Çocuklara Cinsel Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1

Çocuklar gelişim dönemlerinde yaşlarına bağlı olarak zaman zaman cinsellikle ilgili konuları merak edebilir sorular sorabilir. Bu durumda anne babalar nelere dikkat etmeli?

Cinsel eğitim bebeğin anne karnında cinsiyetinin belirlenmesiyle başlıyor. Kız ise pembe erkek ise mavi eşyalarla dizayn edilen oda bile çocuğunuzun ileride ki cinsel kimliğini belirmede rol sahibi oluyor. Çocuklar 2 yaşına geldiklerinde karşısındaki kişinin erkek mi kız mı olduğunu ayırt edebiliyor. 2,5-3 yaş arası ise cinsel kimliklerini farkına varmaya başlıyorlar. Ve bununla ilgili merak başlıyor ve tabi bununla birlikte cevaplamakta zorlanılan cinsel sorular da başlıyor.

• Öncelikle çocuğunuzun cinsellikle ilgili sorular sorması kesinlikle çok doğru bir gelişim sürecidir. Çocuğunuz soru sormuyorsa dikkat dağınıklığı, yetersiz ilgi ya da sorduğu sorulara cevap alamayacağının endişesini yaşıyor olabilir. Size cinsellikle ilgili soru sorabilmesi için çocuğunuza kapılarınızı açık tutmaya özen gösterin.Çocuklara Cinsel Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler Çocuk Psikolojisi Featured Psikoloji  çocuklarda cinsellik çocuklarda cinsel eğitim cinsel eğitim

[quote_box_center]• Konuyla ilgili konuşmak için çocuğunuzun soru sormasını bekleyin. Normal bir süreç yaşayan her çocuk mutlaka bu soruları bir gün soracaktır, doğru cevaplar vermeniz çok önemli. Bu yüzden en iyisi önceden hazırlıklı olmak.[/quote_box_center]

Cinsellik içeren bir soruyla karşı karşıya kaldığınızda aşırı tepkiler vermeyin. ‘’Sus ayıp’’ , ‘’Bu konular konuşulmaz’’ gibi cümlelerle çocuğunuzu korkutmayın, soru sormasını engellemeyin, cinselliğin kötü bir şey olduğunu düşünmesini sağlamayın. Aksine iletişime ‘’Senin yaşında olan bütün çocuklar bu koyu merak eder, istediğin tüm soruları bana sorabilirsin.’’ cümlesiyle başlamanız, çocuğunuzun sorularını rahatça sorabilmesine yardımcı olacaktır.

• Cinsel organlara lakaplar takmayın. Erkeklerin cinsel organını penis kızların cinsel organını vajina olarak öğretmeniz en doğrusu olacaktır.

[quote_box_right]• Ağzımız yemek yemeğe, ayaklarımız yürümeye cinsel organımız ise çişimizi yapmaya yarar. Bunları anlatırsanız çocuğunuzun kafasında, farkına vardığı fakat tam olarak anlamlandıramadığı organı netleşmeye başlayacaktır.[/quote_box_right]

İlgini Çekebilir:   Bilimsel Açıklama: Yarım Kalan Aşklar Neden Unutulmaz?

• ‘’Ben nasıl oldum?’’ sorusu karşısında çok fazla detaylandırmadan fakat yine de geçiştirmeden ve olağandan daha farklı hale getirmeden anlatın. Bir kadınla erkek birbirlerini çok sevmişler, ben ve baban gibi. Sonra birlikte uyumak istemişler ve evlenmişler. Mutlu evliliklerinden bir çocukları olsun istemişler bu kez de birbirlerine sevgi ile dokunmuşlar ve bir bebekleri olmuş. Gibi konuyu hikayeleştirerek anlatmanız size yardımcı olabilir.

• Çocuk kalabalık içinde size bu soruları sorarsa cinselliğin özel olduğunu bunu evde konuşacağınızı belirtin ve eve dönünce konuyu siz açın.Çocuklara Cinsel Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler Çocuk Psikolojisi Featured Psikoloji  çocuklarda cinsellik çocuklarda cinsel eğitim cinsel eğitim

• Çocuğunuz soru sorduğunda ‘’Annene sor’’ veya ‘’Babana sor’’ diyerek geri çevirmeyin elinizden geldiği kadar sorularını yanıtlamaya çalışın. Zaten bu sorular uzunca bir süre belirli aralıklarla tekrarlanacaktır.

[pull_quote_center]• Çocuğunuzla konuşurken onun boy hizasına gelin ve göz teması kurun. Normal kurduğunuz iletişimde beden diliniz nasıl ise bu konuda da öyle olsun. Çünkü çocuğunuz sizi çok iyi gözlemlediği için bir terslik olduğunu anlayacaktır.[/pull_quote_center]

• Televizyonda bir sevişme sahnesi gören çocuk ne yaptıklarını sorabilir. Birbirlerine sarılıp, kucaklamak istediklerini söyleyebilirsiniz.

• Bebeğin anne karnından nasıl çıktığını merak edebilirler. Bebeklerin anne karnından çıkabilmeleri için bir delik olduğunu, bebek içeride yeteri kadar büyüyünce hastaneye gidildiğini ve doktorların çıkarttığını söyleyebilirsiniz.

• Doğru cinsel eğitimle bilgilenen çocuk yaşı ilerlediğinde artık cinselliğe dair fikir sahibi olmuş olacaktır. Ve size cinsel ilişkiyi sorması an meselesidir. Bu soruyu geçiştirmeyin, çocuğun yaşına uygun olarak düzgün bir şekilde anlatma yolunu seçmeye çalışın.

• Çocuğunuzun bulunduğu ortamda duymadığından emin olsanız dahi, cinsel ilişkiden, cinsel ağrılarınızdan, doğumda yaşadığınız acı ve sorunlardan bahsetmeyin. Çünkü çocuğunuz bunları siz farkında olmadan kayda alacaktır.