Cevap Verilmesi Cesaret İsteyen Sorular

0
9787

Bazı sorular vardır. Cevap verilmesi cesaret isteyen. Hele bu sorular hayatımızla ilgiliyse ve kişisel gelişim aşamamızı gösteriyorsa cevap vermesi daha zordur.

Öğrenmenin en iyi yolu soru sormaktır. Bir konu hakkında ne kadar soru sorabiliyorsanız o konu hakkında o kadar çok şey biliyorsunuz ve daha fazlasını öğrenmeye hazırsınız demektir.

Lise tarih öğretmenimin “sorusu ve sorunu olan var mı?” sorusuna sessiz kalındığında “tuzluk gibi durmayın” değişini hala hatırlarım. Bir konu hakkında bilgiyi güçlendirmenin en önemli kaynağının sorular olduğunu bana öğretmiştir. O günden bu güne 10 seneden fazla olmuş ve ben bu süre içerisinde bir konuyu daha iyi anlayabilmek ve daha fazlasını öğrenebilmek için hep soru sormuşumdur.

[quote_box_right]Soru sormak bir konuda bilgi aldıktan sonra o bilgiyi kavramanızı ve kolay kolay unutmamanızı da sağlar. Çünkü soru sorarak dışarıdaki dinleyici konumundan sıyrılıverir ve konunun tam da içerisine girersiniz. Bu daha fazla beyin aktivitesi ve daha fazla farkındalık demektir.[/quote_box_right]

Bu yüzden eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız sadece davranışlarınızı, hislerinizi ve düşüncelerinizi dinlemeyi bırakıp kendinize sorular sormanız gereklidir. Bu belki de en az yaptığınız şeydir. Bu yüzden hayatınız her gün gerçekleştirdiğiniz büyük, küçük ve mikro alışkanlıklarınız ile otomatik pilota alınmışçasına ilerler. Hayatınıza daha fazla anlam ve ilerleme katacak bilgiden yoksun bir şekilde her gün kendini tekrarlar.
Aslında hayatınızın ilerlediğini görebilirsiniz. Öncelikle zaman ilerliyordur. Günler geçiyordur. Siz de yeni şeylere adım atıyorsunuzdur. Yeni bir iş, kazanılan bir başarı ya da alışkanlıklarınız dışarısına çıkabildiğiniz herhangi bir adım. Fakat bu adımı atmanızın size kazandırdıklarını yeterince analiz ediyor musunuz? İşte soru sormanın gücü burada devreye giriyor. Eğer burada kendinize zaman ayırabilirseniz kendinize ve yaptıklarınıza karşı farkındalığınız artacaktır.

Aşağıda kendinize sorabileceğiniz 25 adet soruyu paylaşıyorum. Bu 25 soruyu kendinize sorduğunuzda alacağınız cevaplarla hayatınıza yeni değerler katabilir, isteklerinizin ve düşüncelerinizin aslında tam olarak ne olduğunu daha iyi anlayabilir ve kendinizi bir adım, beş adım, on adım daha ileriye taşıyabilirsiniz. Ne kadar ileri gideceğiniz sorulara ne kadar önem vereceğinize ve onları cevaplamak için harcayacağınız zamana bağlıdır.Cevap Verilmesi Cesaret İsteyen Sorular

Hayatında yapmadığın için pişman olacağın şeyler neler?
Hayatta nelere minnettarsın?
En büyük korkun ne?
En büyük hayalin ne?
Kendine gerçekten ne kadar zaman ayırıyorsun?
Son bir sene içerisinde kendine hangi değerleri kattın?
Kaybetmek istemeyeceğin en önemli özelliğin ne? Neden?
Hayatta neyden vazgeçebilirsin? Neden?
Hayır demek isterken evet dediğin en son an ne zamandı? Neden hayır demedin?
Çevrendeki insanlar senin hakkında gerçekten ne düşünüyordur?
En son ne zaman karnına ağrılar girecek kadar güldün? Bu sırada yanında kimler vardı?
Kimleri kendine örnek alıyorsun? Neden?
Para senin için ne kadar önemli?
En son ne zaman eleştirildin?
Bu eleştiriden kendine nasıl pozitif bir fayda sağladın?
Seni hiç tanımayan birisine kendini nasıl anlatırsın?
Eğer hayatının son haftasını yaşıyor olsan neler yapmak isterdin?
Mutlu musun?
Mutlu olmak için nelere ihtiyacın var?
Bu güne kadar kaç kez âşık oldun?
Sürekli erteleyip bir türlü yapmadığın şey ne?
Hayallerini gerçekleştirmenden seni alıkoyan şeyler neler?
En son ne zaman birisi sana teşekkür etti. Bunun için ne yapmıştın?
Ne sıklıkla özür diliyorsun?
Bu güne kadar kendine verdiğin ve tutmadığın sözler neler?

Sorulara cevap vermek zor olabilir, özellikle soruları kendinize sorduğunuz için. Fakat unutmayın bu soruların cevapları kesinlikle sizde. Onları öğrenmek ve hayatınızı pozitif yönde değiştirmek için bu sorularla yüzleşmelisiniz. Şimdi kendinize zaman ayırma zamanı.

VIAGökhan Gökalan
KAYNAKgokhangokalan.com
PAYLAŞ
Önceki İçerikBaşkasının Beynini Nasıl Okuruz?
Sonraki İçerikZihin Okumak İsteyenlere Üç Etkili Teknik
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir