Birbirimizin Davranışlarını Nasıl Tahmin Ediyoruz

0
175

Japonya’da RIKEN Beyin Bilimleri Enstitüsü’nde araştırmacılar insanların birbirinin kararlarını anlamasında rol oynayan iki beyin sinyalini çözdüler. Onların bu çalışması gösterdi ki, beynin farklı bölgelerindeki iki sinyal insanlarda beklenen ve oluşan davranışlar arasında ortak noktayı buluyor böylece insanlar birbirlerinin davranışlarında doğru tahminlerde bulunabiliyor.

Shinsuke Suzuki ve Hiroyuki Nakahara adlı araştırmacılar ekipleriyle birliktebu sinyalleri insanlar üstünde fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle (fMRI) çözmek için çalışmalara başladılar. Öncelikler onlar kişilerin birbirlerinin davranışlarını ve kararlarını tahmin etmek üzere kurulu olan bir oyun üzerinde kişilerin davranışlarını incelediler. Bu esnada bir bilgisayar simülasyon örneği de bu kişilerin sürekli beyin sinyallerini incelemekteydi.
Nakahara insan davranışları temelli beyin görüntüleme tekniğinin kullanıldığı bu çalışmanın bize beyin tarafından oluşturulan sosyal işlevlerde bir çok soruya yanıt vereceği düşüncesinde. Nakahara konuyla ilgili şunları söylüyor “ belki bir gün insanların nasıl ve neden birbirlerinin davranışlarını tahmin edebildiğini daha iyi anlayabiliriz. Sonuç olarak bu bilgi sosyal alanda, eğitim ve politika alanlarında bize bir çok yararlar sağlayacaktır.
Çağlayan Taybaş

PAYLAŞ
Önceki İçerikYüzümüz Nasıl Oluyor Da, Biz Utanınca Kendini Ele Verip Kızarıyor?
Sonraki İçerikİnsanların Psikolojik Savunma Sistemleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir