Çocukla konuşmanın İNCELİKLERİ

0

Çocukların konuşmasında ve kelime hazinelerinin zenginleşmesinde en büyük rolü ana-baba ve çevre oynuyor. Çocuğunuzun daha kolay anlaması ve konuşması için onunla yavaş ve anlayacağı şekilde cümleler kurarak konuşun.

Ailelerin en çok sevindiği ve unutamadığı anlardan birisi çocuklarının ilk söylediği kelimelerdir ama birçok ana-babanın sandığı gibi çocuğun erken veya geç konuşması onun ze­kâsını göstermez. Bu tamamen çocuğun yapısı ve çevresiyle ilgilidir. Çocuk psikolojisi uzmanı Prof. Larry Ferson tarafından 2 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre 12 aylık çocuklar ortalama 0 ile 50 arası kelime konuşurlarken, 24 aylık çocukların bildiği kelime sayısı SO ile 600 arasında. Araştırmalar çocukların kelime hazinelerinin zenginleştirmesinden en büyük rolü ana-babanın bilinçli yaklaşımı ve çevrenin oluşturduğunu gösteriyor. “Eğer bütün gün çocuğu televizyonun önüne bırakır, onunla yeterince konuşmazsanız çocuğunuzun konuşması elbette gecikecektir” diyor Profesör Farley.

Çocukla konuşma yetişkinin sorumluluğu

Çocukların konuşmasında ve kelime hazinelerinin zenginleştirilmesinde en büyük sebep ailesi. Çocuğunuz bir kelimeyi yanlış söylediğinde, mesela şeftali yerine elma dediğinde kibarca onu “Elmayı istiyorsun!” şeklinde düzeltin. “Bu şeftali değil, elma!” gibi emrivaki konuşmayın. Yavaş konuşun ve onun anlayacağı şekilde cümleler kurun. Birçok aile çok hızlı ve karışık konuşur. Bu, çocuğun anlamasını zorlaştıracaktır. Unutmayın: Dil öğrenilirken önce anlama gerçekleşir, onun ardından konuşma gelir.

Çocukla konuşma sırasında hayal gücü önemli

Çocuğunuzla onun hayal gücünü çalıştıracak ve konuşmaya teşvik edecek oyunlar oynayın. TV seyretmesine sınır getirin. TV başında geçirilen zaman günde 1-2 saatten az olmalı. Çünkü çocuk TV seyrederken hayal gücünü çalıştıramayacaktır. Çocuğunuz bütün bunlara rağmen konuşamıyorsa paniğe kapılmayın. Eğer sizi duyuyor ve konuştuğunuzu anlıyorsa problem yok demektir.

İlgini Çekebilir:   İşte sınav kazandıran altın öğütler