Davranışları Değiştirmenin Aşamaları

0
401

Lider, aşağıdaki adımları uyguladığında davranışlarını değiştirebilir.

Buna göre lider şunları yapmalıdır:

“Fark sadece kelimelerde değil, aynı zamanda onların yarattığı duygulardadır.”

Birinci Aşama: Değiştirmek ya da sahip olmak istediği davranışı seçmelidir.

İkinci Aşama: Yeni davranışı tarif ederek, onu yapıyor olsa nasıl görüneceğini, neleri nasıl söyleyeceğini ve neler hissedeceğini kendisine sormalıdır.

Üçüncü Aşama: Kendisini, bu davranışı kullanacağı ortam içinde istediği gibi hareket ederken düşünmelidir. Tüm görüntülere, seslere ve duygulara dikkat ederek bu görüntülerde yer alan diğer kişilerin tepkilerine dikkat etmelidir. Kendini bu davranışı yaparken göremiyor ise, bunu yapabileceğini bildiği bir başkasını hayal etmelidir.

Dördüncü Aşama: Görüntülerde lideri rahatsız eden herhangi bir şey varsa birkaç adım geri dönülerek bu lideri mutlu edecek bir biçimde değiştirilmelidir.

Beşinci Aşama: Görüntülerde her şey liderin istediği kadar iyi olduğunda, kendisi birinci pozisyona geçerek (olayı kendi gözlerinden görerek) tüm deneyimi yaşamalıdır. Bunu yaparken de tüm görüntülerin seslerin ve duyguların farkında olmalıdır.

Altıncı Aşama: Gerekiyorsa tekrar üçüncü aşamaya geri dönerek, istenilen değişiklikler yapılabilir. Eğer değişiklik yapılıyorsa bunun sonucunda lider kendini nasıl hissettiğini kontrol etmelidir.

Yedinci Aşama: Yeni davranış tam istediği gibi olduğunda, içsel ya da dışsal olarak, görülecek, işitilecek veya hissedilecek ve lideri yeni davranışı kullanma zamanının geldiğini bildirecek bir işaret (çapa) düşünülmelidir. Bu, belli bir odaya girmek, belli bir insanın yüzünü görmek vs olabilir.

Sekizinci Aşama: Zihinde kurulan senaryonun tamamı baştan sona tekrarlanır. İşaretin gerçekleşmesi, yeni davranışın ortaya çıkması ve başarı duygusu hissedilir.
Liderin kendisine ve çevresine dair nelere inandığı önemlidir; çünkü kişi sahip olduğu bu inançlara göre hareket edecektir. Sahip olduğu inançların doğru veya yanlış olması söz konusu değildir. Ancak inançlar negatif ise; bu lideri başarılı olmaktan alıkoyacaktır. İnsan, inandığı zaman güçlü ve başarılı olur. Çünkü başarı şansın değil, inançların ürettiği bir sonuçtur.

Yazar: NLP Lideri Mustafa Kılınç

PAYLAŞ
Önceki İçerikYalan Çocuktaki Zekanın Göstergesi Mi?
Sonraki İçerikTEOG Sonrası Lise Puanları Artar Mı, Düşer Mi?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir