Gün içinde yaptığımız bazı alışkanlıklar hayatımızı dolayısıyla zekamızı da etkiliyor. Zekayı etkisi altına alan günlük alışkanlar nelerdir ve insan zekasını nasıl etkiliyor?

1. Doymuş yağ, bilişsel esnekliği azaltıyor

Yapılan araştırmalar, yüksek yağ ve yüksek şeker içerikli beslenme tarzının bilişsel esneklik düzeyinde belirgin bir zarara neden olduğunu gösteriyor. Bilişsel esneklik, değişen durumlara uyum sağlama yeteneğini ifade ediyor. Yapılan bir araştırma kapsamında deney farelerinin bir kısmına normal beslenme, bir kısmına yüksek yağ içerikli beslenme, bir kısmına ise yüksek şeker içerikli beslenme uygulandı. Dört haftanın sonunda ise yüksek yağ ve yüksek şeker içerikli beslenme düzeni uygulanan farelerin zihinsel ve fiziksel performansında belirgin kayıplar yaşandığı gözlendi.

Kanındaki şeker seviyesi yüksek olan kişilerde hafıza problemlerine daha sık rastlanıyor.

2. Multimedya ortamında çoklu göreve odaklanmak beyni küçültüyor

Aynı anda bilgisayar, telefon ve başka aletleri kullanmak beynin ciddi oranda küçülmesine neden olabiliyor. Nörologlar ilk defa, birden çok araç kullanan kişilerin beyninin davranışsal ve duygusal kontrolden sorumlu bölgesindeki gri maddenin azaldığını tespit etti. Oyun oynarken müzik dinlemek, telefonla konuşurken televizyon seyretmek veya aynı anda gazete okumaya çalışmak bu gibi sonuçlara neden olabilir.

3. Arama motoru kullanmak sizi sandığınızdan daha zeki hissettiriyor

Yapılan yeni bir araştırma, internetten arama yapan kişilerin, sandıklarından daha fazla şeyi biliyormuş hissine kapıldıklarını gösteriyor. Üstelik bulduğunuz yanıt, gerçekten aradığınız sorunun yanıtı da olmayabilir.

4. Fazla şeker tüketimi hafızaya zarar veriyor

Neurology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre kanındaki şeker seviyesi yüksek olan kişilerde hafıza problemlerine daha sık rastlanıyor. Araştırmayı yürüten ekiptekiler, kanındaki şeker seviyesi normal olan ancak yine de hafıza problemi yaşayan insanların bile bu sorunun üstesinden gelebilmek için şeker oranını düşürebileceklerini belirtiyor.

5. Uzmanlar sandıklarından daha az şey biliyor

Bir grup psikolog yaptıkları bir araştırmada, insanlar bir konu hakkında ne kadar bilgili olduğunu söyledikçe, öne sürdükleri iddiaların tutarlılığının da azaldığını tespit etti.

Aynı anda bilgisayar, telefon ve başka aletleri kullanmak beynin ciddi oranda küçülmesine neden olabiliyor.

6. Yetersiz uyku, düşünme yeteneğini yok ediyor

Kötü ve yetersiz uyku, düşünme yeteneği üzerinde ciddi bir yıkıcı etki yaratıyor. Uykusuz kalan bir beynin kısa dönem ve uzun dönem hafıza için daha çok çalışması gerekiyor. Dikkat ve planlama yeteneği zayıflıyor, yeni stratejiler yaratmak zorlaşırken sadece alışkanlıkları takip etmek kolay bir hal alıyor. Uykusuzluk, başkalarının duygularını anlama yeteneğini bile zayıflatıyor.

7. Fiziksel tükenmişlik zihinsel performansı etkiliyor

Yorgunluğun nedeni fiziksel ve zihinsel stres olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre beynin planlama ve kontrol merkezi olan prefrontal korteks, fiziksel ve zihinsel aktivite sırasında ayrılıyor. Bu da fiziksel ve zihinsel görevlerin, beynin yorulmasına nasıl etki ettiğini gösteriyor.

KAYNAKuplifers
PAYLAŞ
Önceki İçerikSertab Erener’den Kişisel Gelişim Şarkısı
Sonraki İçerikAnlat Kendini, Mutlu Et Kendini
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • Safiye

    Siteniz gerçekten çok değerli bilgiler içeriyor. Emeği geçenlere teşekkürler.