Çocuklar şiddeti nereden öğreniyor? Çocuklar doğuştan şiddet eğilimi ile mi dünyaya geliyor? Alberd Bandura 1960’ların başında yaptığı bobo bebek deneyi videosu burada.

“Alberd Bandura 1960’ların başında, Davranışcılığın bir versiyonunu geliştirdi; buna önce Sosyal Davranışçılık, sonra da Sosyal Bilişsel Teori adı verildi. Bu teoriye göre davranışın, ortaya çıkabilmesi için ille de doğrudan pekiştirilmesi gerekmez. Başkaları yalnızca gözlemleyerek ve başkalarının yaptıklarının sonuçlarını görerek de öğrenmek mümkündür. Bu ikinci elden öğrenmeye, dolaylı öğrenme ya da Gözlem yoluyla öğrenme adı verilir.

Bandura 1963’de yaptığı çok basit bir deneyde iki grup çocuk kullandı. Deney grubundaki çocuklar, oyuncaklarla dolu bir odaya giren ve Bobo adındaki şişme bir oyuncak bebeğe şiddetle kötü davranan bir erişkini izlediler. Kontrol grubundaki çocuklar ise, bu bebekle güzel güzel oynayan bir erişkini izlediler. Daha sonra, çocuklar teker teker oyun odasına yalnız başlarına bırakıldı ve filme kaydedildi.

Doğrudan hiçbir teşvikte bulunulmadığı halde, Deney Grubu, Kontrol Grubundan anlamlı düzeyde daha saldırgan davranışlarda bulundu. Buradan belirli bir pekiştirici olmadan dahi, çocukların bir modelin davranışını kendilerinden taklit ettikleri sonucuna varmak mümkündür.”

Aslında bu deney, çocukların şiddeti belirli bir şekilde taklit ettiklerini kanıtlayan ilk deneydir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMüşteri Psikolojisi ve 3 Tüketici Davranışı
Sonraki İçerikKarnemde Zayıf Olmasın Diyen Çocuğa 33 Taktik
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir