Bu Mesleklerin Nesli Tükendi

0
527

Artık var olmayan 10 meslek

Bir dönemin insanlarının para kazanmasını sağlayan ve yok olacağını hayal bile etmek istemediği ancak günümüzde artık kimsenin yapmasına gerek kalmayan 10 meslek!

fft20_mf4133203Bowling Salonu Lobut Yerleştirici

Bowling salonları her zaman günümüzdeki gibi değildi.

Eskiden lobutları dizen ve bunu meslek edinen insanlar vardı.

fft20_mf4133212Uyandırma Servisi

Çalar saatlerin olmadığı bir dünyada her sabah pencereye tıklatarak sizi istediğiniz saatte uyandıran insanlar olduğunu hayal edebiliyor musunuz?

fft20_mf4133224Buz kesiciler

Modern buzdolapları henüz üretilmemişken donmuş nehirlerden buzları kesip evlerde kullanılması için satan kişiler vardı.

fft20_mf4133226Düşman araçları dinleme sistemi

Radar henüz icat edilmemişken kullanılan bu cihaz, üzerindeki akustik aynalar sayesinde yaklaşan hava araçlarının sesinin dinlenmesini sağlıyordu.

Bu cihazlar ile dinlemeyi gerçekleştiren ve bunu meslek edinmiş insanlar vardı.

fft20_mf4133229Fare avcısı

Fare ve sıçan popülasyonunu kontrol altında tutması için Avrupa’da yaygın olarak kiralanan fare avcıları, ölümcül hastalık yayan bu hayvanları yakalamakla yükümlüydü.

fft20_mf4133237Sokak lambalarını yakan görevli

Elektrikli ampuller icat edilene kadar sokak lambalarını açıp kapatan ve bakımını yapan kişiler vardı.

fft20_mf4133240Kütük yönlendiriciler

Teknolojinin gelişmediği dönemlerde kesilen ve nehir boyunca ilerlemesi gereken kütükler, ulaşmaları gereken yere kütük yönlendiriciler sayesinde ulaştırılıyordu.

fft20_mf4133241Telefon santrali operatörü

Telefon santralinde çalışan operatörler bir telefon ağının vazgeçilmez elemanlarıydı.

Bu iş dijital bir şekilde yapılmaya başlanana kadar uzun mesafe görüşmelerini bağlamak ve benzer işler onların göreviydi.

fft20_mf4133243Ceset hırsızları

19. yüzyılda yasal yollardan kadavra bulmak zor olduğundan kiralanan ceset hırsızları, mezarları açar ve üniversitelerde kullanılması için cesetleri çalardı.

fft20_mf4133244Fabrika işçilerini eğlendirmekle görevli kişi

El işinde çalışan fabrika işçilerini çalıştıkları esnada eğlendirmekle görevli olan bu kişi, yüksekçe bir yere oturur ve onlara kitap, dergi vs. okurdu.

Kaynak: Boredpanda.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikSınavun Kurdu: Sınav Korkusu
Sonraki İçerikSınavdan Önce Beklentiler Sorunu
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir