12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın

  Okula başlama yaşı gittikçe azalıyor, öz güvene ihtiyaçları da artıyor. İşte çocuğunuza 12 adımda özgüven aşılamanın yolları.

  Uzmanlar, okula başlama yaşının gittikçe azaldığını, aileler açısından başarısızlıkların olumlu karşılanmadığını, dolayısıyla çocukların bu tempoya ayak uydurabilmesi için güçlü sinirlere, kalıcı bir öz güvene ihtiyaçları olduğunu vurguluyor.

  Öz güvenin çocukta, ait olma hissi, kendi bildiğine inanma, takdir edildiğini görme gibi duyumlarla başladığını, gelecekte ise bir hayat öpücüğü kadar önem taşıdığının altını çiziyor. Güçlü bir öz farkındalık ve öz güvenin temel yapı taşlarının ise aile içinde yerleştiğini belirtiyor.

  ÖZ GÜVEN NASIL GELİŞİYOR?

  Öğrenme Terapisti Psikolog İnci Özkoray; çocuğun ilk derin ilişkisini anne ve baba ile kurduğunu, ilk muhatabı olan bu kişilerle sorunlar yaşadığında, bocaladığında zorlandığını vurguluyor. Ailenin sorunlara yaklaşım biçimleri çocuk için çok önemli bir rol model oluyor. Çevresindeki olaylara nasıl yaklaşması gerektiğini, çatışma ve zorluklarla nasıl ustaca baş edebileceğini işte bu rol model belirliyor. Çocuk ancak ailesinin desteği ile yüksek bir öz güvene sahip olma şansını yakalayabiliyor.özgüven ve çocuk -  zg ven ve  ocuk - 12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın - C3 B6zg C3 BCven ve C3 A7ocuk - 12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın

  12 ADIMDA ÖZ GÜVEN

  1. Çocuğunuzu şartsız sevin.

   

  2. Ona güvenin. Sorumluluk alıp başarı hissini yakalamasına yardımcı olun.

  3. Çocuğunuzun anlattıklarını dikkatli ve kesintisiz dinleyebilmek için zaman ayırın ve onu göz teması kurarak dinleyin.

  4. Bazı kuralları koymanız gerekecektir. Uyarılarınızı tekrar etmekten kaçınmayın. Kararlı ve açık bir şekilde uyarın ve kendisinin doğru davranacağına güvendiğinizi hissettirin.

  5. Çocuğunuzun değişik yemekleri denemek, yeni bir arkadaş edinmek, bisiklete binmek gibi yeni deneyimlerde bulunmasını destekleyin.

  6. Risk almaya başlayınca tabii ki yanlışlar da eşlik edecektir. Bunlar onun öz güveni için değerli yaşantılardır. Yanlışlarını bağışlamanız çocuğunuzun kendi hataları ile daha kolay baş edebilmesini sağlayacaktır.özgüvenli çocuklar -  zg venli  ocuklar - 12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın - C3 B6zg C3 BCvenli C3 A7ocuklar - 12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın7. Her çocuk cesaret bekliyor. Onun iyi başardığı şeyleri övmeniz ve bunu onun duyması yeterli olacaktır.

  8. “Neden kız kardeşin gibi uslu olamıyorsun?”, “Neden Ali gibi çalışmıyorsun?” gibi örnekler çocuğunuza başarısız olduğu şeyleri hatırlatacak, utanç duyma, kıskanma gibi olumsuz hislerle kendi öz değerlerini indirgemesine sebep olacaktır.

  9. Her şeyi beğenmeyin, kabullenmeyin ve seçici olunuz

   

  10. Hislerinizi gösterin, gizlemeye çalışmayın. Kızmak, kavga etmek, üzülmek ve sevinmek her ailede olabilecek ruh halleridir ve normaldir. Sakinleştiğinizde ve neşeniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bu ruh hallerini aynen hissedecektir. Bu da öz güveni güçlendiren bir örnektir.

  11. Çocuğunuz kendisini başkaları ya da kardeşi ile kıyasladığı zaman ona yakınlık gösterin ve artı özelliklerini övün.

  12. Cesaret vermek ilerlemeyi takdir etmektir, sadece başarıyı değil. Övgü ile cesaretlendirmek arasında fark vardır. Birincisi yapılan işi ödüllendirirken diğeri kişiyi ödüllendirir.

  KaynakHürriyet
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - 12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Yoga, Sağlık ve Stres Üzerine

  Sürekli bir yerlerde duyar, okuruz. Yoga sağlığa yararlı, yoga şöyle iyi,...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - 12 Adımda Çocuğunuzun Özgüveni Artsın

  İletişimde kalın!

  75,851BeğenenlerBeğen
  187,814TakipçilerTakip Et
  234TakipçilerTakip Et
  2,378TakipçilerTakip Et