Çocuklara kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz?

0
153

Kitaplar dünyaya açılan pencereleridir bizlerin. Onlarla yaşar, onlarla öğreniriz. Onların söylediklerini dinler, onların dediklerini yaparız. Bizler gibi çocuklarımız da kitaplarla öğrenir dünyayı. Peki, çocuklarımız için yararlı kitaplar nasıl olmalı?

Onlara kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1-Çocuk kitaplarının isimleri olumlu anlamda mesaj veren isimler olmalıdır. Pasaklı ?, uzunkulak ?, vb. gibi lakap kurmayı, alay etmeyi pekiştiren isimler olmamalıdır.

2-Kitapların dilleri çocukların gelişim seviyesine uygun, sade, anlaşılır olmalıdır. Çocuklara belli kavramları öğretmeyi amaçlayan şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Küçük yaştaki çocuklar için cümleler basit cümle şeklinde olmalı, bileşik ve devrik cümleler olmamalıdır.

3-Olumlu mesaj veren temalar seçilmelidir. Konu olumlu davranışı pekiştirecek şekilde planlanmalıdır, olumsuz davranışı cezalandıracak şekilde değil.

4-Kitapların resimleri onları korkutucu ve endişelendirici resimler olmamalı. Sevimli, yuvarlak hatlarla çizilmiş, konuyu özetleyen, olumlu mesaj veren resimler tercih edilmelidir.

5-Kitaplar çocukların olumlu özdeşim kurabileceği, kendi yaşantılarından izler bulabileceği kitaplar olmalıdır.

6-Kitapların kapakları kalın, sayfaları birinci kalite hamurdan ve mat olmalıdır. Kullanılan harflerin puntosu çocukların gelişim seviyesine uygun olmalıdır. Kitaptaki paragraflar okulöncesinde 3-4 cümleden oluşmalı, ileri sınıflar için ise seviyelerine uygun olarak ayarlanmalıdır.

SABRİ DAŞO

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Kaynak: aktuelegitim.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikYardım Etmenin Güzelliği / Ağlayacaksınız
Sonraki İçerikYalan Mı Söylüyor Acaba?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir