Dedikodu Yapmak Sizce Faydalı Mıdır?

0

Ahlaki açıdan yapılmaması istenen dedikodu, bilim adamları tarafından incelendiğinde ortaya garip gerçekler çıktı. Bilim adamları, haksızlığa ve yanlışlıklara karşı yapılan dedikodunun stresi azalttığını keşfettiler. İşte, dedikodunun faydaları ;

[dropcap type=”1″]1. [/dropcap]Kaliforniya Üniversitesi psikoloji bölümü bir test uygulaması yaptı. Buna göre, karşılıklı güvene dayanan ve para kazanılan bir oyunda oyuncuların hile yapmasına verdikleri tepki ölçüldü. Yaklaşık 50 denek, diğer iki kişinin oyununu seyretti. Oyunculardan biri hile yapınca izleyen deneklerin kalp atışları ve solunumları hızlandı. Oyuncu değişimi yapılırken izleyen denekler hileci oyuncuya karşı yeni gelen oyuncuyu uyardı. Hile yapanın davranışı ile ilgili diğer deneklerle dedikodu yapılması deneklerin kalp atışlarını ve solunumlarını yavaşlattı. Üstelik kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylediler.

[dropcap type=”1″]2. [/dropcap]Yapılan ikinci deneyde, daha az sosyal olan kişilerin hile yapanlardan rahatsız olduğu bir sonraki yarışmacıyı uyarma ihtiyacına girdiği ortaya çıktı. Deneklere konuşursanız para kaybedersiniz denildiği halde denekler para kaybetmeyi göze alarak konuşmak istediler ve dedikodu yaptılar. Son testte, 300 kişi alındı. 50 dolar değerinde jetonlar ellerine verildi. Oyunu kazanırlarsa jetonların onlara verileceği söylendi. Deney öncesinde anketlerde egoist çıkanlar dahil olmak üzere hile yapanların hakkında konuşma yaptılar. Böylece bilim adamları, hakkında konuşulacağının bilinmesinin denekleri daha sosyal yaptığını ortaya çıkarmış oldu.

[dropcap type=”1″]3. [/dropcap]Uzmanlar dedikodu yapmanın insanları daha sosyal yaptığını söylüyorlar. Dedikodu, başkalarının hayatının zarar görmesini engellemek için yapıldığında insanlarda pozitif olarak etkiler gösteriyor. Yani ahlaksızlık ve haksızlığa karşı olan dedikodu, kalbi güçlendiriyor ve depresyondan uzaklaştırıyor. Stres seviyesini düşürüyor. Dedikodunun her türüne karşıyız ama haksızlığa karşı dedikodu yapmak bizi psikolojik açıdan rahatlatmaktadır.

Not: Her ne kadar dedikodu faydalı bile olsa, dedikodunun hiç kimse tarafından normal karşılanmayacağıda bir gerçektir, dedikodusuz günler diliyoruz…

İlgini Çekebilir:   İletişim kurarken dikkat etmemiz gereken ilkeler