“Aşağıdaki fotoğrafın benzerlerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyorsanız psikolojik sağlığınızda bir sorun olabilir” diye düşünen bilim adamları bir araştırma yapmışlar..psikolojik foto

Sürekli spor salonunda çektikleri selfieleri ve yedikleri sağlıklı şeyleri paylaşan, ya da diyetinin nasıl ilerlediğini günlük olarak takip etmek zorunda kaldığınız arkadaşlarınız mı var? Tahmin ettiğiniz gibi bu arkadaşlarınızın psikolojik sorunları olabilirmiş.

Brunel Üniversitesi 550 Facebook kullanıcısını kapsayan bir araştırma yapmış. Araştırmada bu kişilere kişilik testi yapılmış ve test sonuçları yaptıkları paylaşımlarla ilişkilendirilmiş.

Sonuç olarak yukarıda bahsettiğimiz türde sürekli kazanımları ve başarılarıyla ilgili paylaşım yapan kişilerin narsist olma ihtimali yüksek çıkmış.

Burada küçük bir parantez açalım: Narsizm, Yunan mitolojik kahramanı Narcissus’tan geliyor. Efsaneye göre Narcissus bir gölde kendi yansımasını görüp hayranlıkla seyrederken sonunda boğuluyor. Türkçe’deki narsizm, İngilizce’deki narcissism’den alıntı.

Facebook’taki eylemlerinden bir kişinin narsist olup olmadığını çıkartmanız için biraz daha detay verelim; narsistlerin tipik özellikleri şunlar:

– Başkalarının sürekli ilgisine ve beğenisine ihtiyaç duyma
– Bencillik, kendisiyle ilgili olmayan hiçbirşeyle ilgilenmeme
– Eleştiri (=olumsuz yorumlar) karşısında hızla sinirlenme
– Kendisini herkes ve herşeyden önemli görme

Araştırmaya geri dönersek, araştırmacılardan birisinin şu yorumu dikkat çekici:

[quote_box_center]Narsistlerin Facebook’ta “böbürlenmeleri” işe yarıyor, bu paylaşımları daha çok beğeni ve yorum alıyor. Ancak Facebook arkadaşlarının nezaketen bu şekilde davranıp aslında içten içe bu tür benmerkezci hareketlerden nefret etmeleri olası.[/quote_box_center]

Aslında sosyal medya az veya çok hepimizi narsist yapmadı mı? Paylaşımlara baktığımızda herkes harika hayatlar yaşıyormuş gibi yapmıyor mu?

Bakın bu konuyla ilgili bir de video var. Üst Bölümden İzleyebilirsiniz…
KAYNAKazsekerli
PAYLAŞ
Önceki İçerikBağımlılığın Nedenleri İle İlgili Bildiklerinizi Unutun
Sonraki İçerikYaratıcılıkta Zirve: Bu Video Klibin Başrolü Sizsiniz
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • veysi

    Ona bakarsak bazı siyasi,psikolojik,dini vb. Kitaplarda insanı narsist yapar bu anlamda kitaplar da zararlı…