Çöpten Senfoni Orkestrası çıktı

0
Maddi imkansızlıklar içinde okuyan Samsun’un Asarcık ilçesindeki öğrenciler tencere kapağı, un eleği ve kavanozdan vurmalı çalgılar yaptı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği yarışmada dereceye giren öğrencilere şimdi konser teklifleri geliyor.

Yoğurt kovası, su şişesi, kavanoz, un eleği ve tencere kapağı… İlk bakışta hepsi çöpe gidecek malzemeler gibi görünse de aslında onlar bir orkestranın enstrümanları. Nasıl mı? Samsun’un Asarcık ilçesine bağlı dağ köylerinde yaşayan ve taşımalı sistemle Kılavuzlu Şehit Niyazi Kaya İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören çocuklar, annelerinin çöpe atmaya hazırlandığı malzemelerden davul, darbuka ve zil yapmış. Vurmalı Çalgılar Korosu kuran öğrenciler bununla da yetinmeyip el yapımı müzik aletleriyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ülke genelinde düzenlediği ‘6. Vurmalı Çalgılar Festivali’ kapsamında düzenlenen yarışmaya başvurmuşlar. 2 bin kişinin katıldığı ve her türlü donanıma sahip okulların yer aldığı yarışmada dereceye giren Samsunlu çocuklar yüzlerini güldürecek bir de ödül kazanmışlar. Artık her türlü enstrümanın olduğu bir müzik odaları var. Koroya şimdi ildeki tüm etkinlik ve temel atma törenlerine katılmaları için teklif yağıyor.

Yarışmaya katılma fikri okul müdürü Adem İnci’nin fikriymiş. Koronun önündeki en büyük engel ise müzik aletlerinin pahalılığı olmuş. Sponsor bulamayan öğrenciler televizyonda izledikleri bir reklam filminden esinlenerek evlerinde kullandıkları malzemelerden müzik aletleri yapmış. ‘Asarcık Ritmi’ adını verdikleri bir de şarkı besteleyen öğrenciler yarışmaya katılmaya karar vermiş. Su ile dolu kavanozlardan kaşık yardımı ile mükemmel bir melodik ses çıkaran 7. sınıf öğrencisi Mehmet Kırımlı, “İlk başlarda yapabileceğimize pek fazla inanamıyorduk. Ama kavanozlardan güzel sesler çıkarmaya başlayınca güvenimiz geldi.” diyor. Öğrencilerin elde ettiği başarıyla ilçe halkı ve veliler olarak gururlandıklarını söyleyen öğrenci velilerinden Fehmi Korun, “Öğretmenlerimiz onların başarılı olması için çok mücadele etti. Elde edilen başarı burada akıllara gelmeyecek bir şeydi. Bugünleri göremeyeceğiz diyorduk ama başardık.” diye konuşuyor.

Kaynak: Zaman / Muzaffer Altunay

İlgini Çekebilir:   Fasulyeden felsefe çıkardı