Dan Brown Kimdir?

0
232

3854_dan_brown-300x38722 Haziran 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelen ünlü yazar Dan Brown, Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olmuştur. Annesi ilahiyat müzisyeni, babası ise matematik profesörüdür.Öğrencilik hayatı bittikten sonra eğitim görmüş olduğu okullarda İngilizce öğretmenliği yapan ünlü yazar Dan Brown, 1996 yılında çıkardığı ve kendisini büyük üne kavuşturan ilk kitabı Digital Kale ile birlikte kısa süre içerisinde bütün dünyada adından söz ettirmiştir.

Yayımlanan ilk kitabının ardından Dan Brown, elektronik kitap listelerinde bir numaraya çıkmıştır. Bu kitabında yazar Ulusal Güvenlik ile sivil halk arasındaki ince ilişkiyi anlatmıştır. Yazarın ikinci kitabı olan “İhanet Noktası” adlı kitabının ilk basımı 2001 yılında gerçekleşmiştir. Yazar bu kitabında ahlak ve gizli teknolojiler hakkında konuları kaleme almış ve bütün dünyada büyük ses getirmiştir. Dan Brown’’un üçüncü kitabı ise “Melekler ve Şeytanlar”’dır. Bu kitabında da, Vatikan, Roma ve Cern Laboratuarlarında geçmektedir. Bilim ve din konularını işleyen gerilim türünde bir romandır. 2004 yılında yayımlanan dördüncü ve en çok ses getiren kitabı olan “Da Vinci Şifresi” ile ününe ün katmıştır. Bu kitabı yayımlandıktan sonra özellikle de Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük yankı uyandırdı ve büyük tartışmaları beraberinde getirdi.

Yazar 15 Eylül 2009 tarihinde yayımlanan beşinci romanında da, mason olan dedesinden etkilenerek “Kayıp Sembol” adlı kitabını kaleme almış ve bu kitabında masonluktan bahsetmiştir. Yazarın kaleme aldığı bütün kitapları büyük okuyucu kitlesine sahiptir. Yazarın kitaplarının basılmasını sabırsızlıkla bekleyen yüz binlerce kişi bulunmaktadır. Ayrıca Dan Brown’’un yazdığı kitapların bazıları beyaz perdeye aktarılmıştır. Beyaz perdeye aktarılan bu kitaplar sinema salonlarının dolmasına ve izleyici rekorları kırılmasına neden olmuştur. Yazarın kitaplarında bahsedilen şehirlerde turist akınına uğramakta ve bu şehirlere önemli maddi getiri sağlamaktadır.3854_dan-brown-cehennem-150x150

Dan Brown’un merakla beklenen ve bugünlerde piyasaya çıkan son kitabı olan “Cehennem’in bir kısmı” da İstanbul’da Ayasofya’da geçmektedir.Bütün kitaplarında olduğu gibi, takipçileri bu kitabını da sabırsızlıkla beklemiştirler. Dan Brown bu son kitabında okuyucularını; ‘şifreler, semboller ve gizli geçitlerden oluşan bambaşka bir dünyada yolculuğa çıkartacağı konusunda’  açıklamada bulunmuştur.

Yazar: Hikmet Akyol

PAYLAŞ
Önceki İçerikPasif-Agresif Kişilik Bozukluğu (PAK) Nedir?
Sonraki İçerikZeki Olmak Dikkati Güçlendiriyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir