Çocukla konuşmanın İNCELİKLERİ

0
237

Çocukların konuşmasında ve kelime hazinelerinin zenginleşmesinde en büyük rolü ana-baba ve çevre oynuyor. Çocuğunuzun daha kolay anlaması ve konuşması için onunla yavaş ve anlayacağı şekilde cümleler kurarak konuşun.

Ailelerin en çok sevindiği ve unutamadığı anlardan birisi çocuklarının ilk söylediği kelimelerdir ama birçok ana-babanın sandığı gibi çocuğun erken veya geç konuşması onun ze­kâsını göstermez. Bu tamamen çocuğun yapısı ve çevresiyle ilgilidir. Çocuk psikolojisi uzmanı Prof. Larry Ferson tarafından 2 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre 12 aylık çocuklar ortalama 0 ile 50 arası kelime konuşurlarken, 24 aylık çocukların bildiği kelime sayısı SO ile 600 arasında. Araştırmalar çocukların kelime hazinelerinin zenginleştirmesinden en büyük rolü ana-babanın bilinçli yaklaşımı ve çevrenin oluşturduğunu gösteriyor. “Eğer bütün gün çocuğu televizyonun önüne bırakır, onunla yeterince konuşmazsanız çocuğunuzun konuşması elbette gecikecektir” diyor Profesör Farley.

Çocukla konuşma yetişkinin sorumluluğu

Çocukların konuşmasında ve kelime hazinelerinin zenginleştirilmesinde en büyük sebep ailesi. Çocuğunuz bir kelimeyi yanlış söylediğinde, mesela şeftali yerine elma dediğinde kibarca onu “Elmayı istiyorsun!” şeklinde düzeltin. “Bu şeftali değil, elma!” gibi emrivaki konuşmayın. Yavaş konuşun ve onun anlayacağı şekilde cümleler kurun. Birçok aile çok hızlı ve karışık konuşur. Bu, çocuğun anlamasını zorlaştıracaktır. Unutmayın: Dil öğrenilirken önce anlama gerçekleşir, onun ardından konuşma gelir.

Çocukla konuşma sırasında hayal gücü önemli

Çocuğunuzla onun hayal gücünü çalıştıracak ve konuşmaya teşvik edecek oyunlar oynayın. TV seyretmesine sınır getirin. TV başında geçirilen zaman günde 1-2 saatten az olmalı. Çünkü çocuk TV seyrederken hayal gücünü çalıştıramayacaktır. Çocuğunuz bütün bunlara rağmen konuşamıyorsa paniğe kapılmayın. Eğer sizi duyuyor ve konuştuğunuzu anlıyorsa problem yok demektir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKekemelik Konusunda Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikBaşarılı İnsanlar ve Onları Başarılı Yapan Alışkanlıkları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir