geliyor.

Bir Okuma Sanatı “Taşiyomi” Kişisel Gelişim Kitap Dünyası  yaşam kitap okumak kitap okuma
Türkiye’de ise 6 kişi 1 tane kitap okuyor

Sonuç olarak :

Japonya’da “taşiyomi” denilen bu terim ile halk, okuma işini alışkanlıktan çok ihtiyaç olarak görüyor.Bizim de bilgiye ,kültüre, eğitime ihtiyacımız var ,bunun için bir an önce okuma alışkanlığı kazanmak için çaba göstermeliyiz.

Unutmayın “Kitapsız hayat ,kör,sağır ve dilsiz yaşamaktır.”

  • Michael Corleone

    Çok güzel bir yazı yazmışsınız ve çok teşekkür ederim size bunun için. Gerçekten bizim milletin zekası,kültürü,aldığı eğitim vs. çok tartışılır. Artık olayları öyle bir boyuta getirdik ki her şeyden maddi bir beklenti içindeyiz şöyle diyen insanlar var “kitap okuyunca sana para mı veriyorlar?” yazdığınız gibi “memleketi sen mi kurtaracaksın” diyenler var daha neler neler ve bunlar yeri geldiğinde Türklüğüyle,tarihiyle övünen insanlar ve de memleketi sen mi kurtaracaksın diyen insanın aklına da hiç gelmez nedense memleketi kurtaranın bunu kitaplar sayesinde yaptığı. Rezillikten başka bir şey değil 10 tane insandan 1 tanesinin aklı başındaysa diğer 9 tanesinin değil böyle bir toplumda yaşıyoruz işte yazık ki ne yazık.