Çocuklar ‘ebeveynlerinden yavaş koşuyor’

0
107

Dünya çapında yapılan bir araştırma, günümüz çocuklarının ebeveynlerinin çocukluk döneminde olduğu kadar hızlı koşamadıklarını ortaya koydu.

Uzmanlar, Amerikan Kalp Derneği’nin yıllık toplantısına sunulan verilerin, çocukların formunda düşüşe işaret ettiğini belirtiyor.

Araştırmacılar 28 ülkedeki 25 milyon çocuk üzerinde yaptıkları incelemede 46 yıl geriye gittiler.

Veriler bugün ortalama bir çocuğun bir mil (yaklaşık 1,6 kilometre) mesafeyi 30 yıl önceki çocuklardan 90 saniye daha yavaş koştuğunu gösterdi.
Obezite sorunu

Araştırmaya göre, belli bir sürede çocukların ne kadar koştuğunun ölçüsü olarak kabul edilen kardiovasküler dayanıklılık bütün ülkelerde her on yılda %5 oranında düşüş gösterdi.

9-17 yaş arası kız ve erkeklerde kaydedilen bu düşüşün obezite ile bağlantılı olduğu ve bazı ülkelerde daha büyük bir sorun teşkil ettiği ifade ediliyor.

Araştırmaya başkanlık eden Güney Avustralya Üniversitesi’nden Dr Grant Tomkinson, “koşma performansındaki düşüşün %30 ila %60’ı vücuttaki yağ kütlesinin artmasıyla açıklanabilir.” diyor.

Daha çok Batılı ülkeleri etkileyen sorun Asya’da da Güney Kore, Çin ve Hong Kong gibi ülkelerde etkisini hissettiriyor.

Fiziksel aktivitenin önemi

Çocukların spor yapmaya teşvik edilmesinin önemini vurgulayan Dr Tomkinson, aksi takdirde bu sorunun kamu sağlığı açısından vahim sonuçlar doğuracağını ifade etti.
Tomkinson, bugün genel olarak formda olmayan çocukların, ileri yaşlarda kalp hastalıklarına yakalanma olasılığının yüksek olduğunu vurguluyor.

Uzmanlar, çocukların ve gençlerin sağlıklı kalmak için günde en az bir saat yürüme, koşma, bisiklete binme gibi fiziksel aktivitede bulunması gerektiğini belirtiyor.
Amerikan Kalp Derneği’nden Prof Michael Gwitz aktivite türünün önemli olduğunu, kalp ve damar sağlığı açısından süreklilik arzeden, dinamik ve terletici bir etkinlik olması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: bbc

PAYLAŞ
Önceki İçerikEn iyi öğrenci kenti yine Paris!
Sonraki İçerikFotoğraflarda Güzel Görünmenin 10 Kuralı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir