Dergi fuarı bu kez Sirkeci Garı’nda

0
Dergi fuarı bu kez Sirkeci Garı'nda Kişisel Gelişim Kitap Dünyası  yazar yağmur konuşma kalem eğitim edebiyat   Tarihi Sirkeci Garı, bugünlerde tren yolcularının yanı sıra dergi okurlarını da misafir ediyor.

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) tarafından geçen yıl ilki düzenlenen Dergi Fuarı’nın bu yılki mekânı; ‘yazar bekleme salonu’ ve ‘sohbet vagonu.’ Dün saat 12.00’de açılan fuar, 14 Aralık Çarşamba akşamına kadar devam edecek.

Çocuk dergilerinden ilmi akademik dergilere, edebiyat dergilerinden mizah ve gençlik dergilerine, aile dergilerinden tasavvufi ve güncel dergilere kadar 100’e yakın dergi katılıyor fuara. Dergi müdavimleri ve her yaştan okur da heyecanlar bekleniyor Sirkeci Garı’na. Fuar boyunca okuyucuların, dergilerin yazar ve editörleriyle fikir alışverişinde bulunacağı Türkiye Dergi Günleri’ne edebiyat dünyasından ünlü isimler de katılacak. Genç, Yağmur, Yeni Dünya, Kur’anî Hayat, Rıhle, Keşkül, Cafcaf, Yedi İklim, Semerkand, Gülistan Dergisi gibi dergilerin katılımıyla düzenlenen organizasyonda dergicilik ve dergiler merkezinde paneller ve söyleşiler yapılacak. Sabah 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar konferans ve söyleşilere katılabilirsiniz.

79 dergi stand açtı

Adı Yok, Altınoluk, Aşkar, Ay Vakti, Birdenbire, Birdirbir, Birnokta, Bizim Aile, Bizim Bahçe, Cafcaf, Can Kardeş, Değirmen, Dergâh, Dil ve Edebiyat, Din ve Hayat, Dîvân, Diyanet, Diyanet Çocuk, Diyanet İlmi, Eğitim Bilimleri, Fayrap, Genç, Genç Doku, Genç Düşünce, Genç Öncüler, Genç Yaklaşım, Gerçek Hayat, Gezgin, Gonca, Gülistan, Haksöz, Hayal Perdesi, Hayal Treni, İhtiyar, İlk Tohum, İrfan Mektebi, İş Ahlâkı, İtibar, İzafi, Kertenkele, Keşkül, Köprü, Kur’anî Hayat, Kutadgu Bilig, Kültür, Literatür, Mahalle Mektebi, Moral Dünyası, Mostar, Müfredat, Nida, Nûbihar, Okur Yazar, Özgür Üniversite, Rengahenk, Rıhle, Ribat, Sefine, Seher, Semerkand, Semerkand Aile, Sivil Toplum, Şehrengiz, Şirin Kalem, Tasfiye, Temrin, The Pen, TRT Çocuk, Tûti Edebiyat, Türk Edebiyatı, Umran, Vuslat, Yağmur, Yedi İklim, Yel Değirmeni, Yeni Dünya, Yeşilay, Yolcu, Yüzakı.

İlgini Çekebilir:   Bütün sırlarıyla yazarların odası

***

Dergi emekçilerini yoran birçok sorun var

Mahmut Bıyıklı (Yeni Dünya Dergisi Yayın Yönetmeni): Dergicilik, kolay başlanabilen ama kolay devam ettirilemeyen zor bir uğraş. Dağıtımdan basımına, reklamından tanıtımına kadar dergi emekçilerini yoran birçok sorun var. Okuma kültürünün zayıfladığı bir dönemde insanlara ‘okuma merkezli’ bir ürün sunulmasının güçlüklerini yaşıyoruz. İki yıl önce bu derdi yüreğinde hisseden, bu işin heyecanını duyan arkadaşlarla bir araya gelip dergilere dair meseleleri konuşmak; zorlukları aşmak ve heyecanları paylaşmak amacıyla bir çağrıda bulunduk. İstanbul merkezli yayın yapan dergilerin yayın yönetmenlerine, “Gelin tanış olalım işi kolay kılalım.” dedik. Bu samimi çağrı yankı buldu ve toplantılarımıza beklentimizin çok üstünde yayıncı katıldı. Dergi Fuarı fikri de işte bu toplantıların bereketidir. Bu sene ikincisini gerçekleştireceğimiz Dergi Günleri’ne okurlarımızı bekliyoruz.

***

Edebiyat hâlâ sahih bir sığınak olarak hayatımızda

Yusuf Gündüz (Yağmur Dergisi Editörü): Yağmur Dergisi olarak fuara katılıyoruz, çünkü zamanın uzaklaştırıcılığına ve yapay olanın ayrıştırıcılığına rağmen edebiyatın hâlâ ‘sahih bir sığınak’ olduğunu düşünüyoruz. Dergi Günleri’nin, söz konusu birleştiriciliğin en bariz göstergelerinden biri olduğuna inanıyoruz. ‘Toplu vuracak’ ve ‘top sindiremeyecek’ yürekleri, edebiyat atmosferinde birleştiren TÜRDEB’e sonsuz teşekkürler.

Beş gün boyunca okurlarımızla dergicilik konuşacağız

Süleyman Ragıp Yazıcılar (Genç Dergi Yazı İşleri Müdürü): Yüze yakın derginin bir arada olduğu ve birbirinden güzel program içeriklerinin yer aldığı Türkiye Dergi Günleri, kolay kolay ele geçmeyecek bir güzellik. Bu güzelliğin arkasında bizim de içinde yer aldığımız TÜRDEB var. Böyle bir güzelliğe vesile oldukları için, başta yönetim kadromuz olmak üzere; her ay yapılan toplantılara düzenli bir şekilde katılan ‘dertli’ ve ‘dergici’ arkadaşlarıma teşekkür etmek isterim. Genç Dergi olarak, bu fuarda beş gün boyunca misafirlerimizi bekleyeceğiz. Karşılıklı istişarelerde bulunacağız. Vakti olan herkesi, hoşça vakit geçirmek için Türkiye Dergi Günleri’ne bekliyoruz.

Kaynak: Zaman – TÜRKAN UYMAZ