Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler

0

Alışveriş merkezlerinin daha fazla para harcamanız için uyguladığı SÜPERMARKET PSİKOLOJİSİ taktikleri

Büyük alışveriş merkezleri ve marketler mağazalarının tasarımı ve vitrin düzenleri ile sizin cebinizdeki paraları kasalarına koymak için farkında olmadığını taktikler uyguluyorlar. Nasıl mı?

Alışverişe çıktığımızda sadece temel gıda ürünlerini almaya karar veriyoruz. Markete gittiğimizde ise sepetimizde almayı hiç düşünmediğimiz ürünler ile doldurup evin yolunu tutuyoruz. Neden mi böyle oluyor? Çünkü süpermarketlerin akıllı tasarımları sayesinde süpermarket psikolojisi bizleri etkisi altın alıyor.

1. Süpermarkette en pahalı ürünleri raflarda göz hizasına olan bölümlere dizilir. Böylece pahalı ürünler daha fazla satılır.

Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları

Süparmarketlerde ucuz ürünlere alt raflarda yer verilir. Ayrıca ucuz ürünler solda pahalı ürünlar ise sağda yer alır. Çünkü insanlar ürünleri incelerken sağdan dola doğru ve önce göz hizasındaki ürünlere bakar.

2. Özel tekliflere dikkat edin. Bu teklifler beyninize müdahale ederek sizin o ürünü almanız için düzenlenmektedir.

Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları    Yapılan bir araştırmada aynı ürünlerden birisinin üzerine özel teklif, indirim gibi ibareler koyuldu. Fiyatı ise değiştirilmedi. Üzerinde teklif bulunan ürünün daha fazla satıldığı görüldü.

3. Süpermarketler yavaş yavaş yürümek için tasarlanmıştır. Çünkü markette ne kadar fazla zaman geçirirseniz o kadar fazla alışveriş yaparsınız.

Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları    Süpermarket Psikolojisi uzmanları ürünleri market içerisinde öyle bir dizayn etmektedir ki sizler orada daha fazla zaman geçirirsiniz. Temel ihtiyaç ürünlerinin hepsini bir yere koyarak daha kısa sürede alışverişinizi bitirmenizi engellemek için en gerekli ürünler arasında en az 10 adımlık bir mesafe planlanmaktadır. Örneğin süt, peynir gibi ürünler mağazanın en sonuna konarak mağaza içinde müşterinin daha fazla kalması sağlanmış olur.

4. Birbiriyle ilgili olan ürünler raflarda yan yana konur.

Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları    Bazı süpermarketler birbirini çağrıştıran ürünleri yan yana koyarak bir ürünü alanın diğer ürünü de almasını sağlamayı amaçlar. Örneğin; markete çocuk bezi almak için giden bir müşteri onun yanındaki ıslak mendili, sağındaki bebek oyuncağını da alma ihtiyacı hissedebilir. Veya Bitter çikolata alacakken canınız sütlü, bademli çikolatada istesin diye raflarda bu ürünler birbirine yakındır.

5. Bir Sebepten dolayı alış veriş listelerine sadık kalınmıyor.

Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları    Daha yoğun ve daha dolu olan süpermarketlerde özel teklifler, renkli ürünler, müzikleri koridorların genişliği, havalandırmanın düzenli olması evde hazırlanan alışveriş listesine olan dikkati direk alışverişe yönlendirerek listeyi unutmamızı sağlar. Bu yüzden bakkaldan daha az ürün alırken süpermarketten daha çok ürün alırız.

İlgini Çekebilir:   Bebeklerde Depresyon Yaşıyor

6. Büyük süpermarketlerin logolarının çizgileri, renkleri ve tasarımları daha çok alışveriş için tasarlanır.Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları

7. Hiç merak ettiniz mi; Neden alışveriş arabaları haddinden büyüktür diye? Tabiî ki onların içine daha fazla ürün alarak doldurmanız için. Boş olması yada aldığınız ürünlerin psikolojik olarak aza görünmesi sizi alışverişe itecektir.

Daha Fazla Para Harcamanız İçin Market Taktikler Psikoloji Psikoloji Yazıları    İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre süpermarketlerde bulunan arabaların boyutu bir hafta boyunca evde tüketilen ürünlerden daha fazlasını alabilecek büyüklüktedir.

İşte size bir video. Alışveriş sırasında beyninizin ön camı olan gözün hareketleri ve alışverişteki durumu.

http://youtu.be/cDGwxu75zsE

Alıntı yapılacaksa 🙂 www.kisiselbasari.com şeklinde kaynak gösterilmesi zorunludur.