Çocuğunuza Demokratik, Tutarlı ve Kararlı Davranın

0
91

Anne ve babaların çocuk yetiştirirken mutlaka, demokratik, tutarlı ve kararlı olmaları gerekiyor.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bilgin, anne ve babaların çocuk yetiştirirken mutlaka, demokratik, tutarlı ve kararlı olmaları gerektiğini söyledi.

 Çocuğun ne zaman uyuyacağının, ne zaman yemek yiyeceğinin mutlaka belirli olması gerektiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Bilgin, “Çocuk bir konu hakkında ne düşündüğünüzü bilmelidir. Çocuğun hayatı belirgin olmalıdır. Çocuğunuza tutarlı ve kararlı biçimde yaklaşmazsanız, çocuk kararsızlıklar yaşar” dedi.

Bir çocuğun yetişmesinde etkili ve görevli olan anne, baba, teyze, bakıcı gibi kişilerin çok önemli olduklarını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Bilgin, “Çocuk bu dünyaya geldiğinde kafası boştur, bir algısı yoktur. Bir konuda kendisine farklı farklı şeyler söylenen çocuk ne yapacağını şaşırır ve yalpalamaya başlar” diye konuştu.

Çocuk hayatının statik olduğunu ve çok fazla değişikliğin sorun yaratacağını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Bilgin, bu nedenle çocuk yetiştirirken bir model belirlenmesini istedi. Çocuğun yemek yeme ve uyuma saatinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bilgin, “Ne zaman yatıracağınız, ne yedireceğiniz size kalmış ama mutlaka bir model oluşturun. Kararı demokratik biçimde ebeveynler birlikte alsın” önerisinde bulundu.

’ALINAN KARARLAR UYGULANMALI’

Çocukla ilgili alınan kararlarda, tutarlı ve kararlı olunmasının önemini anlatan Yrd. Doç. Dr. Bilgin, şöyle konuştu:

“Belirlenen yetiştirme modeli hakkında anne ayrı, baba ayrı, teyze ayrı, bakıcı ayrı konuşmayacak. Çocuk yetiştirmeyle ilgili bir karar alınacak ve o uygulanacak. Bir şeye ’evet’ denilmişse, herkes ’evet’ diyecek. Mesela çocuğa, ’Şu saatten sonra televizyon izlenmeyecek’ denilecek ve o yapılacak. Kimse bu konuda farklı farklı konuşmayacak. Tutarlı olduktan sonra kararlılığınızı da sürdüreceksiniz.

Bugün ’yanlış’ dediğinize yarın ’doğru’ dememelisiniz. Bunların aksinin yapılması durumunda çocuğun arkadaşlarıyla ilişkileri bozulur, tutarsız bir yaşama sürüklenir. Yaşam algısı bozulur. Kendini tanımlayamaz. Dünyada neler yapacağına karar verme konusunda sıkıntı yaşar. Çocuğun kişiliğinin oluşumunda, bugün yapılan herşeyin yarın karşınıza çıkacağını unutmayın.”

e-psikiyatri

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğunuzla Arkadaş Olmanın Yolları
Sonraki İçerikAkran zorbalığı depresyona yol Açıyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir