Çöpten Senfoni Orkestrası çıktı

0
141
Maddi imkansızlıklar içinde okuyan Samsun’un Asarcık ilçesindeki öğrenciler tencere kapağı, un eleği ve kavanozdan vurmalı çalgılar yaptı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği yarışmada dereceye giren öğrencilere şimdi konser teklifleri geliyor.

Yoğurt kovası, su şişesi, kavanoz, un eleği ve tencere kapağı… İlk bakışta hepsi çöpe gidecek malzemeler gibi görünse de aslında onlar bir orkestranın enstrümanları. Nasıl mı? Samsun’un Asarcık ilçesine bağlı dağ köylerinde yaşayan ve taşımalı sistemle Kılavuzlu Şehit Niyazi Kaya İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören çocuklar, annelerinin çöpe atmaya hazırlandığı malzemelerden davul, darbuka ve zil yapmış. Vurmalı Çalgılar Korosu kuran öğrenciler bununla da yetinmeyip el yapımı müzik aletleriyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ülke genelinde düzenlediği ‘6. Vurmalı Çalgılar Festivali’ kapsamında düzenlenen yarışmaya başvurmuşlar. 2 bin kişinin katıldığı ve her türlü donanıma sahip okulların yer aldığı yarışmada dereceye giren Samsunlu çocuklar yüzlerini güldürecek bir de ödül kazanmışlar. Artık her türlü enstrümanın olduğu bir müzik odaları var. Koroya şimdi ildeki tüm etkinlik ve temel atma törenlerine katılmaları için teklif yağıyor.

Yarışmaya katılma fikri okul müdürü Adem İnci’nin fikriymiş. Koronun önündeki en büyük engel ise müzik aletlerinin pahalılığı olmuş. Sponsor bulamayan öğrenciler televizyonda izledikleri bir reklam filminden esinlenerek evlerinde kullandıkları malzemelerden müzik aletleri yapmış. ‘Asarcık Ritmi’ adını verdikleri bir de şarkı besteleyen öğrenciler yarışmaya katılmaya karar vermiş. Su ile dolu kavanozlardan kaşık yardımı ile mükemmel bir melodik ses çıkaran 7. sınıf öğrencisi Mehmet Kırımlı, “İlk başlarda yapabileceğimize pek fazla inanamıyorduk. Ama kavanozlardan güzel sesler çıkarmaya başlayınca güvenimiz geldi.” diyor. Öğrencilerin elde ettiği başarıyla ilçe halkı ve veliler olarak gururlandıklarını söyleyen öğrenci velilerinden Fehmi Korun, “Öğretmenlerimiz onların başarılı olması için çok mücadele etti. Elde edilen başarı burada akıllara gelmeyecek bir şeydi. Bugünleri göremeyeceğiz diyorduk ama başardık.” diye konuşuyor.

Kaynak: Zaman / Muzaffer Altunay

PAYLAŞ
Önceki İçerikVideo: Çocuklar ve Dürtüleri
Sonraki İçerikDikkat eksikliği günlük yaşamı nasıl etkiliyor?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir