Borçlu Psikolojisi

0
2477

Borçlar şahıslara olan borçlar olabileceği gibi yaygın olarak kullanılan kredi kartı borçları da olabilir. Bazen kendinizi büyük bir açmazın ortasında hissedebilirsiniz. Borçlar suçluluğu tetikleyebilir, depresyona neden olabilir ve çaresizlik hissi oluşturabilir.

Borçlar zihni kemiren önemli sorunlardan biridir. Para harcama konusunda bazılarımız biriktirici bazılarımızsa harcayıcıyız. Borçlar suçluluğu tetikleyebilir, depresyona neden olabilir ve çaresizlik hissi oluşturabilir.

 

Borçlar şahıslara olan borçlar olabileceği gibi yaygın olarak kullanılan kredi kartı borçları da olabilir. Bazen kendinizi büyük bir açmazın ortasında hissedebilirsiniz. Borçları gözünde fazla büyütmek ve hiç umursamamak iki farklı uç ve ikisinin önemli etkileri bulunmakta.

 

Borçlarını fazlasıyla dert eden, şimdi çözüm üretemeyeceğini bildiği halde sürekli kendine işkence eden insanlar ciddi psikolojik sorunlar yaşamakta. Sürekli bir takıntı halinde borçlarını düşünen insanlar hem hayattan zevk alamaz hale geliyorlar hem de aileden arkadaş çevresine dek sosyal ilişkileri bozuluyor.

 

Borçlarını hiç düşünmeyenlerse sorunu ertelemek bir yana görmezden geliyorlar. Bunun sonucunda bütçeleri daha fazla açık veriyor ve sorun daha büyüyor. En sonunda bir çözülme noktası yaşanıyor ve tüm hayatları kalıcı hasara uğruyor.

 

Ne yapmak gerek?

 

Gerçekçi olmak ve durum neyse onu görüp kabullenmek gerek. Bunun için gelir gider tablosu ve borçlar bir yerlere yazılarak bütçe hesaplanmalıdır.

 

Gereksiz giderler belirlenmelidir; temel ihtiyaçlar dışında harcama yapılmamalıdır.

 

Tasarruf yöntemleri kesinlikle uygulanmalıdır. Bazı lükslerinizden bir süreliğine vazgeçebilirsiniz. Erkek ya da kadın gittiğiniz kuaförü, alış veriş merkezini, marketi, restaurantı, spor salonunu, haftasonu etkinliklerini… her şeyi gözden geçirmelisiniz.

 

Dışarıda yemek yeme konusunda daha dikkatli olmalısınız.

 

Borçlu olmanın getirdiği sıkıntı, üzüntü, yaşamın tüm yüklerinin omuzunuda olduğu hissi… bunu biraz olsun hafifletmek için kendinize KÜÇÜK bir şey asla almayın. Duygusal harcamalardan en çok bu zamanda uzak durmanız gerekir.

 

Gerekli olanla, gerekli olmayanı birbirinden ayırın; temel ihtiyaçlarınızı karşılayın ve ilk olarak borcunuzu ödemeye yönelik hareket edin. Arkadaşınıza öğle yemeği, sinema ya da konser bileti ısmarlamayı bir süreliğine erteleyebilirsiniz.

 

Borçlarınızı ödeme planlarınızı, yeni davranış biçimi belirleme tavrınızı belirlerken cimrileşmemeye de özen gösterin. Borçlarınızdan kurtulurken sosyal ilişkilerinizin bozulmasına neden olmayın.

 

Önemli olan denge. Harcarken dengeli ve planlı olmanız gerekiyor. Gelir ve gider hesabı yapın, dengeli davranın, derin bir nefes alın. Her şeyin daha iyi olduğunu göreceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYoksa siz de platonik aşık mısınız?
Sonraki İçerikVİDEO – İnsan sosyal bir varlıktır, YALNIZLIĞI kaldıramaz….
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir