Bir Sayfayı Bir Dakikada Okumanın Yolları

2
1120

Dakikada Bir Sayfa Nasıl Okunur?

Sanayi Çağı’nı çoktan geride bıraktık. Makineler, en çalışkan çalışanı bile performansta geri bırakabiliyor. Ama, hiçbir yapay zeka türü, insan beyniyle boy ölçüşemiyor. Başka bir deyişle, makineler kasların yerini alırken, beynin yerini hiçbir şey tutamıyor. Dolayısıyla, Bilgi Çağı’ndaki bizlerin, bilginin müthiş hızına ayak uydurmamızı sağlayacak beceriler geliştirmemiz gerekiyor.

Çokluortam sunumları gittikçe daha yaygın hale gelse de okumak, en temel öğrenme şekli olmayı sürdürüyor. Halen çok gerekli bir beceri olmaya devam ediyor. Ne kadar hızlı okursanız, o kadar çok para kazanırsınız.

Ama, yalnızca yazılı bilgiyi daha hızlı işleme sokmak yeterli değil; aynı zamanda bunu koruyabilmelisiniz.

Hızlı okuma, nasıl daha çabuk okuyabileceğiniz, okuduğunuzu anlayabileceğiniz ve daha fazla bilgiyi uzun dönemli hafızanızda tutabileceğiniz sorularına yanıt olarak görünüyor.

Hemen şimdi hızlı okumaya başlamanın 7 yolunu aşağıda bulabilirsiniz.

[quote_box_center]

Bir, okurken gevşeyin. Ne kadar çok stresli olursanız, o kadar az bilgiyi aklınızda tutabilirsiniz. Rahatlamış bir okuyucu, dikkatli bir okuyucudur.

İki, bir amaç için okuyun. Okumadan önce, neden okuduğunuzu analiz edin ve sonra, metnin ya da kitabın o bilgiyi size verecek kısımlarını seçin. Çoğu kitap, iki sayfalık konuyu kitap uzunluğuna getirmek amacıyla gereksiz içerikle doldurulmuştur. Bazen de içerik çok dolu olmasına rağmen yalnızca bir iki bölümle ilgileniyor olabilirsiniz.

Üç, gereksiz olanı çıkarın. Bir şeyi okuma amacınızı belirlemenize paralel olarak, gerekli bölümleri saptamak üzere içindekileri kullanın. Bir keresinde, konsantrasyon üzerine bir kitabı okumak için saatler harcamış ve sonunda yalnızca teknikler konusundaki bölümlerin okunmaya değer olduğunu keşfetmiştim. Kitabın geri kalan kısmı, dolgu malzemesiydi. Artık, akıllandım.

Dört, yapıyı atlayın. Bir cümlede onu bir arada tutmak için pek çok sözcük bulunur. Anahtar sözcüklere odaklanın. Bir arama motorunda arama yaparken, istediğiniz şeyi bulabilmek için anahtar sözcükler kullanırsınız. Bunun gibi, insan beyni de anahtar sözcükleri bütün cümlelerden daha iyi işler. Genellikle, bir metnin % 60’ından fazlası, yalnızca yapıdır. Anahtar sözcüklere odaklanarak, daha fazla şey anlarsınız.

Beş, hızlı okuma alıştırmaları yapın. Daha hızlı okumak, diğerleri gibi bir beceridir. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız, o kadar iyi olursunuz. Daha hızlı okumak, entelektüel bir beceriden ötesidir; gözlerinizi etkili bir biçimde hareket etmeye şartlandırdığınız için aynı zamanda bir motor beceridir.

Altı, hızınızı saat tutarak zamanla artırın. Bir hedef belirleyin ve basit bir plan oluşturun. Dakikada 200 sözcüğe ulaştığınızda, dakikada 250 sözcüğü hedefleyin ve bu şekilde devam edin. Tutarlı olarak “tren” düzenine uyarsanız, dakikada bir sayfa okuyabilir hale gelirsiniz. Formunda ve antrenmanlı bir atlet, 4 dakikada yaklaşık 2 kilometre koşabilir… Bir sayfa, daha kolay olmalı.

Yedi, sözcük haznenizi geliştirin. Ne kadar çok sözcük bilirseniz, kavrayışınız o kadar artar. Sonuç olarak, bir şeyin ne anlama geldiğini anlamak için o kadar az duraklarsınız. Ayrıca, sözcük hazneniz ne kadar iyi olursa, okuryazarlık, gelir ve sosyal etki düzeyiniz de o kadar yükselir.

[/quote_box_center]

Daha hızlı okumak, biraz çaba ister. Ama, aldığınız sonuçlar, buna değer olduğunu gösterecektir. Bilginiz arttıkça geliriniz yükselecek ve yaşam kaliteniz artacaktır.

Öte yandan, hâlâ Sanayi Çağı zihniyetine sahip olanlar, demode olma riskiyle karşı karşıyadırlar. Modern yaşamın canlı temposunu yavaşlatamayız; ama geride kalmak gibi acı bir durumu önleyebiliriz.

KAYNAKSaleem Rana
PAYLAŞ
Önceki İçerikŞiddeti Önleme Eylem Planı Yıl Sonu Raporu (2014)
Sonraki İçerikTürk Patronların Patronluk Tripleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • Mazlum Aykal

    Hızlı okumadan bahsediyorsunuz. Bunu deneyelim mi ? Açıkçası böyle birşey olacağını sanmıyorum. Eğer siz iddianızda duruyorsanız bunu denebiliriz. Ne dersiniz ?

    • kız

      aynennn