Bu saçmalık artık sona ermeli…

0
185

derken, şimdilerde ‘büyük buhran’ olarak adlandırdığımız 1929 krizi geldi, çattı. bütün fabrikalar boş boş dururken milyonlarca insanın neden işsiz, evsiz ve aç kaldığını anlamakta zorlandım. kaynaklar değişmemişti.
işte o zaman fark ettim ki, ekonomi oyununun kuralları doğası gereği hükümsüzdü.

kısa bir süre sonra, bir sürü ulusun birbirlerini sistematik olarak yok etmek için sıraya girdiği II. dünya savaşı başladı. daha sonra bir hesap yaptım; bütün bu yıkım ve savaş için boşa harcanan kaynaklar,
aslında gezegen üzerindeki tüm insani ihtiyaçları rahat rahat karşılayabilirdi.

o zamandan beri insanoğlunun kendi neslinin tükenişine zemin hazırlayışına tanık oldum. son derece değerli ve sınırlı kaynakların kâr etme amaçlı ve serbest piyasa adına sürekli olarak heba edilmesini ve yok edilmesini izledim.

toplumun, toplumsal değerlerinin, materyalizmin ve bilinçsiz tüketimin temelini oluşturduğu bir yapmacıklık seviyesine düşürüldüğünü izledim. parasal güçlerin sözde özgür toplumların politik yapısını kontrol etmesine tanık oldum.

şimdi 94 yaşındayım ve korkarım ki düşünce yapım 75 yıl öncesiyle tam olarak aynı. bu saçmalık artık sona ermeli…

(jacque fersco)

PAYLAŞ
Önceki İçerikBalıkçı Kral: Bencillik (Egosentirizm)
Sonraki İçerikEllerinin Hamuruyla Başardılar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir